مدیرعامل صندوق پژوهش های اقتصادی :

شركتهای دانش بنیان یزد ظرفیت موثری برای اشتغال نخبگان است

شركتهای دانش بنیان یزد ظرفیت موثری برای اشتغال نخبگان است

به گزارش لینک وبسایت مدیرعامل صندوق پژوهش های اقتصادی یزد با اشاره به اینکه در شرکتهای دانش بنیان استان ظرفیت های خوبی برای اشتغال نخبگان و افراد تحصیل کرده وجود دارد، خواهان حمایت دولت از فعالان این عرصه و فراهم کردن زمینه پرداخت وام و مشوق های لازم برای توسعه و رشد این موسسه ها شد.


محمدسپهر روزپنجشنه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بیشتر صنایع یزد سنتی است که با نیروهای ساده کارگری فعالیت دارد و این مسئله سبب مهاجرت نیروهای غیرفنی سایر مناطق به استان و در مقابل مهاجرت نیروهای نخبه و تحصیل کرده از یزد به دیگر استان ها شد.
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه یزد با اشاره به اینکه بازار تابع عرضه و تقاضاست، تصریح کرد: حمایت دولت از عرضه خوب است؛ اما برای تقاضا حمایت وجود ندارد و باید بخشی از حمایت های بخش عرضه کاسته و به بخش تقاضا منتقل شود.
وی همینطور ایجاد مشوق های لازم برای به کارگیری و ایجاد رونق در سرمایه گذاری های راکد استان را خواهان شد و خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذاری در راه پروژه های جدید تعریف شود، طبیعتا مسیر تولید و ایجاد ظرفیت های اشتغال طولانی می شود؛ اما اگر از طرفیت های موجود استفاد نماییم این مسیر کوتاه و زودتر به نتیجه می رسیم.
سپهر با اشاره به اینکه سرمایه های بلااستفاده در استان یزد کم نیست، افزود: باید سرمایه های موجود استان به سمت ایجاد و توسعه شرکتهای دانش بنیان هدایت شود.
وی تصریح کرد: ایجاد مشوق ها همچون تسهیلات بانکی، معافیت مالیاتی، بیمه و سایر امور می تواند سرمایه های بلااستفاده را به سرمایه های مولد تبدیل کند.
همچنین سوم دیماه ۱۳۹۹، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارتباطات یزد گفته بود که این استان از لحاظ شاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات آی. دی.آی(IDI) در جایگاه سوم پس از تهران و سمنان قرار دارد.
محمدرضا پاکدل در جمع خبرنگاران، اضافه کرد: استان در سه زیرشاخص توسعه یافتگی فاوا( فناوری اطلاعات و ارتباطات) همچون دوره های قبل در رتبه های بالای کشوری قرار دارد و بر مبنای آمارها در زیرشاخص دسترسی با ۸۹ درصد رتبه ۲، زیرشاخص مهارت با ۶۸ درصد رتبه ۲ و زیر شاخص استفاده با ۶۴ درصد رتبه ششم کشور را داراست.
وی ضمن اشاره به رویکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایجاد زیرساخت های شبکه، پشتیبانی از کسب و کارهای نوپا در حوزه فاوا، به روند رو به رشد اظهار داشت: تا رسیدن به جایگاه مبتنی به توسعه متوازن شاخص ها به خصوص در استفاده از زیرساخت های ارتباطی این روند ادامه یابد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد تعداد مشترکان اینترنت پهنای باند به تفکیک ثابت و سیار استان را به ترتیب ۱۷۳ هزار و ۲۹۸ نفر و یک میلیون و ۱۲۵ هزار نفر بیان کرد.
وی تصریح کرد: اقتصاد دانش بنیان بعنوان حوزه ای است که می تواند استان را به سمت پیشرفت های زیادی سوق دهد و با عنایت به محدودیت های زیست محیطی میتوان از این طریق با استفاده از منابع انسانی گام های اساسی در این راه برداشت.
وی افزود: از یکهزار و ۱۳۷ روستای بالای ۲۰ خانوار ۸۰ درصد دسترسی به اینترنت پرسرعت دارند.منبع:

1399/12/30
14:30:46
0.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website