تسلط چند باكتری رایج بر چرخه كربن خاك

تسلط چند باكتری رایج بر چرخه كربن خاك

لینک وبسایت: تعداد انگشت شماری از خانواده باکتری ها در سرتاسر کره زمین برای مصرف کربن خاک مورد توجه قرار می گیرند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، بر مبنای یک تحقیق جدید که در مجله Nature Communications انتشار یافت، چرخه کربن خاک در انواع اکوسیستم ها تحت تسلط تنها سه تا ۶ گروه باکتری رایج قرار دارد.
تاکنون هزاران مطالعه جریان کربن را در داخل و خارج جنگلها و تالاب ها بررسی نموده اند، اما محققان اخیرا توجه بیشتری به بررسی مسیرهای کربن در خاک نشان داده اند. خاک کره زمین ۲ برابر پوشش گیاهی آن، میزبان کربن است. بدین ترتیب، درک چرخه کربن خاک برای مدل سازی چرخه وسیع تر کربن کره زمین و پیشبینی چگونگی تاثیر آن بر تغییرات اقلیمی مهم می باشد.
برام استون نویسنده اصلی این مقاله و محقق فوق دکترا در مرکز علوم و جامعه اکوسیستم در دانشگاه آریزونا شمالی درمورد این مطالعه اظهار داشت: ما متوجه شدیم که چرخه کربن واقعا توسط چند گروه از باکتری های معمول کنترل می شود. این دوره توالی، بینش باورنکردنی از تنوع این جهان میکروبی ارائه می دهد.
محققان با نمونه برداری از چهار اکوسیستم مختلف، متوجه وجود صدها نوع باکتری متمایز شدند. آنها با تجزیه و تحلیل میزان مصرف کربن خاک توسط گونه های مختلف باکتری، متوجه شدند که برای مصرف بیشتر از ۵۰ درصدی کربن خاک، تنها به شش گروه باکتری نیاز است. آنها با افزودن کربن اضافی و دیگر مواد مغذی به خاک مشاهده نمودند که تنها سه گروه غالب - Bradyrhizobium، Acidobacteria RB۴۱ و Streptomyces - عامل مصرف بیشتر از ۵۰ درصدی کربن خاک هستند.
به گفته محققان، درک بهتر چگونگی کمک ارگانیسم ها به چرخه کربن نتایج مهمی در مدیریت باروری خاک و کاهش عدم اطمینان در پیشبینی تغییرات آب و هوایی دارد.منبع:

1400/03/20
22:35:08
5.0 / 5
498
تگهای خبر: سیستم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website