دبیركارگروه تخصصی آب و خشكسالی:

اجرای 40 پروژه فناورانه حوزه آب درسال جاری با اعتبار 90 میلیارد تومان

اجرای 40 پروژه فناورانه حوزه آب درسال جاری با اعتبار 90 میلیارد تومان

دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تعریف و اجرای ۴۰ پروژه فناورانه حوزه آب توسط شرکتهای دانش بنیان فعال در این بخش امسال با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، نادرقلی ابراهیمی روز شنبه در مراسم رونمایی از چهار پروژه فناورانه حوزه آب که با حضور سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور به صورت آنلاین برگزار شد، اضافه کرد: هم اکنون ۲۲۱ شرکت دانش بنیان به حوزه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست ورود کرده اند و تابحال ۳۲۴ محصول به تولید رسیده است.
وی افزود: از سال ۹۷ تا ۹۹ بیشتر از ۸۰ طرح فناورانه در این حوزه اجرایی شده که بیشتر از یک هزار و ۱۴۰ میلیاردریال برای این پروژه ها اعتبار اختصاص یافته و در جهت تولیدات دانش بنیان، اشتغال و توسعه فناوری گام های اساسی برداشته شده است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه امسال هم ۴۰ پروژه با اعتبار ۹۰۰ میلیاردریال تعریف و در دست اجرا است، بیان نمود: یکی از طرح های کارگروه، اجرای برنامه هایی برای دست یابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب است. برای این کار هم اقداماتی مانند «انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در مناطق اولویت دار کشور»، «شناسایی چشمه های آب شیرین در مناطق ساحلی» و «روش های نوین استحصال و شناسایی و تعیین تراز آبخوان های معلق» اجرایی شده است.
وی افزود: «توسعه فناوری کاربرد محصولات کامپوزیتی در صنعت حفاری، ایجاد فناوری تولید پمپ درون چاهی (ESP)» و بومی سازی آن، ایجاد فناوری تولید دکل حفاری عمیق متناسب با منابع آب»، «ایجاد ناحیه نوآوری در زمینه شناسایی منابع آب های ژرفی» و «اجرای طرح های پایلوت در زمینه نمک زدایی، انرژی زمین گرمایی، پرورش انواع گونه های گیاهی و جانوری در ناحیه نوآوری» از دیگر اقدامات این حوزه است.
توسعه فناوری مهار کانون های گرد و غبار و تپه های شنی باکمک دانش بنیان ها
دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: دیگر اولویت کارگروه در این چند سال توسعه فناوری مهار کانون های گرد و غبار و تپه های شنی بوده است.
وی تصریح کرد: این کار هم با پشتیبانی از «تولید انواع مالچ های غیر نفتی و سازگار با محیط زیست»، «توسعه فناوری تولید بتن های سبک ساختمانی با استفاده از ماسه بادی»، «توسعه شورورزی با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار در استان خوزستان- جفیر»، «توسعه انواع روش های فناورانه در تثبیت کانون های گرد و غبار در منطقه هندیجان استان خوزستان» اجرایی شده است.
ابراهیمی اولویت بعدی کارگروه را توسعه فناوری های حوزه گلخانه با هدف افزایش بهره وری آب و ارتقای کیفیت محصولات بیان کرد و اضافه کرد: این هدف با پشتیبانی از برنامه «طراحی و ساخت گلخانه های دریایی، طراحی و ساخت گلخانه های آب و انرژی (واترژی)»، «احداث گلخانه با سیستم تهویه، سرمایش و گرمایش زیرزمینی»، «توسعه فناوری سامانه های فرآوری و بازچرخانی زه آب گلخانه های هیدروپونیک» و «تولید دستگاههای مانیتورینگ آنلاین و سیستم های مانیتورینگ هوشمند» به نتیجه رسیده است.
توسعه فناوری نمک زدایی و تصفیه آب به همت دانش بنیان ها در کشور
وی توسعه فناوری نمک زدایی و تصفیه آب را از دیگر برنامه های اولویت دار کارگروه عنوان نمود و اظهار داشت: در این عرصه هم برنامه هایی مانند «توسعه فناوری نمک زدایی آب بدون پساب (ZLD)»، «تجاری سازی فناوری الکترودیالیز برای نمک زدایی آب، تجاری سازی فناوری غشای سرامیکی سیلیکون کارباید»، «توسعه فناوری تولید غشای میکروفیلتر و الترا فیلتر»، «تجاری سازی پمپ های فشار قوی برای اّب شیرین کن ها»، «توسعه فناوری غشای اسمز معکوس و مخازن تحت فشار» و «توسعه فناوری CDI برای تصفیه آب» عملیاتی شده است.
