در شورای عالی انرژی

اجرای بخشنامه بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست تصویب گردید

اجرای بخشنامه بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست تصویب گردید

لینک وبسایت: دستورالعمل اجرائی بخشنامه ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست، بعنوان آخرین حلقه عملیاتی شدن طرح بازار توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شورای عالی انرژی عنوان شد و به تصویب رسید.


این دستورالعمل که در امتداد عملیاتی شدن پروژه ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست و تعیین مقررات حاکم بر آن طراحی شده، به همت ستاد توسعه فناوری های حوزه آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری نمایندگان تمامی سازمان ها و نهادهای ذی نفع تهیه و تدوین شده است.
آیین نامه بازار بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست، با در نظر گرفتن مصرف انرژی در صنایع و بخش های مختلف کشور، به دنبال ایجاد بازار بهینه سازی انرژی است تا برمبنای صرفه جویی که هر یک از بخش ها در میزان مصرف انرژی انجام می دهند، گواهینامه صرفه جویی انرژی برای آنها صادر کند. به نحوی که بتوانند آنرا در بازار بهینه سازی و در قالب قوانین و مقررات حاکم بر بازار بورس انرژی ایران داد و ستد کرد.
دستورالعمل اجرائی بازار با هدف تسهیل ورود بخش خصوصی و شرکت های خدمات انرژی و همین طور تامین مالی پروژه های بهینه سازی انرژی و محیط زیست در زمینه های مختلف تهیه شده است و گردش کار بخشنامه بازار را از مراحل ابتدایی (ثبت درخواست متقاضی) تا فروش گواهی صرفه جویی انرژی و نحوه تعامل بین ذی نفعان و مجریان آنرا مشخص می کند.
تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان نهادهای فنی و تخصصی بازار بمنظور معرفی پروژه ها و راهکارهای بهینه سازی انرژی به تفکیک بخش های مختلف و با هدف تسریع در اجرای پروژه های بهینه سازی، همچون برنامه های این دستورالعمل است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصویب دستورالعمل اجرائی بخشنامه ایجاد بازار بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست در شورای عالی انرژی کشور، آخرین مرحله از تصویب مراحل قانونی طرح بازار است و انتظار می رود به زودی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بورس انرژی عملیاتی شود.
این دستورالعمل سبب توسعه زیست بوم بهینه سازی مصرف انرژی می شود و صرفه جویی و رونق بازار شرکت خدمات انرژی را در پی خواهد داشت.منبع:

1400/04/12
16:32:27
5.0 / 5
661
تگهای خبر: خدمات , شركت , فناوری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Link website