آذری جهرمی:

ابررایانه سیمرغ به زودی رونمایی می شود

ابررایانه سیمرغ به زودی رونمایی می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از موفقیت ابررایانه ایرانی «سیمرغ» و رونمایی رسمی آن در آینده نزدیک آگاهی داد.


«محمدجواد آذری جهرمی» شامگاه سه شنبه در صفحه توئیتری خود نوشت: هوش مصنوعی، پیشران آینده اقتصاد ایران و جهان است.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: جوانان ایرانی موفق شدند برای تامین ظرفیت پردازشی مورد نیاز خود، اَبَررایانه ایرانی «سیمرغ» با ظرفیت پردازش پتافلاپسی را به بهره برداری برسانند.
وی اضافه کرد: این ابررایانه توانست آزمون های خودرا با موفقیت طی نماید و رونمایی رسمی از آن بزودی انجام می شود.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، ابررایانه سیمرغ جزو ۱۰۰ ابررایانه جهان است که فناوری ساخت آنها در انحصار چند کشور است. این پروژه در مطالبی مانند هوش مصنوعی، کلان داده ها و اینترنت اشیا کاربرد دارد و زمینه پیش بینی هوا، تحلیل زمین شناسی، زلزله شناسی و تحلیل داده های ژنتیکی را بر بستر داده فراهم می آورد.
با توجه به اهمیت بالای دسترسی به سیستم های با توان پردازشی بالا در پیشرفت کشور، نیاز به توسعه مراکز پردازش فوق سریع که وظیفه ارائه خدمات پردازشی با کارایی بالا به همه صنایع، سازمان ها، مراکز علمی و پژوهشی و متخصصان و کارشناسان کشور را دارد، بعنوان ابزاری راهبردی بمنظور تسهیل پیشرفت های علمی، مهندسی و فناورانه کشور احساس می شد.
به همین منظور ابررایانه سیمرغ با هدف ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان (بند یک الزام های شبکه ملی اطلاعات) و گسترش ظرفیت و ایجاد امکانات لازم برای شکل گیری اقتصادی ارائه خدمات بومی و محتوای اسلامی- ایرانی (بند ۴ ماده ۴-۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) طراحی و تولید شده است.
ایجاد یک ابررایانه پرظرفیت برای ارائه خدمات پردازشی در سطح گسترده می تواند بعنوان ابزاری راهبردی بمنظور تسریع پیشرفت های علمی، مهندسی و فناورانه کشور به کار گرفته شود.


1400/02/15
22:49:23
5.0 / 5
639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website