معاون بانك مركزی:

جرایم فیشینگ كاهش پیدا كرد

جرایم فیشینگ كاهش پیدا كرد

به گزارش لینك وبسایت معاون تكنولوژی های جدید بانك مركزی اظهار داشت: با اجرای رمز دوم پویا در سال گذشته، جرایم مختلف در حوزه فیشینگ كاهش پیدا كرد كه برخی جرایم به صفر رسید و برخی دیگر حدود ۹۰ الی ۹۵ درصد كاهش داشت.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان، معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی از پیشرفت ها، چالش ها و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک گفت و توضیح داد که بانک مرکزی برای پشتیبانی از کسب و کارهای اینترنتی چه اقداماتی انجام می دهد.
وی اضافه کرد: مردم، نرم افزار موبایل بانک و آدرس سایت و درگاه ورودی اینترنت بانک را از محل مناسب و معتبر دریافت نمایند، تا قربانی سودجویان و کلاهبردان نشوند.
به گفته محرمیان، شمول مالی (financial inclusion) به این معناست که چه درصدی از مردم حساب بانکی دارند و از خدمات بانکی و به خصوص خدمات بانکداری الکترونیک بهره مند شوند. خوشبختانه در این حوزه ما جزو کشورها خوب دنیا هستیم. برای مثال در دورترین نقاط کشور دسترسی به این شبکه با هیچ محدودیتی مواجه نیست.
وی اضافه کرد: نئوبانک ها (neobank) نوعی از بانکداری دیجیتال هستند؛ بدین معنا که بانک، دیگر حتی شعبه ندارند و کاملاً مجازی است. برای مثال در آسیا ۱۱ بانک به این سبک وجود دارد. ما هم در تلاشیم بانک هایی ازاین دست طی یک یا دو سال آینده داشته باشیم.
محرمیان اظهار داشت: در دنیا و هم در ایران چاره فنی برای تجمیع کارت های بانکی بر روی یک فضا در دسترس است؛ اما مسأله عمده مسائل کسب وکاری و حقوقی است که مانع از این امر می شود. به دنبال پروژه ای هستیم که به واسطه آن فیزیک کارت حذف شود. بدین سان کارت بانکی برپایه استانداردهای بین المللی بر روی موبایل قرار می گیرد و دیگر نیازی به حمل کارت نیست.
وی اضافه کرد: با اجرای رمز دوم پویا در سال گذشته، جرایم مختلف در حوزه فیشینگ کاهش پیدا کرد. برهمین اساس برخی جرایم به صفر رسید و برخی دیگر حدود ۹۰ الی ۹۵ درصد کاهش داشت.
محرمیان اظهار داشت: مردم نرم افزار موبایل بانک و آدرس سایت و درگاه ورودی اینترنت بانک را از محل مناسب دریافت نمایند. متأسفانه این روزها بسیاری اینترنت بانک را از راه گوگل و سایر جستجوگرها، جست وجو می کنند و سپس برپایه الگوریتم هایی که توسط افراد کلاهبردار استفاده می شود، سایتی کاملاً مشابه با درگاه یا سایت واقعی در نتایج نمایش داده می شود و بعد از آن با ورود اطلاعات توسط مردم، حساب شان خالی می شود.
وی تصریح کرد: درگاه هایی که در زمینه شرط بندی و قمار و... استفاده می شوند، عمدتاً اجاره ای هستند. باید اخطار دهم که این کار غیرقانونی می باشد و متأسفانه افراد با دریافت مبالغی درگاه را در اختیار دیگران قرار می دهند. درحال حاضر شناسایی هوشمند درگاه ها را در دستور کار داریم و کارگروه هایی را فعال کردیم و همکاری نزدیکی با پلیس فتا و دادستانی در این حوزه داریم. برخورد با این مسأله به علت حجم و گستردگی آن برای ما حائز اهمیت می باشد و این نوید را می دهم که بزودی شاهد این قبیل سایت ها نباشیم.
معاون بانک مرکزی اظهار داشت: دو فناوری هوش مصنوعی و کلان داده (big data) باعث تحول بانکداری جهانی است. در فناوری هوش مصنوعی، درگاه های بانکی و همینطور تحلیل و پردازشی که در ادارات مرکزی بانک ها انجام می شود به صورت هوشمند است. به صورت مثال برای احراز هویت از این تکنولوژی در این حوزه می توان بهره گرفت.


منبع:

1399/07/30
13:13:56
5.0 / 5
732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website