دبیرستاد توسعه فناوری نانو خبر داد:

صادرات محصولات نانو تولید ایران به 49 كشور جهان

صادرات محصولات نانو تولید ایران به 49 كشور جهان

به گزارش لینک وبسایت دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی این فناوری در کشورهای آسیایی اطلاع داد و اظهار داشت: محصولات نانو ایران ساخت تابحال به ۴۹ کشور از پنج قاره جهان صادر گردیده است.


به گزارش روز شنبه مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید سرکار ضمن اشاره به رشد دوبرابری سالانه حجم بازار محصولات ایران ساخت این حوزه، اضافه کرد: الان ۷۲۵ محصول نانو در بیشتر از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری های داخلی تولید و روانه بازار می شود.
سرکار خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۸، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۴۴.۴۸۷ میلیارد ریال بود. طبق روند رشد سالانه فروش حجم بازار محصولات نانو برای پنجمین سال متوالی حدود دو برابر شده است.
وی ضمن اشاره به گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای آسیایی اظهار داشت: کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق میزبان، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران شده اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری افزود: تابحال محصولات نانو ایران ساخت به ۴۹ کشور از پنج قاره جهان صادر گردیده است. همینطور در سال ۹۹ شاهد صادرات رادیاتورهای ایرانی مبتنی بر فناوری نانو به عراق، آذربایجان و افغانستان بودیم. فروم تجاری و نمایشگاه مجازی ایران و اندونزی در حوزه سلامت هم در این سال برگزار شد.

گام بلند دانش بنیان ها در توسعه فناوری نانو
وی درباره بعضی از مهم ترین اقدامات و دستاوردهای کشور در توسعه این فناوری در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان به یاری کشور آمدند و محصولات نانو برای مقابله با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفتند.
سرکار افزود: با استفاده از فناوری الکتروریسی، روزانه ۲۵۰ هزار مدیا و ماسک با استاندارد N۹۵ تولید شد. همینطور بیشتر از ۲۰۰ تن مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در روز توسط ۷ شرکت داخلی تولید شد.
وی از تولید تجهیزات ضدعفونی کننده هوا با استفاده از فناوری نانو به کمک فعالان دانش بنیان کشورمان اطلاع داد و اظهار داشت: دستگاه پلاسمای ضدعفونی کننده هوا (باکتری و ویروس) با استفاده از فناوری نانو هم ساخته شده و دستگاه تست تشخیص زودهنگام کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه به تأیید وزارت بهداشت و به تولید صنعتی رسیده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ساخت ماشین ‏آلات موردنیاز برای راه ‏اندازی خطوط تولید محصولات نانو را یکی از اولویت‏ های اصلی توسعه صنعت نانو بیان کرد و اضافه کرد: تابحال ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‏های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‏برداری قرار گرفته ‏اند.
وی خاطرنشان کرد: خط تولید دستمال های خشک آنتی باکتریال با استفاده از فناوری نانو پارسال رونمایی گردید. همینطور علاوه بر تأمین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، بعضی از این تجهیزات و خطوط تولید همچون خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشورهای کره جنوبی، چین و مالزی صادر گردیده است.

رسوخ فناوری نانو در صنایع
سرکار درباره رفع نیازهای فناورانه صنایع کشور بر بستر شبکه تبادل فناوری نانو عنوان کرد: در این شبکه، ۶۳ کارگزار تبادل فناوری در ۱۱ استان کشور مشغول فعالیت هستند و تا شهریورماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۱۹۰ تقاضای صنعتی احصا شد که ۲۴۸ پروژه همکاری فناوران با شرکتهای صنعتی در کشور با موفقیت به اتمام رسیده است.
وی همینطور بیان نمود: در سال ۱۳۹۹ این شبکه علاوه بر ادامه فعالیت در فناوری نانو در سایر حوزه های فناوری های راهبردی هم فعال گشته است و ۲۵ پروژه موفق تبادل فناوری در این سال، در ارتباط با سایر حوزه های دانش بنیان است.
دبیر ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ایجاد زیرساخت های تولید نیمه صنعتی نانو در سال ۹۹ تصریح کرد: نانوفب نقش مهمی در تسریع تجاری سازی فناوری های توسعه یافته به کاربردهای صنعتی ایفا می کند و تابحال مراکز مختلف تولید نیمه صنعتی نانو همچون مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی به راه افتاده است.
سرکار با بیان اینکه مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ۶ پایلوت تجهیزات نیمه صنعتی را دربر می گیرد، اظهار داشت: در این مرکز، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی و مرکز توسعه نانوالکترونیک به راه افتاده است. اولین فب میکرونانو در پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از مهم ترین رویدادهای این حوزه در سال ۹۹ به حساب می آید.

ایران پیشتاز در عرصه تولید علم نانو
دبیرستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر حرکت رو به جلوی کشور در راه تولید علم نانو بیان نمود: در عرصه تولید علم نانو، پژوهشگران ایرانی با انتشار بیشتر از ۱۲ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI در سال ۲۰۲۰، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در دانش نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در شرایطی است که در سال ۲۰۰۱ میلادی، کشور با انتشار ۱۰ مقاله دارای رتبه ۵۷ بود.
وی درباره ایجاد زمینه های لازم برای آموزش و ترویج این فناوری در بین دانش آموزان اظهار داشت: با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تابحال بالغ بر یک میلیون و دویست هزار دانش آموز در چارچوب برنامه های متنوع آموزشی همچون کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربردهای فناوری نانو آشنا شده اند. همینطور در سال ۹۹ یازدهمین آزمون المپیاد دانش آموزی نانو برگزار شد.
سرکار، با بیان اینکه در هر استان حداقل یک آزمایشگاه دانش آموزی آموزش فناوری نانو با تجهیزات تخصصی ایران ساخت به راه افتاده است، اظهار داشت: در این برنامه ها تلاش می شود افراد مستعد و برگزیدگان این مسابقات و المپیادها، در چارچوب کانون برگزیدگان باشگاه نانو ساماندهی شده تا به نقش آفرینی در زیست بوم فناوری نانو مشغول شوند.
فناوری نانو بیشتر از یک دهه است که جزو حوزه های پیشتاز کشورمان در رقابت های تنگاتنگ فناورانه جهانی به حساب می آید. در این راه پر فراز و نشیب، ایجاد زیست بومی برای پشتیبانی از ایده های نوآورانه، فناوری ها و محصولات این حوزه، نقشی اثربخش در پیشرفت کشور و قرار گرفتن در راه توسعه و پیشرفت ایفا کرد.
سال گذشته و با وجود شیوع کرونا، شرکتهای دانش بنیان حوزه نانوفناوری به تأمین نیازهای فناورانه کشور پرداختند و در پشتیبانی از این روند، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گام های موثری برداشت.منبع:

1400/01/10
10:46:46
5.0 / 5
543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Link website