تونس اولین ماهواره بومی خودرا راهی فضا كرد

تونس اولین ماهواره بومی خودرا راهی فضا كرد

تونس روز دوشنبه اولین ماهواره بومی خود به نام ˮچالش1ˮ را راهی فضا کرد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا از رسانه های تونسی، ماهواره "چالش نخست" اولین ماهواره صنعتی کشور عربی است که با ۱۰۰٪ تکیه به توانمندی داخلی تولید شده است.
مهندسان تونسی شرکت Talnat (تالنات) بر ساخت ماهواره "چالش۱" نظارت داشتند.
شرکت تالنات یک شرکت خصوصی است و در زمینه فن آوری، نرم افزار، سیستم های الکترونیکی و کارهای مهندسی فعالیت دارد.
این ماهواره با همکاری شرکت روسی " کوسموس با موشک فضایی سایوز۲ "۲ soyouz"، از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد.
محمد فریخه، مدیر کل "Talnat" در این زمینه اظهار داشت: ماهواره تونس مخصوص اینترنت است و برای نخستین بار است که در سطج جهان، از پروتکل "LoRa" در فضا استفاده می شود.
فریخه با اشاره به اینکه وی با مسؤولان روسیه توسعه همکاری فضایی را بررسی نموده است، افزود که او همین طور چگونگی ارسال فضانورد از تونس به فضا و نیز همکاری برای افتتاح یک کالج مخصوص در زمینه فضانوردی در کشورش با نظارت روسیه را بررسی خواهدنمود.
"طارق بن سالم" سفیر تونس در مسکو نیز پیش تر گفته بود که عملیات پرتاب ماهواره سبب تقویت همکاری صنعتی کشورش وروسیه می شود و نسبت به توسعه این همکاری در زمینه های مختلف ابراز امیدواری کرده بود.
شرکت فضایی دولتی روس کوسموس روسیه نیز پرتاب این ماهواره تونسی را تأیید کرد.
پرتاب موشک ماهواره بر امروز چهارمین پرتاب فضایی روسیه از شروع سال جاری میلادی است و بگفته دمیتری راگوزین رئیس شرکت دولتی روس کوسموس، امسال روسیه ۲۹ موشک فضایی پرتاب خواهدنمود.
روسیه قسمتی از امکانات فضایی خودرا برای ارائه خدمات به کشورهای دیگر همچون پرتاب ماهواره های مخابراتی مورد استفاده قرار می دهد.


1400/01/07
14:36:46
5.0 / 5
600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website