عضو هیات رییسه كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

دانش بنیان ها در استان های مرزی نیازمند حمایت بیشتری هستند

دانش بنیان ها در استان های مرزی نیازمند حمایت بیشتری هستند

به گزارش لینک وبسایت عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت حمایت هرچه بیشتر از شرکتهای نوپا و مستقر در استان های مرزی و مناطق محروم تاکید نمود.


به گزارش روز چهارشنبه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری شیوا قاسمی پور نماینده مریوان و عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دیدار با علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای تأمین شرکتهای دانش بنیان در استان های محروم باید نگاه ویژه تری داشت.
وی افزود: با وجود صدمه های کرونا باید برای پساکرونا برنامه ریزی نماییم و میزان پشتیبانی از هر استان را به جای تهران با استان های همجوار آن استان مقایسه نماییم.
نماینده مریوان در مجلس در ادامه درباره رویکرد نظارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر نهادهای در رابطه با این کمیسیون تصریح کرد: کمیسیون آموزش می خواهد با ارگان های مختلف تعامل مستقیم داشته باشد و از وظیفه نظارت و قانونگذاری خود به خوبی استفاده نماید.
وی اظهار داشت: نمایندگان مردم مطابق با وظایف تعیین شده از سازمان های مرتبط گزارش گیری می کنند تا با همکاری کمیسیون آموزش و تحقیقات و این نهادها به سمت شکوفایی و توسعه کشور حرکت نماییم.
قاسمی پور در مورد طرح جهش تولید دانش بنیان که در مجلس مطرح است هم توضیح داد: ابتدا کمیسیون صنایع بعنوان کمیسیون اصلی نظارت بر طرح جهش تولید دانش بنیان بود، اما هم اکنون کمیسیون آموزش و تحقیقات بعنوان کمیسیون اصلی طرح جهش تولید دانش بنیان مطرح است.
وی اضافه کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مصوباتی به نفع صندوق نوآوری و شکوفایی و مردم در طرح عرضه کرده که پس از عرضه طرح در صحن علنی هم از آن دفاع خواهیم کرد.
وی در انتها اظهار داشت: گزارش های صندوق نوآوری و شکوفایی نشان از کمک ها و حمایت های این صندوق از شرکتهای دانش بنیان دارد و این مجموعه وظایف خویش را به درستی انجام داده است.


رشد بالای میزان ضریب نفوذ حمایتی صندوق نوآوری در استان ها
علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری هم در این دیدار بر وجود صندوق های پژوهش و فناوری در تمامی استان های کشور تصریح کرد و اظهار داشت: هم اکنون در تمامی استان های کشور صندوق پژوهش و فناوری داریم. فقط استان کهکلویه و بویراحمد باقی مانده بود که روز گذشته در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری، با تاسیس آن موافقت شد.
وی افزود: صندوق نوآوری عملکرد بسیار خوبی در جهش تولید محصولات دانش بنیان و اقتصاد این حوزه داشته است و میزان ضریب نفوذ حمایتی صندوق در استان های کشور رشد بالایی داشته است.
به طوری که در استان کرمانشاه میزان ضریب نفوذ ۹۰ درصد و در استان کردستان این میزان ۷۰ درصد است. استان کردستان ۲۵ شرکت دانش بنیان دارد که بسیار کمتر از تعداد شرکتهای دانش بنیان در استان تهران است اما ضریب نفوذ حمایتی صندوق در این استان بالاتر است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه از دیگر همراهان تأمین مالی اکوسیستم نوآوری کشور به سیستم بانکی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما با استفاده از سرمایه اهرمی خود توانستیم بانک ها را به این حوزه وارد نماییم و هم اکنون ۱۵ بانک کشور فعال می باشند و به پشتیبانی از این حوزه علاقمند شده اند.
وحدت در مورد برنامه های صندوق نوآوری در جهت تحقق طرح های مورد نیاز کشور هم اظهارکرد: برای ورود فعالانه صندوق نوآوری در مسائل و مشکلات اصلی کشور در کمیته طرح های ملی، اولویت های دستگاه ها را مشخص و از شرکتهای دانش بنیان این حوزه برای رفع مشکل کمک می گیریم و وظیفه تأمین مالی راهکارهای آنها را بر عهده خواهیم گرفت، مانند خیلی از بذرها که وارداتی بودند اما امروز در کشور تولید می شوند.
وی رویداد «دوشنبه های استارت آپی» صندوق نوآوری و شکوفایی را یکی از بهترین رویدادهای استارت آپی در کشور عنوان نمود و در مورد خدمات توانمندسازی صندوق نوآوری خاطرنشان کرد: تابحال ۷ هزار فقره سرویس توانمندسازی شامل اعزام و پذیرش هیات تجاری، آموزش، مشاوره، مالکیت فکری، حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و گرنت تحقیق و پژوهش به صورت بلاعوض در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده ایم.


1399/12/08
15:35:00
0.0 / 5
526
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Link website