ظریف :

اعلام آمادگی برای عرضه دستاوردهای علمی كشور در هر نقطه از جهان

اعلام آمادگی برای عرضه دستاوردهای علمی كشور در هر نقطه از جهان

به گزارش لینک وبسایت وزیر امور خارجه اظهار داشت: در هر نقطه از جهان برای عرضه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می نماییم.به گزارش لینک وبسایت به نقل از وزارت علوم، محمد جواد ظریف در دیدار با غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و رسول مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه که در محل دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن اشاره به قابلیت های فراوان حوزه علم و فناوری در کشور عنوان کرد: دانشجویان ما به خوبی در دانشگاه های معتبر خارجی جذب می شوند و اگر بتوانیم محیط را برای رشد و کارآفرینی آنان فراهم نماییم، حتما ترجیح می دهند در کشور خود فعالیت کنند.
وی اضافه کرد: پارک های علم و فناوری می توانند فضا را برای نخبگان ایرانی بگونه ای فراهم نمایند که فراتر از حوزه نظری وارد حوزه عملی و تولید شوند. همین روش در دانشگاه های خارج از کشور اعمال می شود تا از این طریق، توان اقتصادی آن دانشگاه تقویت شود و دانشجو احساس مفید بودن کند.
ظریف با اشاره به اینکه یکی از مزیت های پارک های علم و فناوری، توسعه علم و صنعت در کشور است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، پارک ها می توانند نیروی کارآمد کشور را رشد داده و باعث کاهش مهاجرت نخبگان شوند.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه شرایط کنونی اقتصادی کشور، مزیت حوزه های دانش بنیان را بسیار بالا برده است، عنوان کرد: امکان افزایش صادرات محصولات شرکتهای دانش بنیان در شرایط فعلی، امکانی ویژه به حساب می آید. در سفرهای خارجی قبل از دوران کرونا که با حضور هیأت های اقتصادی انجام می شد، بیشترین توفیق در انعقاد قرارداد فروش محصولات با شرکتهای دانش بنیان بود که این خصوصیت مهم و قابل توجه این شرکت هاست.
وی با اشاره به اینکه با لغو تحریم ها و فشارهای اقتصادی، ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد، اضافه کرد: سیاست ما در وزارت امور خارجه، خدمت به اقتصاد کشور است تا سیاست خارجی هم باری بر دوش اقتصاد کشور اضافه نکند و در این راستا ورود به حوزه اقتصادی یک لزوم به حساب می آید.
ظریف اضافه کرد: در این راستا برای ایجاد معاونت اقتصادی اقدام کردیم که در این معاونت، یک اداره کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و یک اداره تسهیل فناوری و اقتصاد دانش بنیان بوجود آمده و همه ادارات منطقه ای موظفند با این اداره همکاری کنند.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در هر نقطه از جهان برای عرضه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می نماییم، اظهار داشت: پارک های علم و فناوری می توانند در مورد معرفی امکانات بازارهای خارجی برای فروش محصولات خود به دیتا بیسی که بدین منظور تنظیم شده است، رجوع کنند تا درخواست آنها اجرا شود. در این راستا تمامی سفارت خانه ها در مناطق مختلف جهان آماده همکاری هستند.
همچنین در این جلسه غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با عرضه گزارشی از توفیقات حوزه پژوهش و فناوری کشور عنوان کرد: در سال ۲۰۲۰ بیشتر از ۶ هزار سند علمی در پایگاه های معتبر علمی جهان به ثبت رسانده ایم.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۲۰ رتبه ایران از نظر کمیت تولید مقالات علمی در پایگاه آی اس آی ۱۵و در اسکوپوس ۱۴ است و از نظر کیفیت هم رتبه ۱۴ را در جهان داریم. در رشته های مهندسی رتبه جهانی مان ۱۰ و ۱۱ است و در بعضی از رشته ها و شاخه های علمی، رتبه های زیر ۱۰ هم داریم.
رحیمی با تکیه بر فرمایش مقام معظم رهبری در مورد به دست آوردن مقام مرجعیت علمی اظهار داشت: در این راستا با گذشت هر سال، فاصله مان را از نظر کیفیت مقالات و تولیدات علمی با کشورهای پیشرفته علمی کاهش می دهیم.
وی ضمن اشاره به فعالیت در حوزه توسعه فناوری مبتنی بر علم اضافه کرد: در دهه اخیر تمام تلاش مان بر این بوده که در این حوزه هم تأثیرگذار باشیم و هم اکنون ۴۵ پارک علم و فناوری، ۲۰۰ مرکز رشد و ۱۰۰۰۰ واحد فناور فعال می باشند و از مجموع شرکتهای فعال در این پارک ها، ۱۷۰۰ شرکت، دانش بنیان هستند.
رحیمی ضمن اشاره به بازدید سفرا از امکانات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در سالهای گذشته عنوان کرد: هدف از این بازدید این بود که ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علم و فناوری تقویت شود و هدف از این دیدار هم همین است و انتظار داریم بستری فراهم گردد تا سفرا و مأموران وزارت امور خارجه از توانمندی های علمی و فناوری کشور به صورت مستمر آگاه باشند.
وی در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه در پارک های علم و فناوری می توانیم پذیرای سفیران خارجی باشیم، عنوان کرد: این بازدیدها زمینه بیشتری فراهم می آورد تا از ارتباطات سیاسی برای رشد علم و فناوری در کشور بهره مند شویم.
همچنین در این دیدار رؤسای پارک های علم و فناوری در جلسه ای با حضور وزیر امور خارجه به بیان دیدگاه و دغدغه هایشان در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداختند.
گفتنی است این نشست با هدف همکاری هر چه بیشتر وزارت امور خارجه و پارک های علم و فناوری در حوزه دیپلماسی اقتصادی و تسهیل شرایط تجارت برای این شرکت ها برگزار گردید.


منبع:

1399/11/29
14:07:51
0.0 / 5
688
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website