در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

تأمین 70درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط محققان كشور

تأمین 70درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط محققان كشور

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند استارتر لبنی را مناسب ذائقه ایرانی ها بومی سازی کنند و ۷۰درصد نیاز کشور را برطرف سازند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، کشور ایران یکی بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات تخمیری لبنی در منطقه است. گردش مالی چند صد میلیون دلاری و تاثیر بسیار زیاد در سلامتی سبب شده است این حوزه از زمینه های پر اهمیت در صنعت غذا باشد.
متأسفانه بخش اعظمی از این صنعت از نظر مالی در اختیار وارد کنندگان بوده این در شرایطی است که ایرانی ها از دیرباز در تولید محصولات لبنی تبحر بالایی داشته اند و هم اکنون گنجینه ای غنی از میکروارگانیسم های قابل استفاده در صنایع تخمیری لبنی در کشور وجود دارد. استارترهای لبنی ارزبری بالای ۲۰ میلیون دلار دارند و جز موارد استراتژیک صنعت لبنیات محسوب می شوند. متأسفانه علیرغم گنجینه غنی و متنوعی از میکروارگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا در کشور وجود دارد ولی این حجم بالای ارز از کشور خارج می شود تا استارتر لبنی به کشور وارد شود. در این راستا یک استارت آپ ایرانی توانسته با تاکید بر دانش و تخصص متخصصین این حوزه و با استفاده از گنجینه غنی میکروب بومی منطقه همچون ماست های محلی، ترخینه و… استارتر لبنی مطابق با ذائقه و میل مردم کشور را تولید نماید. این شرکت دانش بنیان قادر به تولید سالیانه ۲ میلیون واحد استارتر لبنی است که این حجم از تولید، قابلیت تأمین بیشتر از ۷۰ درصد نیاز کشور را دارد و می تواند علاوه بر کاهش احتیاج به واردات و خودکفایی تاثیر بسیار بالایی در کنترل قیمت لبنیات داشته باشد. این شتابدهنده از جانب ستاد توسعه زیست فناوری مورد تأیید قرار گرفته و محصولات آن هم در حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.


منبع:

1400/01/26
17:51:48
5.0 / 5
516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website