یك مقام مسئول در معاونت علمی خبر داد؛

بهره برداری از سامانه مكان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور

بهره برداری از سامانه مكان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور

به گزارش لینک وبسایت سامانه مکان محور مشاهدات ماهواره ای سنجش از دور در جهت پایش هوشمند زمین توسط محققان کشور به بهره برداری می رسد و مقرر است که به صورت گسترده استفاده شود.یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره ای با حمایت معاونت علمی به بهره برداری می رسد.
وی در مورد این سیستم اظهار داشت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره ای که توسط محققان شرکتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده با استفاده از دریافت تصاویر ماهواره ای و پردازش تصاویر بر مبنای الگوریتم های هوش مصنوعی پدیده های محیطی کل کشور را مورد پایش قرار می دهد و گزارش های فنی را به کاربران ارسال می کند.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: کاربردهای این سامانه از راه پردازش تصاویر ماهواره ای مناطق آتشسوزی در جنگل و مراتع، پایش پهنه آبی تالاب ها و دریاچه ها، پایش گرد و غبار، پایش آلودگی های نفتی در دریاها، پایش جنگلها و کنترل تغییر کاربری و جنگلداری، اکتشاف معادن، پایش و هوشمند سازی مزارع کشاورزی است.
وی ضمن اشاره به کاربردهای دیگر این سیستم اظهار داشت: پیشبینی و امداد رسانی در بحران سیلاب و… را انجام می دهد و به کاربران خود که سازمان ها و مردم هستند به همراه گزارش فنی تحت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن تلفن همراه ارسال می کند.
وی افزود: فناوری های مورد استفاده در این سیستم «الگوریتم هوشمند تشخیص آتش»، «فناوری هوشمند مدیریت سیلاب»، «فناوری هوشمند کشاورزی نوین»، «فناوری هوشمند مدیریت تالاب ها و جنگل ها» هستند.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد الگوریتم هوشمند تشخیص آتش این سیستم هوشمند ماهواره ای اظهار داشت: در تشخیص پیکسل آتش با استفاده از الگوریتم های خاص برای نخستین بار توانستیم با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ که یکی از ماهواره های آژانس فضایی اروپا است و با رزولیشن ۳۰۰ متر با حذف خطاهای انعکاس آبی و ابری با دقت بالا نقاط آتش فعال کل کشور را روزانه مورد پایش قرار می دهیم.
وی در مورد فناوری هوشمند مدیریت سیلاب سیستم هوشمند ماهواره ای اظهار داشت: با استفاده از الگوریتم ها و پردازش تصاویر راداری مدل ارتفاعی زمین (DEM) با دقت ۱۵ متر توانستیم با هوشمند سازی، مسیرهای سیلابی ایران را شناسایی نماییم. این مسیرها با محدوده های سیلاب در اپلیکیشن موبایل و تحت وب مشخص می شوند و با استفاده از مدلهای پیشبینی هواشناسی میزان بارش باران به صورت پلیگون های منحصر به فرد در این مناطق مشخص می شود بنابراین در بارش های حداکثری به تمامی کاربرانی که موقعیت آنها توسط گیرنده GPS تلفن همراه شناسایی شده و در محدوده سیلابی قرار دارند هشدارهای لازم ارسال می شود.
ابراهیمیان اظهار داشت: کاربر با فناوری هوشمند کشاورزی نوین این سیستم و با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای، موقعیت زمین کشاورزی خویش را ثبت کرده و گزارش های فنی را به صورت راهکارهای آبدهی هوشمند، بر مبنای اندازه گیری رطوبت خاک و گیاه و همینطور کنترل آفات و کیفیت سلامت گیاه بر مبنای اندازه گیری کروفیل گیاه دریافت می کند. همینطور در جهت برآوردهای خسارت زمینهای کشاورزی گزارش های جامعی به صورت موقعیت محدوده های خسارت دیده شده با درصد خسارت ارسال می شود.
وی اضافه کرد: در مورد وضعیت جنگلها و مراتع با پایش مستمر تصاویر ماهواره ای سلامت جنگلها بررسی و گزارش های ریسک آتشسوزی در جنگل بر مبنای معیارهای رطوبت خاک و گیاه تهیه می شود. همینطور با پایش مستمر، هر گونه جنگل خواری و تغییر کاربری تحت گزارش های مکان محور به کاربر گزارش می شود.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: پایش بدنه آبی تالاب ها و دریاچه ها، پایش و شناسایی مناطق آتشسوزی و تهیه نقشه های ریسک آتش، پایش آلودگی های نفتی، پایش جنگلها و مراتع، پایش سیلاب و تهیه نقشه های ریسک سیلاب، اکتشاف معادن، پایش آلودگی هوا، کشاورزی هوشمند بر مبنای اندازه گیری رطوبت، تشخیص آفات و سلامت گیاه از کاربردهای سیستم هوشمند ماهواره ای به حساب می آید.
وی در مورد سایر کاربردهای این سیستم اظهار داشت: پایش تغییر کاربری اراضی، خدمات هوشمند فضای سبز شهری، ارزیابی خسارت سیلاب و آتشسوزی پوشش گیاهی از دیگر کاربردهای این محصول دانش بنیان به حساب می آید.


منبع:

1400/03/16
17:18:43
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website