به همت یك شركت دانش بنیان؛

كشت گلخانه ای در استان های كم آب تسهیل شد

كشت گلخانه ای در استان های كم آب تسهیل شد

یک شرکت دانش بنیان موفق شد با عرضه مشاوره های علمی، کشت گلخانه ای به روش هیدروپونیک را گسترش دهد.


رسول راهنمایی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه، این شرکت در زمینه کشت گیاهان گلخانه ای به روش هیدروپونیک فعالیت می کند، اضافه کرد: ما به کشاورزان مشاوره های علمی عرضه می دهیم و در واقع کشاورز طبق گزارش های تحلیلی که ما عرضه می نماییم، به گیاهان خود غذا می دهد.
هیدروپونیک یا آب کشت، یکی از روش های خلاقانه تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و سم و با کم ترین احتیاج به آب و با استفاده از محلول مغذی است.
به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این فعال عرصه دانش بنیان ضمن اشاره به فعالیت بیشتر از ۱۰ گلخانه به روش هیدروپونیک در ایران اظهار داشت: هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند و با این روش، در هر نقطه ای از ایران میتوان هر محصول کشاورزی را بدون توجه به اقلیم و نوع خاک برداشت کرد.
راهنمایی با عرضه توضیحات بیشتر خاطرنشان کرد: در این روش ریشه گیاه در واقع در خاک قرار ندارد و در آب قرار می گیرد و کشاورز تمام مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در این آب محلول و گیاه از آن تغذیه می کند. با این روش، میتوان اشتغال زایی خوبی داشت و از هر مکانی برای تولید محصولات کشاورزی که نیاز روزافزون جمعیت ایران است، بهره برد.
وی ضمن تاکید بر خصوصیت های مثبت این روش از کشت گلخانه ای اظهار داشت: ما بعد از بررسی گلخانه محل کشت و دیگر مسائل مانند نور گلخانه، نوع گیاه، کیفیت گلخانه و دیگر مسائل، یک گزارش آماده می نماییم. در این گزارش راهنمایی های لازم برای کشاورز فراهم می شود. به عنوان مثال کشاورز متوجه می شود که با چه فرمولی و به چه میزانی باید مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در آب مخلوط کند.
راهنمایی همینطور بیان نمود: در روش هیدروپونیک، آلودگی خاک، مشغله ذهنی گلخانه دار نیست و نیازی به ضد عفونی نخواهد بود. چون آب به صورت چرخشی در حرکت است، در مصرف آب صرفه جویی شده و هزینه تمام شده تولید، کاسته می شود.
به اعتقاد وی، این یک فرصت خوب برای استان هایی با بحران کم آبی مثل یزد و سمنان است. ریشه گیاه، در معرض هوا قرار داشته و تولید در این روش چند برابر تولید به روش های سنتی است.منبع:

1400/01/30
20:30:54
5.0 / 5
454
تگهای خبر: فناوری , كیفیت , محصولات , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Link website