بحران بی آبی پاندمی بعدی جهان است

بحران بی آبی پاندمی بعدی جهان است

به گزارش لینک وبسایت سازمان ملل متحد اعلام نمود: خشکسالی یک بحران جهانی پنهان است که در صورت بی توجهی و اقدام نکردن فوری برای مدیریت آب و زمین، به پاندمی بعدی جهان تبدیل خواهد شد؛ اما هیچ واکسنی برای درمان این پاندمی وجود ندارد.به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از تارنمای خبری گاردین، سازمان ملل متحد گزارشی موسوم به «ارزیابی جهانی کاهش خطر بلایا: گزارش ویژه خشکسالی سال ۲۰۲۱» را منتشر نموده است که نشان میدهد در قرن حاضر حداقل ۱.۵ میلیارد نفر تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته اند و خسارات ناشی از این وضعیت بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

البته در این ارزیابی خسارات وارد شده به خیلی از کشورهای درحال توسعه ارزیابی نشده است و انتظار می رود خسارت واقعی بسیار بیش تر از این مقدار باشد.

بر اساس این گزارش، خشکسالی یک بحران جهانی پنهان است که در صورت بی توجهی و اقدام نکردن فوری برای مدیریت آب و زمین، به پاندمی بعدی جهان تبدیل خواهد شد؛ اما هیچ واکسنی برای درمان این پاندمی وجود ندارد.

در طول سال های آتی بخش عمده ساکنین زمین عمر خودرا با نگرانی از کمبود آب سپری خواهند کرد. در دوره هایی تقاضا بسیار بالاتر از میزان عرضه آب خواهد شد و کمبود آب عامل اصلی فرسایش خاک و کاهش محصولات خیلی از مزارع خواهد بود.

بر اساس این گزارش، حالا خشکسالی به یک بحران جهانی تبدیل گشته و تا اختتام قرن حاضر به غیر از چند کشور انگشت شمار، سایر کشورهای جهان با خشکسالی دست به گریبان خواهند بود.

ساکنین زمین از ۵ هزار قبل درگیر خشکسالی بوده اند، اما حالا کارهای بشر سبب تشدید خشکسالی شده و نتایج آنرا در مناطق وسیعی از زمین گسترش داده است. افزایش جهانی جمعیت نیز تعداد بیشتری از افراد را در مناطق مختلف زمین تحت تاثیر نتایج نامطلوب خشکسالی قرار داده است.

بر اساس این گزارش لازم است با یک دیدگاه مدرن به خشکسالی نگاه شود و نحوه مدیریت منابع همچون رودخانه ها و آبخیزهای بزرگ مورد بازنگری قرار گیرد.

بر اساس این گزارش تغییرات الگوی بارندگی در اثر تغییرات آب و هوایی زمین، عامل کلیدی بروز خشکسالی است، اما استفاده ناکارآمد از منابع آب و فرسایش زمین در اثر کشت بیش از حد و روش های اشتباه کشاورزی نیز نقش موثری در این خصوص ایفا می کند.

قرار است این گزارش در مذاکرات سازمان ملل درباب آب و هوا موسوم به Cop۲۶ که مقرر است در ماه نوامبر در گلاسکو برگزار شود، مورد بحث قرار گیرد.

یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تاثیر کمبود شدید آب
طبق گزارش جدید انستیتوی منابع جهان، نزدیک به یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تاثیر کمبود شدید آب قرار دارند.

گرمای شدید و خشکسالی های طولانی شرایطی هستند که به اعتقاد پژوهشگران با تغییرات آب و هوایی زمین بر شدت آنها افزوده می شود و در سال ۲۰۱۹ میلادی بخش بزرگی از سطح زمین را تحت تاثیر قرار داده اند. در نتیجه منابع آب موجود در خیلی از مناطق زمین به میزان نگران کننده ای کاهش یافته است.

محققان انستیتوی منابع جهان با تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به ۱۳ شاخص در رابطه با آب توانستند میزان کم آبی را در سراسر زمین ارزیابی کنند. بر طبق این بررسی ها بیش از یک چهارم جمعیت زمین همچون مراکز جمعیتی موجود در ۱۷ کشور مختلف، در معرض خطر کمبود شدید آب قرار دارند که ۱۲ کشور از آنها در خاورمیانه و آفریقای شمالی قرار دارند.

این مناطق گرم و خشک هستند، به منابع محدود آب دسترسی دارند و افزایش مستمر تقاضا، سبب تشدید کمبود آب می شود. تغییرات آب و هوایی زمین نیز موضوع را پیچیده تر می کند.

به اعتقاد پژوهشگران، کمبود آب بزرگترین بحران موجود در جهان است که کسی حرفی از آن نمی زند وپیامدهای آن شامل خطر کمبود غذا، جنگ، مهاجرت و عدم ثبات مالی است. دولت ها بمنظور محافظت از شهروندان خود در مقابل خطر کمبود آب باید زیرساخت های سبز را توسعه دهند، از سرزمین های بارانی و حوزه های آبخیزداری محافظت کنند و از سیستم های تصفیه آب سازگار با محیط زیست بهره گیرند. همین طور لازم است استراتژی های کارآمدی را برای تصفیه، استفاده مجدد و بازیافت فاضلاب توسعه دهند.


کاهش ۵۰ درصدی آب مصرفی با تغییر رژیم غذایی
مطالعات پژوهشگران ایتالیایی نشان میدهد نوع رژیم غذایی تاثیر چشمگیری بر میزان آب مصرفی دارد و با گرایش به سمت رژیم غذایی سالم می توان میزان آب مصرفی را تا ۵۵ درصد کم کرد.

در واقع اگر رژیم غذایی خودرا به یک رژیم سالم تبدیل نماییم، علاوه بر اینکه برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد، این تغییر ژیم سبب کاهش آب مصرفی سرانه شده و برای طبیعت و محیط زیست نیز مزایای زیادی را به دنبال دارد. البته این تنها راه حل کاهش مصرف آب نیست، اما یک شیوه ساده و دوسر برد است که هم سلامت افراد را تضمین کرده و هم مانع هدر رفتن منابع باارزش آب زمین می شود.منبع:

1400/04/05
19:45:18
5.0 / 5
538
تگهای خبر: آموزش , سیستم , محصولات , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website