تولید چوب شفاف از پوست پرتقال

تولید چوب شفاف از پوست پرتقال

به گزارش لینک وبسایت محققان سوئدی نوعی جدید از چوب شفاف از ترکیب پوست پرتقال و دیگر مرکبات تولید کرده اند که می تواند روزی جایگزین پنجره های استاندارد شیشه ای شود.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان «مؤسسه سلطنتی فناوری کی. تی. اچ» در سوئد این نوع چوب شفاف تجدیدپذیر را با استفاده از عصاره پوست مرکبات تولید کرده اند که سبب شفافیت بیشتر آن می شود.
پلیمرهای موجود در دیواره های سلول چوب که لیگنین نامیده می شود، از عبور تقریباً تمام نور جلوگیری می کند. این محققان با جایگزینی لیگنین با روغن مشتق شده از پوست پرتقال و سایر ضایعات مرکبات، ماده ترکیبی ایجاد کردند که تقریباً ۹۰ درصد شفاف بوده و بسیار سازگار با محیط زیست است.
این محققان پیشبینی کرده اند که این چوب می تواند کاربردهای مختلفی همچون در پنجره های هوشمند، مصارف گرمایی و حتی لیزرهای چوبی داشته باشد.
محققان برای تبدیل چوب به یک کامپوزیت شفاف، لیگنین و پلیمر موجود در دیواره سلول های گیاهان که استقامت گیاه را سبب می شود و بیشترین میزان نور را جذب می کند از آن خارج کردند. سپس دیواره های سلول با گزینه دیگری که به نور اجازه عبور می دهد، باردیگر پرمی شوند.
گروهی از محققان در سرتاسر جهان به یافته های جالبی در مورد چوب ها رسیده اند که نشان داده است چگونه با تغییر ترکیبات پیچیده چوب میتوان خصوصیت های کاملا جدیدی به آن داد. این تغییرات شامل از بین بردن پلیمرها برای شفاف شدن آن، افزودن نانوذرات نیمه هادی برای درخشش آن در مقابل اشعه ماورابنفش و افزودن پلیمرهای تغییر فاز دهنده برای ذخیره و آزادسازی گرما توسط این چوب ها است.
دانشمندان موسسه فناوری سوئد در این حوزه پیشتاز بوده اند و نخستین چوب شفاف خویش را در سال ۲۰۱۶ تولید کردند. حالا محققان در این کامپوزیت جدید، «آکریلات لیمونین»، یک مونومر ساخته شده از روغن استخراج شده از پوست پرتقال و سایر مرکبات را جایگزین لیگنین کردند.
«سلین مونتاناری» دانشجوی دکترا و محقق اصلی این مقاله می گوید: لیمونین را میتوان از ضایعات تجدیدپذیری مثل پوست پرتقال در کارخانه های آب پرتقال به دست آورد.
این مونومر برای پرکردن منافذ خالی چوب استفاده شد و شفافیت فوق العاده ای به وجود آورد. در یک چوب با قطر ۱.۲ میلی متر ۹۰ درصد شفافیت بوجود آمد که از کارهای قبلی این گروه خیلی بهتر بود. همینطور استقامت ۱۷۴ مگاپاسکال و انعطاف پذیری (کشش) ۱۷ گیگاپاسکال به آن داد که به قول محققان برای مصارف ساخت و ساز مناسب می باشد.


1400/02/23
21:30:19
5.0 / 5
802
تگهای خبر: آموزش , فناوری , كاربر , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Link website