استفاده از نانوذرات برای مقابله با كووید- ۱۹

استفاده از نانوذرات برای مقابله با كووید- ۱۹

لینک وبسایت: یک گروه از پژوهشگران بین المللی با مطالعه فناوری های نانوذرات موجود راهکارهایی را جهت استفاده از این فنآوری ها بمنظور مقابله با کووید- 19 شناسایی نمودند.به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بر طبق این تحقیقات نانوذرات طلا برای تولید واکسن مناسب هستند و سبب افزایش واکنش سیستم ایمنی نسبت به کرونا می شوند. همین طور نانوذرات ارگانیک برای بسته بندی مواد ژنتیکی ویروس در تولید واکسن ها کاربرد دارند.
نانوذرات نقره نیز خاصیت ضد ویروسی دارند و به همراه ترکیبات گشادکننده نایژه ها و نایژک ها برای درمان این بیماری کارآیی دارند. نقاط کوانتومی هم نوع دیگری از نانوذرات هستند که می توان از آنها در شناسایی و تشخیص بیماری بهره گرفت.
نانوذرات آهن قابلیت ترکیب با پروتئین تاجدار ویروس کووید- ۱۹ را دارند و امکان هدف گیری ویروس را با بهره گیری از داروهای جدید فراهم می کنند. با بهره گیری از نانوتیوب های کربنی که دارای خواص الکتریکی و گرمایی منحصر به خود هستند، می توان موادی را تولید کرد که در مجاورت ویروس گرم شده و مانع تولید مثل آن شوند.
فناوری های نانو امکان تغییر داروهای موجود برای مقابله با کرونا را نیز فراهم می کنند. برای مثال نانوذرات کیتوسان که قبل از این برای مقابله با ویروس هپاتیت C مورد استفاده قرار گرفته، می تواند در درمان این بیماری نیز اثرگذار باشد.
بر طبق این تحقیقات، فناوری های نانوذرات کاربردهای مختلفی در مقابله با کووید- ۱۹ دارند و به کارگیری این فناوری ها برای توسعه روش های درمانی جدید، نیازمند یک تلاش جهانی است.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید- ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی اصرار کرد که بااینکه واژه همه گیر (pandemic) به سبب حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
هم اکنون خیلی از کشورهای جهان همچون ایران درگیر پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Current Opinion in Colloid & Interface Science انتشار یافته است.منبع:

1400/02/14
20:49:22
5.0 / 5
399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website