توسط محققان كشور انجام شد؛

تعیین ارتباط میان اتصالات مغزی با تغییرات بین گروهی افراد مختلف

تعیین ارتباط میان اتصالات مغزی با تغییرات بین گروهی افراد مختلف

لینك وبسایت: محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با در نظر گرفتن اتصالات مغزی میان افراد مختلف به مطالعه ارتباط آن با تفاوت های میان گروه های افراد پرداختند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فرزانه کیوان فرد دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تصویر برداری MRI جهت بررسی ارتباط ساختار و کارکرد مغز و آنالیز توأم آنها» اظهار داشت: شناخت هرچه بیشتر مغز می تواند به درک ما از ارتباط میان بخشهای مختلف مغز کمک نماید و در نتیجه آن می توان به دنبال تعیین علل بروز بیماری ها و یا نتایجی بود که در اثر آن بیماری مغزی به وجود می آید.
وی اضافه کرد: میان بخش های مختلف مغز دو گروه کلی اتصال وجود دارد که نوع اول آن، اتصالاتی است که به صورت فیزیکی دو ناحیه را به هم وصل کرده است؛ در واقع اتصالات آناتومیکی مغز است که به صورت فیبرها و یا رشته های عصبی میان نواحی مختلف وجود دارد.
کیوان فرد افزود: نوع دیگر اتصالات مغزی، از نوع کارکردی است؛ به این مفهوم که برای یک فعالیت خاص در انسان، دو یا چند ناحیه از مغز باهم درگیر می شوند و به عبارتی فعالیت همزمان در آنها دیده می شود، هرچند که شاید از نظر فیزیکی به هم اتصالی نداشته باشند. مطالعات بسیاری تابحال در زمینه ارتباط میان این دو نوع اتصالات مغزی انجام شده است که در اغلب آنها، فرضیه مشخصی برای این ارتباط میان افراد مختلف در نظر گرفته شده و سپس صحت آن مورد بررسی قرار گرفته است.
به گفته این محقق، با وجود کارآمدی روش مذکور در پژوهش های گوناگون، به علت وجود پیش فرض، اطلاعاتی که در فرضیه اول موجود نبوده است، کشف نمی شود؛ بنابراین در این پروژه به دنبال روشی جهت بررسی ارتباط میان اتصالات ساختاری و کارکردی مغز با تغییراتی که در افراد وجود دارد بودیم که بدون احتیاج به فرضیه و به صورت کاملا کور (Blind) این کار را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه در این پروژه، یک الگوریتم سیستماتیک و به دور از هرگونه فرضیه ای برای تعیین تفاوت های گروهی (مانند راست/ چپ دست بودن) به صورت توام بر روی اتصالات ساختاری و کارکردی مغز پیشنهاد کردیم، بیان نمود: این پژوهش، شروعی تازه برای روند تعیین ارتباط میان تغییرات بین گروهی با مغز افراد است که راهی نو را در این راه باز می کند.
دانش اموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: یکی از موارد اهمیت این پژوهش این است که رویکرد پیشنهادی می تواند فرضیه ساز باشد، بدین مفهوم که بر مبنای نتایجی (مولفه ها) که بدست می آید، فرضیه هایی ایجاد خواهد شد که یک خصوصیت فردی خاصی را به نواحی مشخصی از مغز مرتبط می کند و مطالعات دیگری جهت بررسی فرضیه مطرح شده، صورت خواهد گرفت.
کیوان فرد افزود: همین مساله زمینه بررسی مناطق درگیر در بیماری ها را هم فراهم می آورد که در مورد زیرشبکه های ساختاری مغز با عنایت به کند بودن تغییرات آن، این مورد اهمیت ویژه ای پیدا می کند. در واقع به کمک این رویکرد، بعد از تشخیص تغییرات زیرشبکه های مغزی در بیماری های مختلف، می توان بروز بیماری در افراد دیگر را پیش بینی نمود.
وی با اشاره به روند کار این پروژه اظهار داشت: روش کار با ثبت تصاویر مغزی با دستگاه MRI به دو صورت تصاویر ساختاری و کارکردی آغاز شد و به دنبال آن پردازش و آنالیز تصاویر انجام گرفت.
این محقق افزود: الگوریتم های ریاضی گوناگونی در ادامه راه برای تعیین نوع ارتباط میان این دو نوع تصاویر انجام شدکه نهایتا نتایج این رویکرد منجر به شناخت ارتباط میان بخشی از قشر حرکتی (در اتصالات کارکردی) با بُروکا (اتصالات ساختاری) شد که این نتیجه بدون هیچگونه فرضیه ای بدست آمده است.
کیوان فرد تصریح کرد: در پژوهش های پیشین نشان داده شده است که این دو ناحیه با چپ دست یا راست دست بودن افراد ارتباط دارد. با عنایت به تفاوت مفهوم داری که اتصالات مغزی در بخش قشر حرکتی نشان دادند، یافته این پژوهش هم راستا با نتایج مطالعات قبل است با این تفاوت مهم که بدون ورود هرگونه فرضیه ای بدست آمده است.
وی اضافه کرد: مشکلات در دریافت داده، هزینه های آن و هماهنگی با افراد مختلف برای تصویربرداری و همینطور نبود پردازنده های قوی برای برنامه نویسی در این پروژه وجود داشت که مسیر پژوهش را با سختی های بسیاری همراه کرده بود.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربرد این طرح اظهار داشت: کاربرد نتایج این تحقیق و روش عرضه شده در زمینه دانش علوم اعصاب و علوم شناختی است.
وی افزود: نوآوری این کار در زمینه عرضه یک الگوریتم سیستماتیک برای تعیین تفاوت های گروهی به صورت توام بر روی اتصالات ساختاری و کارکردی مغز بدون داشتن هرگونه پیش فرض در روش انجام کار بوده است. همینطور صحت نتایج حاصل از این الگوریتم هم بر مبنای مطالعات پیشین کاملا مورد تایید قرار گرفت که اعتبار این روش را تصدیق می کند.
وی اضافه کرد: ادامه این کار بررسی این مطالعه بر روی تفاوت های گروهی مختلف مانند تفاوت های عاطفی، ادراکی، رفتاری و همینطور بیماری های مغزی خواهد بود؛ با استفاده از این رویکرد می توان تغییرات اتصالات ساختاری و کارکردی مغز را در دو گروه افراد سالم و بیمار بدست آورد و بعد از آن به مطالعه تأثیر این بیماری خاص بر روی نواحی مغزی بدست آمده پرداخت.
وی با اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: مزیت اصلی این طرح در مقایسه با سایر مطالعات پیشین، روش نوین پیشنهادی در مطالعه ارتباط میان تفاوت های گروهی و اتصالات مغزی به صورت کور است.
کیوان فرد تصریح کرد: این پژوهش، شروعی تازه برای روند تعیین ارتباط میان تغییرات بین فردی با مغز افراد است و راهی نو را در این راه باز کرده است. از این طریق می توان به مطالعه تفاوت های گروهی و حتی فردی و اثر آن در مغز افراد مختلف پرداخت و در نتیجه آن به شناخت بیشتر مغز رسید.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، استاد راهنمای این پروژه دکتر عباس نصیرائی مقدم عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاورآقای دکتر پاتریک هگمن (لوزان- سوئیس) بودند.

1399/08/05
22:54:36
5.0 / 5
983
تگهای خبر: پردازنده , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website