روش جدید احیای سلولی برای درمان دیابت

روش جدید احیای سلولی برای درمان دیابت

پژوهشگران دانشگاه تگزاس روش جدیدی برای احیای سلولی ابداع نموده اند که به درمان دیابت در موش ها منجر شده و می توان در آینده آنرا بر روی انسان ها نیز به کار برد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از نیواطلس، در یک لوزالمعده سالم، هورمون های انسولین و گلوکاگون بطور همزمان کار می کنند تا سطح قند خون را کنترل کنند، اما گاهی اوقات این رابطه از بین می رود و منجر به بیماری دیابت می شود. لوزالمعده سالم در صورت افزایش قند خون دست به ترشح سلول های انسولین می زند تا کاهش قند خون ممکن شود. همین طور در صورت کاهش سطح خون نیز در لوزالمعده هورمون گلوکاگون ترشح می شود.
این هورمون ها توسط سلول هایی موسوم به آلفا در لوزالمعده ترشح می شود و سطح قند خون را به ویژه پس از غذا خوردن تنظیم می کند. این دو پروسه برای تنظیم بالا و پایین شدن قند خون بطور مرتب در لوزالمعده در جریان است و پژوهشگران برای احیای آن در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع دو دست به اقداماتی زده اند.
افراد مبتلا به دیابت شاهد مقاومت بافت های بدن در مقابل انسولین هستند و این امر سبب مرگ برخی سلول های دیگر بدن می شود که از انسولین اشباع شده اند. در افراد مبتلا به دیابت نوع اول برخی سلول های بدن در اثر حملات سیستم ایمنی بدن از بین می روند.
محققان برای حل این مشکل از پروتئین های دست سازی به نام آنتی بادی های مونوکلونال استفاده کردند که برای کمک به سیستم ایمنی بدن در جهت شناسایی و خنثی سازی گیرنده های گلوکاگون در موش های مبتلا به دیابت استفاده شده است. پروتئین مورد اشاره به بازتنظیم رابطه هورمون های انسولین و گلوکاگون کمک می نماید و استفاده از آن در موش ها سبب جلوگیری از تخریب سلول ها و احیای سلول ها و بافت های بدن این حیوان شده است. انتظار می رود روش مورد اشاره با برخی به روزرسانی ها در مورد انسان ها نیز قابل استفاده باشد.

1399/12/13
14:05:19
0.0 / 5
414
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website