یك مقام مسول دانشگاه آزاد خبر داد؛

تغییر ماهیت مراكز رشد تا چند سال آینده

تغییر ماهیت مراكز رشد تا چند سال آینده

لینك وبسایت: معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اظهار داشت: در آینده، مركز رشدی خواهیم داشت كه باتوجه به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت.به گزارش لینک وبسایت به نقل از دانشگاه آزاد، جلسه وبینار راهکارهای فناورانه در سراهای نوآوری با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی، احسان شیرنگی مدیرکل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسای سراهای نوآوری سراسر کشور اجرا شد.
دهقانی فیروزآبادی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: برنامه بلندمدتی برای فعالیت سراهای نوآوری داریم. ساختار و سازوکار اجرائی برنامه های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در واحدهای دانشگاه آزاد بوسیله سراهای نوآوری صورت خواهد گرفت. در هر واحد حداقل یک و حداکثر سه سرای نوآوری خواهیم داشت که باتوجه به ظرفیت های خاص استان، شهر و منطقه و توانمندی های آن دانشگاه، به سراهای موردنظر مجوز داده می شود.
وی گفت: بعنوان مثال برای سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان باتوجه به ظرفیت هایی که داشته، مجوز صادر گردیده است. سرآی نوآوری سه بخش دارد. یک افراد و هسته های علاقمند هستند که فعالیت استارت آپی را در حوزه تخصصی شروع می کنند. در این عرصه، بخش شتاب دهنده تخصصی حمایت ها و آموزش های لازم را باتوجه به بازار هدف انجام می دهد. در بخش تخصصی مرکز رشد، شرکت ها و هسته های نوپایی که از شتاب دهنده بیرون آمده اند، پذیرش می شوند. بخش آخر، فضایی است برای استقرار شرکت هایی که از مرکز رشد خارج و در پردیس شرکت های سرای نوآوری مستقر می شوند.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اعلان اینکه مراکز رشد در چند سال آینده به شکل فعلی نخواهد بود، اشاره کرد: در آینده، مرکز رشدی خواهیم داشت که باتوجه به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت. برای مثال در نجف آباد، دو سرای نوآوری طلا و جواهر و سرای تجهیزات پزشکی وجود دارد. در دو تا سه سال آینده هسته فناوری غیر از این دو موضوع را در مرکز رشد نخواهیم پذیرفت. ممکنست هسته خوبی باشد ولی به خاطر فعالیت تخصصی مرکز رشد، این هسته غیرتخصصی در آن فضا پذیرفته نخواهد شد. چشم انداز ما این است که فقط سرای نوآری و مراکز رشد تخصصی داشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی گفت: هم اکنون وضعیت به این گونه است که سرای نوآوری وجود دارد و ممکنست مرکز رشد هم در کنار آن وجود داشته باشد. این هسته های فناورانه ای که هم اکنون وجود دارند، در چارچوب یک سرای نوآوری قابل تعریف هستند، واحدها باید اقدام و مجوز سرای نوآوری مربوطه را دریافت نمایند. اگر در آن قالب قابل تعریف نیستند، هسته ها باید فارغ شده و از مجموعه بیرون بروند. زمانی که سرا استقرار یافت، رئیس سرا خواهیم داشت و دیگر شورای مرکز رشد و بودجه رشد از پژوهش نخواهیم داشت. همه اینها به سرای نوآوری تخصیص خواهد یافت و شورای مدیریت کارهای دانش بنیان تمام این اقدامات را برعهده خواهد گرفت.
وی افزود: در حال انتقال از نظام قدیم به نظام جدید هستیم و تا یکی دو سال آینده نظام قدیم حذف خواهد شد و برنامه ها بر طبق نظام جدید تنظیم می شود. در مجموع در هر استان باتوجه به سرای نوآوری، یک معاون فناوری استان تعریف می شود. اگر واحدی دارای ظرفیت هایی باشد که دو سرای نوآوری داشته باشد، دو معاون فناوری خواهد داشت که در دو حوزه مختلف فعالیت خواهند کرد.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: وقتی از سرای نوآوری صحبت می شود، منظور ساختمان و فضا نیست، بلکه سرا یک مفهوم است که به مدیریت کردن این فضاها می پردازد. ساختار سرای نوآوری ستادی و چابک است که مرکز رشد تخصصی، شتابدهنده تخصصی و پردیس استقرار شرکت های دانش بنیان را مدیریت می کند.
در ادامه، دکتر شیرنگی به عملکرد شورای مدیریت دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۲۷ سرای نوآوری فعال در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند و اغلب این سراها گزارش عملکرد خودرا ارسال کرده اند.
وی اضافه کرد: بعضی از سراها مانند سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان عملکرد بسیار خوبی داشته و به درآمدزایی رسیده اند. همین طور سرای نوآوری مواد پیشرفته کرج، هوش مصنوعی واحد قزوین و رباتیک و اتوماسیون واحد یزد نیز عملکرد قابل قبولی دارند.
در ادامه این وبینار، بعضی از رؤسای سراهای نوآوری استانها و واحدها باتوجه به زمینه تخصصی کارهای حوزه متبوع خود، به بیان نظرات و پیشنهاداتی پرداختند.


منبع:

1399/08/02
21:17:23
5.0 / 5
792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website