معاون وزیر علوم مطرح كرد؛

ورود پارك های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در ۱۴۰۰

ورود پارك های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در ۱۴۰۰

لینک وبسایت: معاون پژوهشی وزیر علوم از ورود پارک های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در سال 1400 آگاهی داد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی، در آیین تکریم دکتر مهدی کشمیری مدیر کل سابق دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم اظهار داشت: پارک های علم و فناوری مولفه مهمی از سپهر توسعه کشور هستند.
رحیمی با اشاره به این که حالا همه استان های کشور یک پارک علم و فناوری استانی دارند، گفت: پارک های علم و فناوری مولفه مهمی از سپهر توسعه کشور هستند که در کنار مراکز و نهادهای نو آوری، ۲۰۰ مرکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری این سپهر توسعه را می سازند و وزارت علوم در این میان نقش حمایتی از این مراکز را بر عهده دارد که در این حوزه حمایتی وزارت علوم توانسته است محوریت دادن هر گونه مجوز را به دست آورد و حاکمیت در دادن مجوز برای تاسیس پارک یا مرکز رشد تنها بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اعلان اینکه از شخص مقام معظم رهبری تا مدیران و دست اندرکاران این عرصه، جنبه حمایتی خودرا از پارک های علم و فناوری صریحاً اعلام داشته اند، اضافه کرد: امسال ما شاهد بودیم که به جز بدنه دولت، مجلس شورای اسلامی نیز از توسعه و بودجه پارک های علم و فناوری حمایت کرد و الان پارک های علم و فناوری، خود به شکل فعال در زمینه تجاری سازی، ایجاد فناوری و کارهای اقتصادی شرکت دارند و مطمنا در سال ۱۴۰۰ وارد عرصه چهارم انقلاب فناوری خواهند شد و در مباحثی چون هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، برنامه ها و ماموریت های جدیدی ارائه خواهند کرد.
به گفته وی، دکتر کشمیری از عناصر اثرگذار در توسعه و ساماندهی پارک های علم و فناوری بودند که در موفقیت فعلی پارک ها با وجود کمبودهای مالی که وجود داشت نقش مهمی ایفا کردند و من سفارش ام به روسای همه پارک های علم و فناوری این است که پیوند قوی با دانشگاه ها و مراکز علمی داشته باشند برای اینکه دانشگاه ها در توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری نقش به سزایی دارند. در ادامه این جلسه مهدی کشمیری، مدیر کل سابق دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم نیز با تاکید بر نقش مهم پارک های علم و فناوری اظهار داشت: حوزه فناوری وزارت علوم نیاز به یک مراقبت ویژه دارد؛ این حوزه یک حوزه جوان و نوپا است که مشکلات گوناگون نیروی انسانی و زیرساختی دارد و بطور خاص از ارکان وزارت علوم بشمار می رود پس نیازمند آنست که مسئولان نسبت به آن دغدغه داشته و از آن مراقبت نمایند. ایشان سپس اشاره کرد: این حوزه از نظر ماموریت ها با سایر حوزه ها متفاوت می باشد و باید مراقبت شود تا مسائل این حوزه با سایر مشکلات مجموعه درهم آمیخته نشود. باید تلاش شود تا تجربیات ناموفق در این عرصه مجدداً تکرار نگردد.
کشمیری اضافه کرد: عرصه فناوری یک عرصه تعریف شده و معین نیست و اگر وارد این عرصه می شویم باید خودمان را تجهیز نماییم. این عرصه، عرصه اقتصاد و کسب وکار است، عرصه میدان دادن به بخش خصوصی است و تنها زمانی مورد توجه دیگران قرار می گیرد که برای آن تدارک دیده و مجهزش نماییم. این عرصه مدعی های بزرگ دارد و باید ادوات مجهز کردن آنرا مهیا کرده و به آن نگاه ویژه داشته باشیم پس نوگرایی، بازبینی ساختاری و اولویت بخشیدن به حوزه فناوری از سفارش های من به متولیان امر است.


منبع:

1400/02/31
12:36:11
5.0 / 5
758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Link website