در گزارش لینك وبسایت عنوان شد؛

زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد

زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد

به گزارش لینک وبسایت معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت: به احتمال خیلی زیاد زمین لرزه ای که بامداد امروز در گناوه رخ داده، زمین لرزه اصلی بوده است.دکتر محمد تاتار در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد زلزله بندر گناوه اظهار داشت: این زلزله با بزرگای ۵.۹ ریشتری در ساعت ۱۱: ۱۱ در محل بندر گناوه استان بوشهر به وقوع پیوسته که حالا در حال بررسی این زمین لرزه هستیم.
معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اینکه این زمین لرزه متوسط الی بزرگ به حساب می آید، اظهار داشت: منطقه، منطقه زلزله خیزی است و چنین بزرگای زلزله ای در این منطقه عجیب نیست؛ همینطور پس لرزه هایی با بزرگای ۴-۴.۵ هم به وقوع پیوسته است.
وی تصریح کرد: پس لرزه ها باید روند خویش را طی کنند تا بتوانیم این زلزله را به گسلی ارتباط بدهیم.
تاتار با تکیه بر اینکه ما کلاً در مورد زمین لرزه از کلمه احتمال استفاده می نماییم، تصریح کرد: معمولاً زمین لرزه ها تا همین رنج هستند و احتمالاً بر مبنای شواهد میتوان چنین اظهار داشت که این زمین لرزه اصلی همراه با چند پس لرزه بوده و احتمال اینکه زلزله ای با بزرگای بیشتر رخ بدهد خیلی بسیار کم است.
وی در مورد گسل در ارتباط با این زلزله اظهار داشت: هنوز بررسی ها برای گسل های در ارتباط با این زلزله ادامه دارد اما احتمال می رود که این زلزله در رابطه با فعالیت یکی از شاخه های گسل پیش ژرفای زاگرس بوده است؛ البته که این زلزله می تواند محرک های دیگری هم داشته باشد.
وی در مورد احتمال وقوع سونامی اظهار داشت: زمین لرزه کاملاً در خشکی بوده در حالیکه منشأ سونامی در دریاهای عمیق است؛ در خلیج فارس چنین چیزی نداریم چونکه عمق آن کم است.


منبع:

1400/01/30
14:15:05
5.0 / 5
383
تگهای خبر: بین المللی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website