اسپیس ایكس برنده قرارداد ۲ و نه دهم میلیارد دلاری ساخت فرودگر در ماه شد

اسپیس ایكس برنده قرارداد ۲ و نه دهم میلیارد دلاری ساخت فرودگر در ماه شد

به گزارش لینک وبسایت سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: شرکت فضایی اسپیس ایکس برنده یک قرار داد ۲.۹ میلیارد دلاری برای ساخت راکت «استارشیپ» بعنوان یک سطح نشین قمری و حمل فضانوردان در مأموریت های «آرتمیس» به ماه شده است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، ناسا بعد از انتخاب شرکت فضایی اسپیس ایکس برای این برنامه، به بررسی های خود در زمینه شرکتهای فضایی رقیب اسپیس ایکس نظیر شرکت «بلو اوریجین» و «داینتیکس» تمام کرد. این جایزه نقش اسپیس ایکس را بعنوان یک شرکت غالب در دوره جدید اکتشافات فضایی مشخص می کند.
این تصمیم همینطور چگونگی برنامه ریزی ناسا را برای انجام مأموریت های جدید به ماه با استفاده از راکت «استارشیپ» بعنوان یک فضاپیما و یک وسیله نقلیه قابل استفاده مجدد مشخص می کند.
ناسا قصد داشت تا سال ۲۰۲۴ افراد را به ماه اعزام کند، اما مقامات این سازمان تصدیق کرده اند که این زمان بندی امکان پذیر نیست؛ چونکه کنگره بودجه کافی برای این سیستم فرود انسانی فراهم ننموده است.
ناسا در ۲ سال قبل خواهان دریافت بیشتر از ۴ میلیارد دلار برای تأمین بودجه سطح نشین های قمری شد، اما فقط حدود ۱.۴۵ میلیارد دلار دریافت کرده است.
«استیو جورچیک» سرپرست ناسا روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مرکز فضایی کندی اظهار داشت: این مورد لزوماً به این مفهوم نیست که فضانوردان تا سال ۲۰۲۴ قدم در ماه نخواهند گذاشت.
جورچایک اظهار داشت: گروه ناسا پیشرفتی را که اسپیس ایکس داشته است مشاهده خواهند کرد و اگر به نقاط عطف خود برسند، امکان دارد در سال ۲۰۲۴، موفق به اعزام انسان به ماه شویم.
مقامات ناسا گفتند در چند سال آینده، ناسا برای انجام یک پرواز نمایشی و فرود بر ماه به «اسپیس ایکس» نیاز خواهد داشت. سرانجام، اسپیس ایکس با کپسول «اوریون» ناسا روبرو می شود که با راکت قمری SLS ناسا به مدار اطراف ماه پرتاب می شود.
برنامه آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است. هدف نهایی این پروژه حضور دائم انسان ها روی ماه، ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکتهای خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ است. ناسا رهبری این پروژه را به عهده دارد، اما انتظار می رود همکاری بین المللی در رسیدن به اهداف بلندمدت پروژه مؤثر باشد.منبع:

1400/01/28
15:32:30
5.0 / 5
460
تگهای خبر: بین المللی , سیستم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Link website