دانشمندان تایید كردند

خواب، بهترین درمان بیماری است

خواب، بهترین درمان بیماری است

به گزارش لینک وبسایت خراسان رضوی نتایج مطالعات نشان می دهد که خواب طولانی تر منجر به بهبودی بهتر می شود. حیرت انگیز نیست که مغز ما با افزایش خواب به صدمه دیدگی واکنش نشان می دهد؛ اما چگونه این اتفاق می افتد؟ مغز از کجا متوجه صدمه می شود؟ آیا نوعی پیام دوربرد از زخم به مغز ارسال می شود؟


به گزارش مدیکال اکسپرس، پروفسور برینگمن، رهبر گروه تحقیقاتی در مرکز بیوتکنولوژی (BIOTEC) دانشگاه فنی درسدن آلمان و رهبر گروه میهمان موسسه شیمی بیوفیزیک ماکس پلانک با بررسی صدمه دیدگی و خواب در کرم ها، به دنبال پاسخ این سوالات بود. وی اظهار نمود: کرم الگانس (Caenorhabditis elegans)، ساده ترین حیوانی است که می توانیم برای مطالعه خواب از آن استفاده کنیم؛ این مدل به ما امکان می دهد طیف گسترده ای از تکنیک های زیست شناسی مولکولی را به صورت دقیق با فرایندهای بیولوژیکی اساسی بررسی نماییم.
این گروه کار خویش را با جستجوی ژن های مسئول طولانی شدن خواب در کرم ها شروع کردند. آنان یک آزمایش ژنتیکی در مقیاس بزرگ انجام دادند و بیشتر از ۴۵۰۰ جهش ژنتیکی مختلف را تجزیه وتحلیل کردند. یکی از ژن هایی که پیدا کردند توجه آنان را جلب کرد چون افزایش فعالیت آن ژن منجر به افزایش زیاد تولید پپتیدهای ضد میکروبی (AMPs) می شد. پپتیدهای ضد میکروبی آنتی بیوتیک های طبیعی هستند که بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا به صورت موضعی در داخل زخم تولید می کند.
برای درک ارتباط بین پپتیدهای ضد میکروبی و علامت دهی خواب، دانشمندان درسدن با دو متخصص ایمنی شناسی، دکتر ناتالی پوجول و دکتر جاناتان اوبانک از مرکز ایمنی شناسی مارسی-لومینی (Centre d'Immunologie de Marseille-Luminy) فرانسه همکاری کردند. این گروه با همکاری یکدیگر ژن کرم ها را دست کاری کردند. آنان از تولید آنتی بیوتیک های طبیعی جلوگیری و بررسی کردند چه اتفاقی برای کرم های صدمه دیده می افتد. کاری که به ظاهر ساده می آید اما این طور نبود. نتایج نشان داد که پپتیدهای ضد میکروبی بسیار زائد هستند و دانشمندان دریافتند که درمجموع ۱۹ ژن مختلف که مسئول تولید AMP هستند باید به صورت هم زمان خاموش شوند تا تفاوت قابل توجهی مشاهده شود.
پروفسور برینگمن بیان نمود: ما مشاهده کردیم کرم هایی که پپتیدهای ضد میکروبی تولید نمی کنند، به دنبال صدمه دیدگی، خواب کمتری داشتند. به طورمعمول، کرم ها از جراحات کاملا زنده می مانند، بااین حال، مشاهده کردیم که فقدان خواب، مرگ ومیر کرم ها را زیاد می کند.
محققان توانستند نشان دهند که AMP ها بعد از آزاد شدن از زخم پوستی مانند یک پیام رسان عمل کرده و گیرنده های مغز را فعال می کنند. این فعال سازی بعنوان یک تغییردهنده عمل می کند و همینطور سبب افزایش نورون های خواب به منظور افزایش خواب می شود.
پروفسور برینگمن اضافه کرد: از مدت ها قبل معلوم شده بود که AMP ها به صورت موضعی عمل می کنند اما نتایج تحقیق ما نشان داده است که آنها همینطور بعنوان مولکول های پیام رسان دوربرد عمل می کنند تا احتیاج به خواب را از زخم ها به سیستم عصبی انتقال دهند.
این نتایج همینطور نقش خواب را در بهبودی از صدمه ها تقویت می کند.
پروفسور برینگمن در آخر اظهار داشت: ازآنجاکه خواب حدودا در همه حیوانات رخ می دهد، نتایج ما نشان داده است که چگونه خواب می تواند برای بهبودی و زنده ماندن از صدمه نه تنها برای کرم های الگانس بلکه برای سایر حیوانات و احیانا حتی انسان هم حیاتی باشد.
بودجه پژوهشی گروه وی توسط شورای تحقیقات اروپا (ERC) تأمین می شود.
نتایج این تحقیق در نشریه Current Biology منتشرشده است.1399/09/22
12:06:53
5.0 / 5
501
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , متخصص , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Link website