در یك شركت دانش بنیان صورت گرفت؛

حذف بو و گازهای سمی تصفیه خانه با فناوری نانو

حذف بو و گازهای سمی تصفیه خانه با فناوری نانو

لینک وبسایت: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی نانو کامپوزیت هایی شدند که به روش جذب سطحی بوی نامطبوع تصفیه خانه فاضلاب شهری را از بین می برد تا از بیماریهای تنفسی پیشگیری کند.سید محسن حسینی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان، فعال در زمینه تولید تصفیه کننده بوی نامطبوع و آلاینده های فاضلاب ها با تکنولوژی نانوکامپوزیت ها به خبرنگار مهر اظهار نمود: در واحدهای مختلف تصفیه خانه فاضلاب شهری، تجهیزاتی مانند دانه گیر، آشغال گیر و حوضچه هایی واحد لجن، گازهای نامطبوعی تولید می کنند.
وی اضافه کرد: قبل از اینها چنین تصفیه خانه هایی خارج از شهر فعالیت می کردند اما چون حالا شهرها گسترش پیدا کرده اند و ساخت و سازها به تصفیه خانه ها نزدیک شده موجبات نارضایتی عمومی برای ساکنین نزدیک به تصفیه خانه ها را فراهم آورده است؛ همین طور زنگ زدگی و لطمه به تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهری از دیگر ضررهای تصفیه خانه ها به شمارمی روند.
مدیرعامل شرکت اضافه کرد: بنا بر این در صدد برآمدیم این معضل را با فناوری نانو برطرف نماییم.
حسینی اظهار داشت: این حوضچه های بزرگ که در فرآیند تصفیه فاضلاب از خود بوی نامطبوع ساطع می کنند حاوی گازهای نامطبوع و سمی هستند که می تواند سلامت پرسنل شاغل را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
مدیرعامل این شرکت اشاره کرد: معمولاً حذف این گازهای سمی در انحصار شرکتهای خارجی است و شرکتهای داخلی دراین زمینه کار نکردند اما ما در این شرکت توانستیم با فناوری نانو این معضل را برطرف نماییم.

وی افزود: وقتی فرآیند تصفیه فاضلاب انجام می گیرد این گاز نامطبوع از روی حوضچه ها متساعد می شود که با پوشش حوضچه ها توسط راکتورهای مجهز به نانو کامپوزیت، در واحدهای مختلف و هدایت آنها بوسیله داکتهای مخصوص به داخل رآکتور، گازهای نامطبوع و سمی حذف می شوند.
حسینی اضافه کرد: این نانوکامپوزیت گازهای سمی را بعد از جداسازی بصورت فیزیکی و شیمیایی در خود نگهداری می کند و مانع از خروج آن به هوای تصفیه خانه می شود.
مدیرعامل این شرکت نانو مقیاس اضافه کرد: این نانوکامپوزیت های داخل رآکتور، کاملاً داخلی و دارای پتنت هستند و تا یک سال می تواند هوای تصفیه خانه های فاضلاب را تصفیه و عاری از هر گازها نامطبوع سمی کند.
وی افزود: یک اقدامی که با این گازهای سمی می توان انجام داد این است که بعد از یک سال و اشباع نانو کامپوزیت ها، می توان آنها را احیا و گازهای سمی را تبدیل به کود شیمیایی کرد.
وی با اعلان اینکه برای نخستین بار این پروژه در تصفیه خانه شهر ساری مورد استفاده قرارگرفته است، اظهار داشت: حالا بنا داریم با کمک ستاد نانو صادرات نیز داشته باشیم که کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپایی، ترکیه، عراق و… می توانند مخاطب این محصول باشند.
حسینی اشاره کرد: قیمتی که این تصفیه هوا در این شرکت دارد شدیداً با نمونه های خارجی قابل رقابت است و همین طور چون از فناوری نانو بهره بردیم از کیفیت بالایی برخوردارست.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، دو رآکتور برای تصفیه هوای فاضلاب شهری با این نانو کامپوزیت ها به کار گرفته می شود و تا ۹۸ درصد این بوهای نامطبوع را تصفیه می کند. حسینی اضافه کرد: این تکنولوژی علاوه بر هزینه های سرمایه گذاری پایین تر نسبت به نمونه های خارجی، هزینه های بهره برداری و مصرف انرژی را نیز به شدت کاهش می دهد؛ عدم استفاده از محلول های شیمیایی، بهره برداری آسان و احیای سالانه نانو جاذب ها از دیگر مزیت های این تکنولوژی شمرده می شود. وی افزود: ظرفیت دستگاه حذف بو که از دو راکتور تولید شده است برابر ۱۲ هزار متر مکعب در ساعت است که جز ظرفیت های بالا حذف آلاینده های گازی محسوب می شود؛ ساخت و بهره برداری از این دستگاه توسط تحریم ها را کاملاً در این بخش بی اثر کرده است.


منبع:

1400/02/17
12:29:59
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website