پرتاب راكت الكترون با شكست مواجه گردید

پرتاب راكت الكترون با شكست مواجه گردید

به گزارش لینک وبسایت شرکت «راکت لب» روز گذشته (شنبه ۲۶ اردیبهشت) بیستمین مأموریت راکت «الکترون» خویش را انجام داد اما این راکت چند ثانیه بعد از احتراق موتور مرحله دوم،  دچار مشکل شد. موتور این موشک سپس در اتفاقی غیرمنتظره خاموش و سبب از دست رفتن فضاپیما و محموله آن شد.


به گزارش پایگاه اینترنتی theverge، این شرکت آخرین بار در ماه ژوئیه ۲۰۲۰ در سیزدهمین مأموریت الکترون گرفتار همین مشکل شده بود. در آن زمان گفته شد که بعد از احتراق موتور مرحله دوم، یک خطای سیستمی سبب خاموشی اضطراری فضاپیما شده است. بدان مفهوم که باآنکه انفجاری رخ نداده، ولی خاموشی سیستم ها سبب شده فضاپیما نتواند به مدار برسد و بار خویش را پیاده کند.
این مأموریت سومین مأموریت «راکت لب» در سال ۲۰۲۱ بود که می خواست به سفارش «BlackSky»، ماهواره هایی را برای توسعه پلت فرم اطلاعات این شرکت در مدار مستقر کند. قرار بود در این مأموریت، سیستم استفاده مجدد از موشک راکت لب هم آزمایش شود و بوستر مرحله اول این شرکت به زمین بازگردانده شود.
الکترون، یک موشک بلند تقریباً شش طبقه و دارای دو مرحله تقویت کننده است، که در ساعت ۷: ۱۱ صبح شنبه به وقت محلی از مجموعه پرتاب راکت لب در شبه جزیره «ماهیا» در نیوزیلند پرتاب شد و هدف آن ارسال یک جفت ماهواره رصد زمین برای شرکت «بلک اسکای» (BlackSky) به مدار زمین بود.
با گذشت دو و نیم دقیقه از پرواز، تقویت کننده مرحله دوم موشک با موفقیت از مرحله اول آن جدا شد و پیش از خاموش شدن برای چند ثانیه روشن شد. ماموران کنترل اندکی بعد، دور سنجی این تقویت کننده را از دست دادند.
این پرتاب که از نیوزلند انجام شد، بیستمین ماموری الکترون بو و دومین شکست مأموریت شرکت راکت لب در کمتر از یک سال به حساب می آید.
راکت لب یکی از شرکتهای خصوصی فعال در حوزه هوافضا است که با سرعت بالایی در راه پیشرفت قرار دارد. این شرکت هم می خواهد مثل اسپیس ایکس روی فضاپیماهای ارزانقیمت تمرکز کند و با استفاده از مواد کم هزینه تر و چند بار مصرف به رقیب جدی تری برای این شرکت تبدیل گردد.


1400/02/27
08:33:21
5.0 / 5
428
تگهای خبر: اینترنت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Link website