برای سهولت بیشتر تحقیقات؛

محققان ایرانی روشی برای شمارش سلول با تلفن همراه ابداع كردند

محققان ایرانی روشی برای شمارش سلول با تلفن همراه ابداع كردند

دو پژوهشگر ایرانی برای شمارش سلول، پلتفرمی مبتنی بر تلفن های هوشمند ارائه کرده اند که در آزمایشگاه ذرات پلی استایرن را با دقت 100 درصد ردیابی کرد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، بیشتر ابزارهای پیشرفته شمارش خودکار سلول که در محیط های آزمایشگاهی به کار می روند، گرانقیمت و حجیم هستند. در نتیجه استفاده از این ابزارها محدود به آزمایشگاه های بزرگ است.
در خیلی از مناطق روستایی و کشورهای در حال توسعه، آزمایشگاه های بالینی مجهز به میکروسکوپ نوری، آنالیزورهای هماتولوژی یا شمارنده خودکار ذرات ممکنست به آسانی در دسترس همه نباشد.
این در حالی است که در همین مناطق، تعداد کاربران تلفن همراه به سرعت درحال افزایش است. چنین روندی نیاز به توسعه یک فناوری شمارش سلولی مبتنی بر تلفن هوشمند را نشان میدهد که باید علاوه بر قابل حمل بودن و سهولت استفاده، باتوجه به منابع محدود هر منطقه قابل استفاده باشد.
به همین منظور، مهدی جوانمرد و شهرزاد طالبیان محققان ایرانی دانشگاه راتگرز، یک پلت فرم شمارش ذرات مبتنی بر تلفن های هوشمند ارائه کرده اند که برای ردیابی ذرات در نمونه محلول ها به کار می رود.
این فناوری قابل حمل مبتنی بر جریان بدون پمپ از لنز کوچکی استفاده می نماید که به دوربین موبایل متصل می شود تا ذراتی که در کانال میکرو سیال عبور می کنند را بزرگ تر نشان دهد و با بهره گیری از قابلیت های دوربین موبایل ویدئویی ثبت کنند.
در مرحله بعد فیلم ضبط شده به کامپیوتر منتقل می شود تا به وسیله الگوریتمی پردازش شود که برای شمارش ذرات توسعه یافته است.
محققان با بهره گیری از ۳۰ نمونه آزمایشی مختلف نشان دادند فناوری مذکور می تواند دانه های پلی استایرنی به اندازه ۱۶.۲ میکرومتر را با دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهد و بشمارد.
محققان عملکرد تکنولوژی جدید خودرا با بهره گیری از ذرات با اندازه های مختلف ارزیابی کردند و نشان دادند نتایج به دست آمده با روش شمارش دستی-میکروسکوپی قابل مقایسه است.
هرچند عملکرد این پلت فرم با بهره گیری از دانه های پلی استایرن محک زده شده، اما پژوهشگران تاکید دارند فناوری مذکور کاربرد وسیعی در حوزه زیست شناختی، زیست پزشکی و صنعتی دارد.
این تحقیق در نشریه «ساینس دایرکت» انتشار یافته است.

1399/12/16
14:11:17
0.0 / 5
490
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Link website