دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

ایران 6 درصد تولیدات نانو در دنیا را به خود اختصاص داد

ایران 6 درصد تولیدات نانو در دنیا را به خود اختصاص داد

به گزارش لینک وبسایت دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: حاصل اعتماد به جوانان با استعداد حوزه نانو فناوری سبب شده که امروز ما ۶ درصد تولیدات علمی نانو فناوری در دنیا را داشته باشیم.به گزارش لینک وبسایت به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دکتر سعید سرکار به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در برنامه تلویزیونی اظهار داشت: با برنامه ریزی دقیقی که صورت گرفت، ایران در حوزه فناوری نانو یک جهش را تجربه نمود به صورتی که بعد از چین و آمریکا، ایران سومین کشوری بود که در حوزه نانو، سیاست گذاری و توسعه را شروع کرد.
وی اضافه کرد: به علت شروع بموقع، سیاست گذاری درست، نیروی انسانی کارآمد و جوانان با استعداد، کشور ما در حوزه نانو در حد لیاقت خودش ظاهر شد، حالا ایران در رتبه چهارم جهان در حوزه فناوری نانو قرار دارد.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، ما ابتدا که شروع کردیم برنامه ریزی این بود که ایران طی یک دوره ۱۰ ساله جزو ۱۵ کشور برتر حوزه نانوفناوری قرار گیرد که آن موقع خیلی ها ما را مسخره کردند و گفتند ایران را چه به رتبه پانزدهم!. سال ۸۴ خدمت مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان فرمودند چرا برای این رتبه برنامه ریزی کردید؟ ما در جواب گفتیم با عنایت به این که ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد بنا را بر این گذاشتیم که یک درصد تولید علم نانو هم برای ایران محقق شود که این مقدار معادل رتبه پانزدهم جهان است. حضرت آقا در جواب فرمودند این برای ایران کم است و شما ۲ درصد را هدف قرار دهید چون ما جمعیت جوان و با استعداد داریم، ازاین رو شما هدف گذاریتان را بالاتر ببرید.
سرکار در بخش دیگری به دستور رهبری برای تأمین مالی ستاد نانو اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به هدف گذاری ۲ درصد، رهبری دستور دادند که بودجه ستاد نانو معادل ۲ درصد سرمایه گذاری همه کشورهای جهان در حوزه نانو باشد و این در خلال سالیان کم نشود و با عنایت به سرمایه گذاری جهانی این مقدار به ستاد نانو تخصیص یابد.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به فعالیتهای ستاد نانو پرداخت و اظهار داشت: ما هم اکنون از مجموعه های فناور حمایت می نماییم، برای حضور در صنعت به شرکت ها کمک می نماییم حتی در زمینه صادرات به شرکتهای کوچک کمک می نماییم. وظیفه ما، کمک به شرکتهای دانش بنیان نوپاست.
وی با تکیه بر اینکه گرفتن مالیات از این شرکت ها کار نادرستی است، اظهار داشت: در سال گذشته، حدود ۴، ۰۰۰ میلیارد تومان فروش محصولات نانویی داشتیم و فقط از محل مالیات بر ارزش افزوده حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به خزانه دولت واریز شد، آن وقت بودجه ستاد نانو حدود ۶۰ میلیارد تومان است، ما به دولت اعلام می نماییم که با سرمایه گذاری در حوزه نانو درآمدهای شما چندین برابر افزوده می شود، من پیشبینی می کنم که در سال ۱۳۹۹ فروش محصولات نانویی ما حدود ۹، ۰۰۰ هزار میلیارد تومان باشد.
سرکار ضمن اشاره به برخی محصولات فناورانه نانو و وضعیت رو به رشد این صنعت اضافه کرد: حاصل اعتماد به جوانان با استعداد حوزه نانو فناوری سبب شده که امروز ما ۶ درصد از تولیدات نانوفناوری در دنیا را داشته باشیم.


منبع:

1399/11/23
13:20:54
0.0 / 5
430
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website