معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم:

دانشگاه ها و پارك های علم و فناوری باید ساختارمند باشند

دانشگاه ها و پارك های علم و فناوری باید ساختارمند باشند

به گزارش لینک وبسایت معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: پیوند پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها و مجموعه های صنعتی باید مستحکم باشد؛ در حقیقت بیشتر پارک های علم و فناوری برآمده از دانشگاه هستند بنا بر این پارک و دانشگاه، باید ساختارمند باشند.به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم، غلامحسین رحیمی شعرباف در نشست روسای پارک های علم و فناوری با تاکید بر ضرورت توسعه کیفی پارک های علم و فناوری، اضافه کرد: از هر حرکتی برای توسعه فناوری شرکت های دانش بنیان استقبال می شود.

وی با اعلان اینکه سیاست وزارت علوم این است که توسعه کمی پارک های علم و فناوری همراه با توسعه کیفی باشد، گفت: پارک های علم و فناوری در استانها، ظرفیتی ملی محسوب می شوند. البته تعدادی از دانشگاه ها پارک های علم و فناوری در رابطه با خودشان را دارند که ظرفیت بسیار خوبی در تجاری سازی دستاوردهای علمی در کنار پارک های مستقر در استانها را فراهم نموده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، بیان کرد: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی همکاری خوبی در زمینه توسعه مراکز با وزارت علوم داشت. همین طور تاسیس مراکز رشد فعال، یکی از مهم ترین رسالت های پارک های استانی است. در حقیقت پارک های استانی، فرمانداران و مراکز آموزش عالی سه مولفه اصلی تاسیس مراکز رشد هستند.

رحیمی افزود: باید از هر اقدامی برای توسعه فناوری دانش بنیان استفاده نمائیم. در حقیقت از هر برنامه ای که سبب توسعه زیست بوم فناوری شود با محوریت حل مشکلات جامعه حمایت خواهیم کرد. توسعه فناوری، با لحاظ کردن ظرفیت ها می تواند بدون محدودیت گسترش یابد، این در حالیست که نمی توانیم دانش آموختگان را به صورت محدود به جامعه تحویل دهیم.

وی اشاره کرد: بیشتر ظرفیت های وزارت علوم در حوزه فناوری، بالقوه است. در حقیقت مراکز رشد می توانند به جوان هایی که دارای ایده فناوری هستند، کمک کنند تا ظرفیت های بالقوه آنها بالفعل شود و شهرستان هایی که ظرفیت جمعیتی و اقتصادی حداقلی دارند با ایجاد مراکز رشد، توسعه بیشتری داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اعلان اینکه باید با واحدها و شرکت های فناور، با تسامح و تساهل برخورد نماییم، اضافه کرد: این شرکتها باید در حوزه فناوری، در سطح ملی فعالیت کنند تا بتوانیم تسهیلاتی به آن ارائه دهیم. شرکت های فناور باید در هر سال، ارزش افزوده علمی جدیدی برای ارائه داشته باشند.

رحیمی اشاره کرد: روسای پارک های علم و فناوری باید ظرفیت های ارزیابی فنی خودرا تقویت نمایند تا توانایی پاسخ گویی دقیق به دانش پژوهان و پژوهشگران را داشته باشند.منبع:

1399/12/25
02:15:12
0.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website