طراحی ۳ نوع اتوبوس برقی متناسب با جغرافیای كشور توسط دانش بنیان ها

طراحی ۳ نوع اتوبوس برقی متناسب با جغرافیای كشور توسط دانش بنیان ها

به گزارش لینک وبسایت دبیرستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری از طراحی سه نوع اتوبوس برقی توسط شرکتهای دانش بنیان متناسب با جغرافیای کشور اطلاع داد.به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، منوچهر منطقی روز دوشنبه در آیین بهره برداری از پنج پروژه ملی دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، درباره لزوم اجرای این پروژه اضافه کرد: در دهه اخیر تحولات زیادی در حوزه خودرو اتفاق افتاده و این حوزه درحال دگرگونی است.

وی بیان نمود: محورهایی که در این دگرگونی مد نظر است چهار فناوری درحال استفاده شامل برقی سازی خودرو، اتصال خودرو ها، خودرو های خودران و خودرو های اشتراکی است. ازاین رو با عنایت به این که یکی از بحث های مهم کشور خودروسازی است لزوم داشت به این تحول توجه داشته باشیم و مانند فناوری نانو از ابتدا وارد شویم تا آن فاصله و شکاف فناوری با خودروسازان دنیا را به شکلی جبران نماییم.

منطقی با اشاره به اینکه این مبحث یک طرح راهبردی است، عنوان کرد: ورود به این مولفه ها سه تأثیر شامل کاهش آلایندگی، کاهش ترافیک و کاهش تلفات جاده ای را خواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در مورد کاهش آلایندگی اظهار داشت: مهم ترین پروژه ای که در این خصوص وجود دارد اتوبوس برقی است. برپایه گزارشی که کمپانی بلومبرگ ارائه کرده است در سال ۲۰۲۵، ۵۵ درصد خودرو های دنیا برقی می شوند و تا سال ۲۰۵۰ همه خودرو ها برقی خواهند شد. ازاین رو یکی از بحث های مهم هم این بود که در این حوزه خودرویی را انتخاب نماییم که یکی از معضلات ما را حل کند.

منطقی افزود: برای اجرای این کار، پروژه ای در سال ۹۹ تعریف شد. برای اجرای آن دو بخش همچون طراحی و اجرای قوای محرکه الکتریکی و هم سبک سازی خودرو نیاز بود. اجرای قوای محرکه با انتخاب یک شرکت دانش بنیان زیر مجموعه دانشگاه تهران و با کمک شرکتهای دانش بنیان دیگر انجام شد. به جهت اینکه قوای محرکه بر روی خودرو تطبیق پیدا کند شرکت زرین خودرو از صنایع دفاع که سازنده اتوبوس شهری و دارای مرکز طراحی است، انتخاب گردید تا این خودرو را متناسب با قوای محرکه سبک سازی کند و در نهایت تغییراتی در ساخت ایجاد نماید.

وی اظهار داشت: محصول و فناوری که امروز رونمایی می شود، متناسب با جغرافیای ایران است. نکته مهم این است که این فناوری، معادل تکنولوژی روز دنیا و نشان دهنده این است که در این بخش از خودرو و برقی و الکتریکی توانمندی زیادی داریم.

منطقی بیان نمود: با عنایت به جغرافیای ایران سه نوع طراحی انجام شده است. یک نمونه اتوبوس کاملا برقی است که شب شارژ می شود و تا ۲۰۰ کیلومتر کار می کند و برای شهرهای بزرگ به کار می آید. نمونه دوم اتوبوسی برای شهرهای متوسط و کلان شهرها طراحی شده که مسافت ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر را با یک مرتبه شارژ می پیماید و در ایستگاه ها شارژ شود. در نمونه سوم برای شهرهایی که زیر ساخت لازم را ندارند اتوبوسی طراحی شده که مسافت ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر را حرکت می کند. موتور سی ان جی در اتوبوس طراحی و تعبیه شده که به صورت هیبریدی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های ححووزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته خاطرنشان کرد: از نظر قیمتی هم این محصول ۱۰ تا ۴۰ درصد نسبت به خودرو های چینی و اروپایی ارزان تر است.

وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که قوای محرکه طراحی و ساخته شده قابلیت نصب روی تمام اتوبوس هایی که در کشور طراحی و ایجاد می شود را دارد.

منطقی خاطرنشان کرد: تفاهمنامه تولید ۲۰۰ اتوبوس برقی میان شرکت دانش بنیان دانشگاه تهران و شهرداری تهران در این مراسم به امضا رسید.


1400/04/08
12:29:26
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website