ساخت كاوشگر مولكولی برای رهگیری دارو در بدن

ساخت كاوشگر مولكولی برای رهگیری دارو در بدن

لینک وبسایت: پژوهشگران با بهره گیری از نانوذرات طلا، کاوشگر مولکولیی ساختند که می تواند برای رهگیری ترکیبات دارویی در بدن استفاده گردد.


توسعه روش های درمان دارویی دشوار است، معمولا پزشکان می دانند که یک داروی خاص می تواند عملکردهای خاصی در بدن داشته باشد، اما امکان دارد آنها از چگونگی عملکرد آن ترکیب اطلاع نداشته باشند. محققان دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو (TUAT) برای درک بهتر مکانیسم های مولکولی این برهم کنش ها، روش جدید و ساده ای را عرضه کردند.
نتایج این پروژه در نشریه Organic & Biomolecular Chemistry به چاپ رسیده است.
کائوری ساکورایی، دانشیار گروه زیست فناوری می گوید: ما متد جدیدی مبتنی بر نانوذرات طلا برای شناسایی هدف مولکول های کوچک فعال عرضه کردیم که روش های دشوار فعلی را ساده می کند. با این راهبرد می توانیم به سرعت از چگونگی فعالیت این مولکول ها آگاه شویم.
مولکول های کوچک زیست فعال، ترکیبات شیمیایی مانند دارو هستند که می توانند به سادگی به سلول های بدن منتقل شده و با آنها برهم کنش داشته باشند. این مولکول ها با اتصال به پروتئین های خاص می توانند یک فرایند زیستی را متوقف کرده یا عملکرد آنرا تقویت نمایند.
به عنوان مثال، مولکول های کوچک فعال زیستی موجود در یک ماده ضدسرطانی با یک پروتئین در سلول های سرطانی پیوند می خورند تا از رشد کنترل نشده آنها جلوگیری نمایند. آنها حتی می توانند سلول های سرطانی را فریب دهند تا منجر به مرگ برنامه ریزی شده سلول شود.
اما چالش مهم این است که معمولا معلوم نیست که کدام پروتئین ها مورد هدف قرار می گیرند یا آیا پروتئین های دیگری هم مورد هدف قرار گرفته اند، کاری که به صورت بالقوه می توانند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کنند.
پژوهشگران می توانند با استفاده از فناوری معروف به برچسب گذاری فتوآفینیتی، پروتئین های هدف را مشخص کرده، بلافاصله برچسب گذاری و آنها را شناسایی نمایند. با این وجود، برچسب گذاری فتوآفینیتی به زمان و منابع گسترده ای برای تولید برچسب خاص، اطمینان از اتصال آن به هدف مناسب در سلول و سپس خالص سازی پروتئین هدف برچسب خورده، نیاز دارد.
ساکورایی می گوید: برچسب گذاری فتوآفینیتی نگاهی قدرتمند برای کشف پروتئین های کوچک هدف است. با این وجود، استفاده از آن معمولا توسط چندین مساله، همچون برچسب زدن ناکارآمد پروتئین و خالص سازی و مشکلات فنی با محدودیت هایی مواجه می باشد.
تیم ساکورایی پیش از این با استفاده از نانوذره طلا بعنوان داربست مدولار که می توان روی آن یک کاوشگر خاص طراحی کرد، برای رفع این مساله چاره ای عرضه دادند.
به گفته کانا موری، یکی از نویسندگان مقاله در ارتباط با این فناوری، از آنجایی که نانوذرات طلا دارای سطوحی هستند که می توانند قطعات مدولار را در خود نگه دارند، محققان با تلفیقی از بلوک های ساختمانی می توانند یک ساختار از پیش تعیین شده را بعنوان کاوشگر بسازند.
موری اضافه کرد: کاوشگرهای فتوآفینیتی را می توان به سادگی از پیش سازهای کاوشگر تهیه کرد، که برای این کار باید سه نوع بلوک ساختمانی به هم متصل شود.
طبق گزارش روز دوشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، مولکول کوچک ساخته شده، حتی بعد از اتصال به نانوذره، هم بعنوان یک مولکول اصلی رفتار می کند که به صورت طبیعی به یک پروتئین متصل می شود و هم بعنوان کاوشگر عمل می کند.
در مرحله بعدی، محققان قصد دارند با استفاده از این کاوشگر نانوذرات طلا برای مطالعات شناسایی هدف در سلول های زنده استفاده کنند.منبع:

1399/11/21
23:12:38
0.0 / 5
398
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website