مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400

مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400

خورشیدگرفتگی ها، ماه گرفتگی ها، مقارنه ها و بارش های شهابی رویدادهای مهم نجومی و جذابی هستند که مردم بخصوص مشتاقان نجوم در سال ۱۴۰۰ شاهد آن خواهند بود.


به گفته اخترشناسان نخستین رویداد نجومی سال ۱۴۰۰، پدیده ای بسیار جذاب و هیجان انگیز است. پدیده ای که ما آنرا به اسم ماه گرفتگی یا خسوف می شناسیم.
خسوف کلی زیبایی که در عرض های جغرافیایی ایران قابل رؤیت نیست و فقط ساکنان جنوب شرق آسیا، غرب آمریکای شمالی و غرب آمریکای جنوبی و همینطور استرالیا می توانند شاهد آن باشند. برای دیدن نخستین ماه گرفتگی کلی در خاک ایران باید تا شهریور ۱۴۰۴ صبر نماییم.
رخداد دوم که به حلقه آتش معروفی است یکی از زیباترین و خاص ترین پدیده های نجومی است که ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ رخ می دهد.
حلقه آتش یا خورشیدگرفتگی حلقوی از آن پدیده های دیدنی است که با یک مرتبه دیدنش، لذت آنرا تا آخر عمر با خود حس می نماییم. این پدیده هم در خاک ایران قابل رؤیت نیست و فقط در بخش هایی از کانادا، گرینلند و روسیه دیده می شود.
در لحظات اوج یک گرفت حلقوی، تمام قرص خورشید پوشانده می شود و فقط یک حلقه نورانی نازک از آن دیده می شود. منظره ای که به حلقه آتش مشهور است و برای رصد آن در ایران باید صبر نماییم.


رویداد سوم، مقارنه مریخ و زهره است، اگر کمی پس از غروب خورشید ۲۱ تیر ۱۴۰۰ به افق غربی نگاه کنید، هلال ماه را می بینید. اگر بیشتر دقت کنید، کمی پایین تر از هلال ماه، سیاره زهره را می بینید که با درخشش کم نظیرش منظره زیبایی را به وجود آورده است. اگر باز هم دقت خویش را بیشتر نماییم و اطراف زهره را خوب ببینیم، متوجه یک جرم آسمانی نورانی دیگر در نزدیکی آن می شویم. این جرم آسمانی چیزی نیست جز سیاره مریخ.


این پدیده که در ایران هم قابل رؤیت است و حتی از پشت بام منزل به شرط صاف بودن هوا، می توانیم آنرا ببینیم موردی نیست جز مقارنه زهره و مریخ.
چهارمین پدیده نجومی مهم سال ۱۴۰۰، یکی از مشهورترین و محبوب ترین پدیده های رصدی است که هر سال خیلی از علاقه مندان رو به زیر آسمان شب می کشاند.
بارش شهابی برساوشی، شاید برای ساکنان ایران، مهم ترین و جذاب ترین پدیده نجومی سال باشد. پدیده ای که از اواخر تیر تا اوایل شهریور هر سال فعال است و در سال ۱۴۰۰، از شامگاه ۲۱ مرداد تا صبحگاه ۲۲ مرداد به اوج خود می رسد.


برای دیدن این پدیده کافی است از آلودگی نوری شهرها دور شویم و در منطقه ای با آسمان صاف، چشم انتظار شهاب های برساوشی بمانیم. بارش شهابی برساوشی حاصل برهمکنش مواد به جا مانده از دنباله دار سوییفت تاتل با مولکول های جو زمین است. ذراتی که اغلبشان به اندازه یک سر سوزن کوچک هستند و برای رصدشان به هیچ چیز جز دو چشم مشتاق نیاز نداریم.
خورشیدگرفتگی کلی
پدیده پنجم این فهرست، گل سر سبد تمام پدیده های نجومی است. پدیده ای که با هر بار رخ دادنش در نقاط مختلف کره زمین علاقه مندان به زیبایی های طبیعت را مسحور می کند.
این رویداد که ۱۳ آذر ۱۴۰۰ یا چهارم دسامبر ۲۰۲۱ به قوع می پیوندد، یک خورشیدگرفتگی کلی است. در این خورشیدگرفتگی قرص ماه کل قرص خورشید را می پوشاند و در لحظات شدت گرفت منظره هیجان انگیز تاج خورشید را به نمایش می گذارد.


برای رصد این کسوف کلی، باید یک سفر ماجراجویانه و البته گران قیمت را به جنوبگان برنامه ریزی نماییم. دفعه بعدی که گذر سایه ماه به خاک ایران می افتد، ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ خواهد بود.


بارش شهابی جوزایی
آخرین پدیده نجومی سال، بارش شهابی جوزایی است. بارش جوزایی که هر سال حوالی ۲۲ آذر به اوج خود می رسد، سال جاری هم پر فروغ است و مقرر است در شبهای سرد آذر، با آتش بازی بی نظیر، شب گرمی را برای مان رقم بزند.
فراموش نکنیم که سال جاری در شب اوج بارش جوزایی یعنی شامگاه ۲۲ تا صبحگاه ۲۳ آذر، ماه با فاز تقریبی ۷۷ درصد، مزاحم ما است و فقط شانس دیدن شهاب های پرنور را داریم. با این وجود سفارش می شود برای رصد این بارش برنامه ریزی کنید تا شانس دیدن آذرگوی های درخشان جوزایی رو از دست ندهید.منبع:

1400/01/06
00:09:35
5.0 / 5
621
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website