ابراهیمی افزود: توسعه بازار زنجیره ارزش پرورش آبزیان در قفس های دریایی و محیط های مداربسته در اولویت قرار گرفته است. برای پیشبرد آن هم اقدامات مختلفی، همچون «تجاری سازی و توسعه بازار براکت های قفس»، «توسعه فناوری تجاری سازی تورهای قفس»، «توسعه فناوری تجهیزات لازم برای مدیریت و پایش مزارع پرورش ماهی در قفس» و «توسعه فناوری روش های نوین مولدسازی، تکثیر و پرورش آبزیان دریایی» پیگیری و اجرا شده است.
حمایت از طراحی سامانه های هوشمند مدیریت مصرف آب
دبیرکارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پشتیبانی از طراحی و تولید سامانه های هوشمند و روش های فناورانه مدیریت مصرف آب در مزراع کشاورزی را مأموریت دیگر این کارگروه دانست و اظهار داشت: همچون اقدامات این حوزه هم میتوان از «توسعه فناوری در رابطه با ابزارهای اندازه گیری رطوبت و مولفه های آب و خاک»، «توسعه سیستم های مدیریت هوشمند کاربرد آب در مزرعه» و «ارزیابی خودکار کنترل جریان آب برای مدیریت هوشمندانه آبیاری موجی» بیان کرد.
ابراهیمی تصریح کرد: توسعه فناوری فرآوری و ایجاد ارزش افزوده انواع پسماندها را هم طی این چند سال مدنظر داشتیم. کاری که با اقداماتی مانند «راه اندازی خط بازیافت پسماندهای الکترونیک و استحصال فلزات گرانبها»، «توسعه کارخانه تولید غذای دام از سرشاخه های نیشکر با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال»، «تولید بستر کشت هیدروپونیک از ضایعات درختان خرما» و «تولید انواع اوراق فشرده چوبی از ضایعات کشاورزی» به نتیجه رسیده است.
توسعه روش های نوین کشاورزی حفاظتی از دیگر اولویت های معاونت علمی
وی افزود: توسعه روش های نوین کشاورزی حفاظتی به منظور مدیریت پایدار خاک و آب از دیگر تلاشهای کارگروه است. این هدف با «توسعه فناوری طراحی و ساخت ماشین آلات کشت مستقیم»، «انجام مطالعات و تدوین انواع الگوهای کشت متناوب» و «اجرای کشاورزی حفاظتی در مزارع کشاورزی با اولویت مزارع دیم در حداقل ۲۰۰ هکتار» به نتیجه رسیده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حوزه آب در ادامه بیان نمود: اجرای پروژه های کوچک مقیاس با هدف افزایش بهره وری آب در اراضی بیابانی و ایجاد اشتغال در مناطق کم برخوردار هم در اولویت اجرا قرار گرفته است.
وی همینطور اظهار داشت: پشتیبانی از «تولید ارقام مقاوم به خشکی و کم آب بر و انواع لاین های گیاهی و جانوری، نهاده ها و بذور»، «توسعه محصولات زراعی و باغی پر بازده»، «توسعه فناوری استخرهای پرورش ماهی کوچک مقیاس»، «توسعه فناوری طراحی و ساخت گلخانه های کوچک مقیاس و ارتقای بهره وری اّب و افزایش تولید انگور یاقوتی» همچون اقداماتی است که اجرایی شده است.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۷ پروژه استخر پرورش ماهی کوچک مقیاس بهره برداری شده است که هر خانوار حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان برداشت داشته اند.
وی همینطور در مورد غشای سیلیکونی هم اظهار داشت: این محصول کاملا وارداتی است. در کنار استفاده از غشای پلیمری از غشای سرامیکی هم استفاده می نماییم که رقم بالای واردات را دارد. هم اکنون این غشا در کشور ساخته شده است.
چهار طرح فناورانه شرکتهای دانش بنیان و خلاق در حوزه آب، امروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی و به بهره برداری رسید.منبع:

1400/03/23
10:18:19
5.0 / 5
591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Link website