مراقبت از افراد سالخورده و گروه های صدمه پذیر با نانوحسگر

مراقبت از افراد سالخورده و گروه های صدمه پذیر با نانوحسگر

به گزارش لینک وبسایت محققان با استفاده از فناوری نانو، مبادرت به ساخت سنسور قابل پوشیدنی کردند که می تواند رفتار گروه های صدمه پذیر را رصد کرده و بر آن نظارت کند.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، گروه های صدمه پذیر جامعه مانند معلولان، سالخوردگان و نوزادان اغلب احتیاج به مراقبت ویژه داشته و در معرض خطر بیماری شدید یا حتی مرگ قرار دارند. هر ساله در سرتاسر جهان، بیشتر از ۳ میلیون نوزاد در نخستین سال زندگی خود می میرند.
علت اصلی مرگ و میر نوزادان «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» (SIDS) است که در درجه اول به وضعیت دمر خوابیدن آنها نسبت داده می شود. نوزادانی که در موقعیت دمر (یعنی صورت رو به سمت زمین) قرار دارند، بیشتر به دلیل عفونت تنفسی یا کمبود اکسیژن، گرفتار خفگی تصادفی می شوند. بنابراین، وضعیت خواب مطلوب قرار دادن نوزادان روی پشت آنها است.
عامل دیگر برای حفظ کیفیت خواب نوزادان، تناوب تعویض پوشک است. راهبردهای متداول برای نظارت بر وضعیت خواب، به فیلمهای پخش زنده یا سنسورهای تراشه ای غیرقابل انعطاف متکی هستند. با این وجود، این روش ها بیشتر تأخیر دارند یا استفاده از آنها چندان راحت نیست.
حسگرهای انعطاف پذیر پوشیدنی به علت ماهیت سبک خود، بعنوان گزینه های امیدوارکننده ای برای نظارت بر مراقبت های بهداشتی شناخته شده اند. با این وجود، تعداد کمی از این سیستم های سنسوری انعطاف پذیر برای نظارت بر نوزادان، بخصوص تشخیص وضعیت خواب، قابل استفاده هستند.
در مقاله ای که اخیرا در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است، محققان یک سیستم سنسوری یکپارچه مبتنی بر گرافن (LIG) را عرضه کردند که می تواند به صورت بی سیم خواب را کنترل کند. وضعیت خواب، میزان تنفس و خیس بودن پوشک با کمک این سنسور قابل رصد است.
برای تحقق چنین سیستم سنسور یکپارچه ای، یکی از چالش برانگیزترین وظایف توسعه ابزاری است که نرم باشد تا بتوان آنرا پوشید. ازاین رو محققان مبادرت به تولید سنسوری کردند که کاملا نرم باشد.
هسته اصلی این طرح، حبس یک قطره فلز مایع در داخل یک حفره الاستومری نچسب است که به صورت همگن توسط هشت جفت الکترود عامل دار احاطه شده است و امکان نظارت بر حداقل ۱۸ جهت مورب را فراهم می آورد.
پروفسور مایکل دی، یکی از پیشگامان بین المللی در تحقیقات فلزات مایع، در این خصوص اظهار داشت: فلزات مایع دارای قابلیت های متمایزی همچون سیالیت، نرمی، قابلیت کشش و هدایت گرمایی / الکتریکی بالا هستند. آنها همینطور به سادگی به بیشتر سطوح می چسبند.
براساس رویکرد پردازش لیزر، زو و همکاران موفق به عرضه پلتفورمی نرم شدند که نه تنها هیچ چسبندگی با فلز مایع از خود نشان نمی دهد، بلکه به الگوهای رسانایی مشخص هم دست می یابد.
پروفسور وی گائو، متخصص بیوالکترونیک انعطاف پذیر از موسسه فناوری کالیفرنیا هم اظهار داشت: بیشتر سنسورهای فیزیکی و شیمیایی پوشیدنی برای ردیابی فعالیتهای جسمی انسان، علایم حیاتی یا اطلاعات در ارتباط با مایعات زیستی استفاده می شود. این سیستم سنسور انعطاف پذیر با عملکرد بازخورد برای تصمیم گیری بموقع می تواند تاثیر مهمی در نظارت از راه دور و بی سیم بر جمعیت صدمه پذیر داشته باشد.منبع:

1400/01/26
22:09:44
5.0 / 5
654
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website