رازی كه زیرپای ما نهفته است

رازی كه زیرپای ما نهفته است

میدان مغناطیسی زمین كه سه هزار كیلومتر زیر پای ما در هسته آهن مایع زمین به وجود آمده است، برای حیات در سیاره ما بسیار مهم می باشد. میدان مغناطیسی، هم از نظر استواری و هم از نظر جهت دائماً در حال تغییر است. در گذشته میدان مغناطیسی زمین در این دو زمینه تغییرات شایان توجهی داشته است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مدتها است یک سوال ذهن دانشمندان را درگیر کرده است و آن این است که میدان مغناطیسی زمین با چه سرعتی می تواند تغییر کند. میدان های مغناطیسی زمین بطور معمول هر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزاره تغییر می کنند. هزاره یک "یکا" یا "واحد زمانی" است که برابر با هزار سال است. با این وجود میدان مغناطیسی سیاره زمین تا حالا بیش از دو برابر مدت ذکر شده ثابت مانده است و آخرین وارونگی مغناطیسی در حدود ۷۷۳ هزار سال پیش رخ داده است.
نتایج یک مطالعه جدید اطلاعات بهتری از وقایع ژئوفیزیکی که منجر به رخ دادن این پدیده می شود، عرضه کرده است. این مطالعه توسط دانشمندان موسسه ملی تحقیقات قطبی(NIPR) انجام شده است. بگفته دانشمندان، وارونگی ژئومغناطیسی "Matuyama-Brunhes" یکی از پدیده های دیرینه مغناطیس شناسی است که بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است.
سوابق زمین شناسی وارونگی ژئومغناطیسی "Matuyama-Brunhes"، توسعه یک مدل قدیمی برای توالی های رسوبی و آتشفشانی را تسهیل می کند و به رمزگشایی پویایی میدان مغناطیسی زمین کمک می نماید.
چنین وارونگی هایی، قطب های مغناطیسی سیاره را عوض می کنند که این مساله می تواند پیامدهایی جهت زندگی گیاهان و حیوانات داشته باشد.
"یوکی هاندا"(Yuki Haneda)، محقق این پروژه از موسسه ملی تحقیقات قطبی(NIPR) اظهار داشت: پیش تر پژوهشگران در مطالعات قبلی نمونه های گرفته شده از جریان های گدازه را مورد بررسی قرار داده اند و تصویر خوبی از لحظات تاریخ ژئوفیزیک عرضه کرده اند.
با این وجود، توالی های گدازه به سبب ماهیت فوران های پراکنده، نمی توانند سوابق مغناطیسی مداوم را عرضه کنند. در این مطالعه ما نمونه های جدیدی را جمع آوری کردیم و تجزیه و تحلیل های مغناطیسی سنگ های باستانی بخش چیبا در ژاپن را برای بازسازی توالی کامل وارونگی ژئومغناطیسی Matuyama-Brunhes آغاز کردیم.
پژوهشگران نتیجه گرفتند که میدان ژئومغناطیسی زمین حداقل ۱۰ هزار سال پیش از تغییر جهت مغناطیسی در ۷۷۳ هزار سال پیش، ناپایدار شده است. علاوه بر این، این یک روند وارونگی کامل است که حداقل ۲۰ هزار سال به طول انجامیده است.
هاندا اظهار داشت: داده های ما یکی از دقیق ترین اطلاعات دیرینه مغناطیس شناسی در طول وارونگی ژئومغناطیسی Matuyama-Brunhes است که بینشی عمیق در مورد مکانیسم وارونگی ژئومغناطیسی ارائه می دهد. در آینده، دانشمندان با بهره گیری از میکرو فسیل دریایی و داده های موجود در نمونه های آنها، تعیین خواهند کرد که چگونه وارونگی ژئومغناطیسی بر پلانکتون و گیاهان تأثیر می گذارند.1399/08/12
18:15:22
5.0 / 5
591
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website