بخش خصوصی بازار ویژه برای فعالان حوزه هوشمندسازی است

بخش خصوصی بازار ویژه برای فعالان حوزه هوشمندسازی است

لینک وبسایت: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید براینکه، اصول تفکر دولتی با نوآوری بویژه هوشمندسازی متناقض است، به فعالان حوزه هوشمندسازی سفارش کرد به دنبال بازار بخش خصوصی کشور باشند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، سورنا ستاری عصر دوشنبه در ششمین نمایشگاه دستاورهای بومی اینترنت اشیا (Iotex۲۰۲۱) و رونمایی از دو طرح حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمندسازی که در غرفه ۲۷ نمایشگاه بین المللی تهران دایر است با بیان اینکه، بحث اینترنت اشیا به توسعه هوش مصنوعی بسیار وابسته است اضافه کرد: هم اکنون شرکتهای بسیار خوبی در حوزه هوش مصنوعی شکل گرفته که توسعه بازار آنها به صورت کامل متکی به سخت افزارهای توسعه یافته در حوزه آی تی است.
وی اظهار داشت: توسعه بیشتر از هر چیز یک مفهوم فرهنگی است که بایستی درکشور اتفاق بیفتد. فرهنگ هوشمند سازی متاسفانه در سیستم های دولتی دنیا همچون ایران با خصوصیت اقتصاد نفتی با بدنه چاق و بروکراتیک خیلی سخت است.
رییس بنیاد نخبگان کشور در ادامه به فعالان حوزه هوشمندسازی سفارش کرد که بازار خویش را در بخش خصوصی ببینند.
ستاری تصریح کرد: بخش خصوصی در کشور یک بازار فوق العاده برای بهره برداری فعالان هوشمندسازی است.
وی همینطور اظهار داشت: اگر مدیری دولتی حاضر شد مشکلات موجود در پیاده سازی هوشمندسازی در سیستم خویش را تحمل کند این خیلی خوب است و وظیفه ما هم در معاونت علمی حمایت کامل از این دسته مدیران همفکر و هم فرهنگ خودمان در هر جای دولت می باشد.
ستاری در عین حال افزود: البته این انتظار که بخش دولتی با این همه ساختمان در بحث هوشمندسازی ساختمان های دولتی جلوتر از مردم باشند، انتظار صحیحی نیست.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون دهها میلیون ساختمان در کشور وجود دارد، بحث هوشمندسازی ساختمان های بخش خصوصی در کشور را بحثی جدی دانست و اضافه کرد: اگر ما بتوانیم مدلهای موفقی را عرضه بدهیم مردم بطور حتم استقبال خواهند کرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهارکرد: در بحث تاکسی آنلاین هم این مردم بودند که دولت را مجبور کردند که این حوزه را جهت استفاده مردم به رسمیت بشناسد.
ستاری حمایت بخش های دولتی در رابطه با بخش های خصوصی همچون شهرداری تهران برای حمایت هرچه بیشتر از حوزه هوشمندسازی را ضروری دانست و اظهار داشت: متاسفانه با وجود حمایت های ضمنی و برگزاری انواع همایش ها در عمل اتفاقی نمی افتد.
وی خاطرنشان کرد: اگر مردم پشت یک تکنولوژی و سرویس بایستند بطور حتم در جامعه جا باز خواهد کرد، همچون حوزه سلامت که ساخت تجهیزات و انواع نرم افزارهای هوش مصنوعی فوق العاده بوده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهارکرد: متاسفانه بخشی از پروژه های اصلی هوشمندسازی همچون پروژه های وزارت راه از جانب سیستم دولتی مصادره شده و تغییرناپذیر هم هستند، در آخر هم یکسری قوانین وضع می کنند که با شرکتهای استارتاپی ما همخوانی ندارد. مثل اینکه به یک شرکت تاکسی آنلاین اعلام کنید که بایستی برای فعالیت این تعداد معین تاکسی داشته باشید بهرحال سرمایه اصلی این شرکتهای فعال در حوزه دانش بنیان، همان نرم افزار است.
به گفته ستاری، در هیچ کجای دنیا، شرکتهای فعال در حوزه هوش مصنوعی قرار نیست انواع و اقسام اموال و سخت افزار فیزیکی داشته باشد.
طرح اپراتور تخصصی اینترنت اشیاه LOT و اولین سامانه هوشمندسازی خدمات کشاورزی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ششمین نمایشگاه دستاورهای بومی اینترنت اشیا (Iotex۲۰۲۱) رونمایی گردید.
در این مراسم که عصر دوشنبه در غرفه ۲۷ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، اپراتور تخصصی اینترنت اشیا LOT توسط یک شرکت داخلی به منظور تحت پوشش قراردادن کل شهر تهران به شبکه اینتزنت اشیا و همینطور اولین سامانه هوشمند سازی خدمات کشاورزی در ارتباط با یک شرکت دیگر ایرانی رونمایی گردید.
در ادامه این مراسم سه تفاهم نامه به امضا رسید که یکی از آنها راه اندازی اولین ۵G تست وب ایران بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و اپراتور همراه اول به امضا رسید.
تفاهمنامه پشتیبانی از استارتاپ های فعال در حوزه اینترنت اشیا بین معاونت علمی و شرکت لاوان پایش ونداده و همینطور تجاری سازی محصولات این نمایشگاه بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو تفاهم نامه دیگر بود که امروز به امضا طرفین رسید.

منبع:

1399/11/28
20:56:31
0.0 / 5
616
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Link website