یك مقام مسئول در دانشگاه امیركبیر:

تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شركتهای دانش بنیان

تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شركتهای دانش بنیان

لینک وبسایت: رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با همکاری مدیریت فناوری و توسعه فناوی دانشگاه، در حال تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان هستیم.به گزارش لینک وبسایت به نقل از دانشگاه امیرکبیر، محسن خواجه زاده رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: پیش از این مجموعه های آزمایشگاهی ما به صورت پراکنده در سطح دانشگاه توزیع شده بودند که ما در اولین اقدام، با هدف بهبود نظارت بر عملکرد مجموعه ها و همینطور با هدف نزدیکی بیشتر به شرکتهای دانش بنیان دانشگاه، تصمیم گرفتیم که این آزمایشگاه ها را در چارچوب سه مجموعه بزرگ آزمایشگاهی، در برج فناوری ابن سینا واقع در خیابان شهید بالاور مستقر نماییم.
وی اضافه کرد: مجموعه شماره یک تحت عنوان «شناسایی مواد و آنالیز عنصری» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های اشعه ایکس، نانو فناوری، کوانتومتری و طیف سنجی پیشرفته است. مجموعه شماره دو تحت عنوان «آزمایشگاه میکروسکوپی» شناخته می شود و دربردارنده آزمایشگاه های میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی می باشد.
خواجه زاده افزود: همینطور امیدواریم با نظر مساعد معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، قرارداد خرید «میکروسکوپ الکترونی عبوری با گسیل میدانی» را هم تا آخر بهمن ماه نهایی نماییم و بدین ترتیب این وعده را به پژوهشگران دانشگاه خواهم داد که ان شاء الله در آینده ای نزدیک، برای دریافت هر گونه خدمات میکروسکوپی، نیازی به رفتن به آزمایشگاه های خارج از دانشگاه نخواهند داشت.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: مجموعه آزمایشگاهی شماره سه، مجموعه «ارائه خدمات فناوری پیشرفته» در سطح کشور است که با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری در جهت پشتیبانی دانش بنیان از صنایع کشور در سال مزین به «جهش تولید» راه اندازی می شود و بعنوان مرجعی برای عرضه خدمات مهندسی معکوس فعالیت خواهد نمود.
خواجه زاده اضافه کرد: مجموعه شماره سه تحت عنوان «آزمایشگاه فناوری های پیشرفته ساخت» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های نمونه سازی سریع، پردازش مواد با لیزر، آتلیه عکاسی صنعتی، آزمایشگاه تکنولوژی التراسونیک، آزمایشگاه فرایندهای ماشینکاری شیمیایی، آزمایشگاه اتوماسیون صنعتی و آزمایشگاه مدلسازی و شبیه سازی به روش المان محدود می باشد.
تلاش برای دسترسی سریع پژوهشگران دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی
وی همینطور تصریح کرد: اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه ریزی گسترده ای را در جهت پشتیبانی از دسترسی سریع پژوهشگران دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و اققصادی انجام داده است که از آن جمله می توان به تخصیص گرنت به سرپرستان آزمایشگاه ها، عرضه خدمات آزمایشگاهی دانشکده ها در بستر سامانه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه، انعقاد قرارداد همکاری با آزمایشگاه های تخصصی و مرجع در سطح کشور و در نهایت توسعه پلت فرم ملی عرضه خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور اشاره نمود که برخی از این موارد از قبیل گرنت سرپرستان خوشبختانه عملیاتی شده و در ارتباط با سایر موارد هم اقدامات لازم در حال انجام می باشد و ان شاء الله تا آخر سال عملیاتی خواهند شد.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: رویکرد ما در مورد عرضه خدمات آزمایشگاهی، حرکت به سمت آزمایشگاه های تخصصی، مرجع و حرفه ای است و این مسأله بخصوص در ارتباط با خرید تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت و گزینش کارشناسان حرفه ای و متخصص برای آزمایشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است. بدون تردید رویکرد حرفه ای در عرضه خدمات آزمایشگاهی علاوه بر بهره مندی از مزایای بسیار، افزایش تعرفه های عرضه خدمات را به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: این مورد همواره یکی از دغدغه های هیأت رئیسه دانشگاه بوده و در این راستا پارسال پایین ترین میزان افزایش در تعرفه خدمات آزمایشگاهی را نسبت به آزمایشگاه های هم رده اعمال کردیم و همینطور سعی کردیم از راه تعاملی که با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار شد، ثبت نام کلیه اعضاء هیأت علمی دانشگاه در شبکه مذکور صورت گیرد و بدین ترتیب حداقل نیمی از هزینه های آزمون ها در چارچوب گرنت های شبکه فراهم گردد.
تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان
وی افزود: همینطور نگاه ما به شرکتهای دانش بنیان، نگاه حمایتی است چون که شرکتهای دانش بنیان برج فناوری را از خود می دانیم و در این عرصه بحث درآمدزایی مطرح نبوده است و بنابراین با همکاری مدیریت فناوری و توسعه فناوری، در حال تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان هستیم.
وی تصریح کرد: در بحث خرید تجهیزات آزمایشگاهی، هم تلاش شد بر مبنای یک مطالعه آماری بر نحوه هزینه کرد گرنت اساتید در مورد استفاده از خدمات آزمایشگاهی، نیازهای پژوهشی اولویت دار دانشگاه شناسایی شود و بعنوان مثال خرید دستگاههای میکروسکوپ الکترونی عبوری، آی سی پی و جذب اتمی آزمایشگاه طیف سنجی پیشرفته، بر این اساس انجام گرفت. تجهیزات فوق الذکر، تجهیزات آزمایشگاهی منحصر بفردی هستند که تعداد معدودی از آنها در کشور وجود دارد. ان شاء الله تلاش خواهیم کرد با در نظر گرفتن اولویت های پژوهشی، برنامه راهبردی دانشگاه و نگاه حرفه ای به بحث عرضه خدمات آزمایشگاهی، سایر خریدهای دانشگاه را هم پیگیری نماییم.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: هربرنامه ای به جهت اینکه به نتیجه برسد نیازمند برنامه ریزی دقیق، پیگیری و صرف زمان است و ما طی یک سال گذشته، پروژه های گوناگونی را اجرا کرده ایم که ارزش ریالی آنها بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بوده است. ان شاء الله ثمره این تلاش ها، طی دوماه آینده مشخص خواهد شد و این نوید را به پژوهشگران دانشگاه می دهم که از هفته دوم دیماه هر هفته یک تجهیز منحصر به فرد شبکه آزمایشگاهی دانشگاه وارد چرخه خدمت رسانی خواهد شد و تا آخر سال هم این روند ادامه خواهد داشت.
محسن خواجه زاده اضافه کرد: خط مشی اداره آزمایشگاه های تخصصی ورود به حیطه هایی است که اولاً دانشکده ها به علت هزینه های بالای خرید، تعمیرات و نگه داری تجهیزات نمی توانند ورود کنند و ثانیاً مورد نیاز هم زمان چندین دانشکده باشد که بعنوان یک نمونه می توان به مجموعه آزمایشگاهی میکروسکوپی با سرمایه ای بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان اشاره نمود که اولاً در حیطه بودجه دانشکده ها نمی گنجید و ثانیاً مورد نیاز اغلب دانشکده های دانشگاه هم بود. ازاین رو چنانچه تجهیزی این دو خصوصیت را به صورت توأم نداشته باشد، ما در ارتباط با آن ورود نخواهیم کرد و در مقابل از استقرار تجهیز در دانشکده ها استقبال کرده و در تأمین منابع مالی مورد نیاز مشارکت خواهیم نمود.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: طی یک سال و نیم گذشته که از سامانه اینترنتی آزمایشگاهی دانشگاه استفاده شده، صرفا در مجموعه آزمایشگاه های مرکزی بالغ بر ۳۶۰ میلیون تومان پرداخت نقدی از راه سامانه داشته ایم که انتظار داریم تا آخر سال به عدد ۴۵۰ میلیون تومان برسیم. همینطور سال قبل در حدود ۱۲۰ میلیون تومان جذب از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم و انتظار داریم امسال این مبلغ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.
افزایش تعرفه حداقلی خدمات آزمایشگاه
خواجه زاده اضافه کرد: برخلاف خیلی از آزمایشگاه های هم رده که تعرفه های خویش را ۵ یا ۶ برابر افزایش داده اند، اداره آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، در جهت وظایف حمایتی خود، افزایش تعرفه حداقلی را اعمال کرده و تلاش کردیم درآمد کسب شده را به طرق مختلف مانند پشتیبانی از خرید تجهیزات جدید، تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود، ایمن سازی آزمایشگاه ها و یا عرضه تخفیفات به پژوهشگران، در دانشکده ها هزینه نماییم.
وی تصریح کرد: بی گمان افزایش درآمدهای آزمایشگاه ها از اهداف اصلی اداره آزمایشگاه های تخصصی می باشد اما بنایی نداریم که بار این افزایش هزینه را به اساتید و دانشجویان منتقل نماییم. در این راستا توسعه «پلتفرم ملی عرضه خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور» مد نظر است که ان شاء الله در چارچوب این سامانه، افزایش مشتریان از شرکتهای خارج از کشور هم مد نظر قرار گرفته و همینطور با عنایت به شرایط کرونایی حاکم بر کشور، یک سامانه اتوماسیون در دریافت نمونه ها با همکاری شرکتهای فعال در زمینه حمل نقل زمینی و هوایی هم در نظر گرفته شده است. تا بدین ترتیب خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دسترس هم وطنان در اقصی نقاط میهن عزیزمان و در کشورهای همسایه قرار خواهد گرفت.


منبع:

1399/10/14
01:07:33
0.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website