تصفیه آب در هنگام وقوع سیل و زلزله با گالن نانویی دانش بنیان

تصفیه آب در هنگام وقوع سیل و زلزله با گالن نانویی دانش بنیان

لینک وبسایت: یک شرکت دانش بنیان توانسته با طراحی و تولید سامانه تصفیه آب در وضعیت بحران (گالن بحران نانویی)، آب آشامیدنی مورد نیاز را در وضعیت سیل و زلزله را تامین کند.


علی اکبر بابالو عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند و رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد این محصول توضیح داد: سامانه تصفیه آب در وضعیت بحران یا گالن بحران محفظه ای است که دارای یک غشای سرامیکی برای تصفیه و یک تلمبه برای حرکت دادن آب به سمت غشا و انجام تصفیه آب است.
وی بیان کرد: این محصول در مکان هایی از قبیل دشت و کوه و در مواقع بحران مانند سیل و زلزله که دسترسی به آب سالم وجود ندارد، قابل استفاده می باشد و می توان با آب موجود و قابل دسترس که امکان شرب ندارد، گالن بحران را پر کرد و پس از چندین بار تلمبه زدن می توان به یک آب آشامیدنی قابل استفاده بعنوان آب قابل خوردن دست یافت.
بابالو افزود: در این سیستم از یک سری فیلترهای دارای حفره های نانومتری استفاده شده است، درحدی که اندازه آنها از اندازه کوچکترین میکروب ها و میکروارگانیسم های موجود نیز کوچک تر است و اجازه عبور به این میکروارگانیسم ها را نمی دهد.
رییس هیات مدیره با اعلان اینکه بتازگی درباب اندازه ویروس کرونا مطرح شده که کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر است، اضافه کرد: البته ویروس ها روی ذراتی سوار می شوند که ابعادشان بزرگتر است و در حقیقت این سامانه با فیلترهای نانومتری که در آن تعبیه شد، اجازه عبور به آنها را نیز نمی دهد.
این فناور با اشاره به اینکه این گالن ها در وضعیت بحران بسیار کارایی دارند، اظهار داشت: درحال حاضر باتوجه به شرایط سیستان و بلوچستان به آسانی می توان از هوتگ ها (گودال های بزرگ برای ذخیره آب) آب مورد نیاز را گرفته و با بهره گیری از این سامانه آب تصفیه شده دریافت کرد.
بابالو تصریح کرد: این گالن ها می تواند به غیر از بحث شوری هرگونه بار میکروبی، ذرات معلق و کدورت آب را حذف کند. در شریط بحران، مشکل اصلی در تامین آب شرب، بار میکروبی آب است، مردم در چنین شرایطی آب در دسترس دارند ولی اطمینان از عاری بودن آن از بار میکروبی ندارند، با این محصول دانش بنیان می توان آب شرب عاری از میکروب در چنین شرایطی داشت.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه محصول ما درحال حاضر نسبت به نمونه خارجی دارای برتری است، اظهار داشت: فیلترهای نانویی گالن بحران از جنس سرامیک است، این غشای سرامیکی در صورت آلوده شدن به آسانی قابل تمیز کردن است. در نمونه خارجی غشا سرامیکی نیست بلکه پلیمری است و پلیمر در وضعیت سخت گرفتار گرفتگی خاصی می شود که قابل شست و شو نیست و باید غشای پلیمری را هر ۶ ماه یک دفعه عوض کرد اما غشای سرامیکی محصول تولیدشده پنج تا ۱۰ سال قابل استفاده می باشد.
وی بیان کرد: گالن بحران جهت استفاده شخص در ابعادی با گنجایش ۲۰ لیتر طراحی شده و قابل استفاده در وضعیت بحران و بیرون از شهر است. این محصول در ابعاد بزرگتر برای مناطق روستایی قابل تولید است و می توان روزانه هزار تا ۲ هزار لیتر آب تصفیه شده برای مصارف خانگی در اختیار مردم منطقه قرار دهد.
بابالو اضافه کرد: درحال حاضر این محصول تجاری شده است، همین طور استفاده از این دستگاه در مناطق محروم اهواز و سیستان و بلوچستان برای تصفیه آب هوتگ ها و آب مصرفی خانگی در حال بررسی است. در این مناطق متاسفانه آب قابل شرب نیست، بدین سبب در صورت تایید، قرارداد تامین و فروش آن منعقد خواهد شد.


1400/01/12
14:56:14
5.0 / 5
495
تگهای خبر: آموزش , سیستم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Link website