بذرپاش خبر داد؛

ورود دیوان محاسبات به هزینه كرد یك میلیارد یورویی مقابله با كرونا

ورود دیوان محاسبات به هزینه كرد یك میلیارد یورویی مقابله با كرونا

به گزارش لینك وبسایت مهرداد بذرپاش از ورود دیوان محاسبات به نحوه هزینه كرد یك میلیارد یورو مقابله با كرونا آگاهی داد و اظهار داشت: برداشت های بی رویه از صندوق توسعه سبب آشفتگی در بودجه شده است.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کل کشور در حاشیه جلسه امروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به بررسی و ارائه گزارش دیوان درباره ضرورت اصلاح ساختار بودجه در نشست امروز این کمیسیون گفت: اصلاح ساختار بودجه یکی از اصلی ترین دغدغه های این روزهای مجلس است و ما هم پیشنهادات دیوان محاسبات در این مورد را برای نمایندگان تشریح کردیم.
وی با اعلان اینکه ارتباط دولت با نفت در بودجه یکی از اصلی ترین محورهای اصلاح ساختار بودجه است، اظهار نمود: بر طبق یکی از مصوبات در گذشته ۱۴ و نیم درصد از محل فروش نفت به صورت مستقیم به وزارت نفت تعلق می گرفت و این مبلغ صرف مصارف هزینه ای و طرح های سرمایه گذاری می شد اما امروز باید این مصوبه اصلاح گردد برای اینکه در شرایط موجود این بودجه باید صرف اقدامات دیگری شود.
باید مصادیق تجمل گرایی در بودجه به صورت اساسی اصلاح شود
رئیس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با اشاره به مشوق های مالیاتی در بحث بودجه بیان کرد: مکانیسم های تشویقی و پایه های مالیاتی در بودجه باید اصلاح گردد و با فشار به بخش های خوش فساد باید مالیات بیشتری دریافت شود. همین طور به سبب مصوبه سال ۱۳۷۰ در خصوص مقابله با تجمل گرایی در دستگاه ها، امروز باید مصادیق تجمل گرایی در بودجه به صورت اساسی اصلاح تا از صرف هزینه های اضافی جلوگیری شود.
بذرپاش بحث نحوه دسترسی دولت به صندوق توسعه ملی را یکی دیگر از محورهای اساسی اصلاح ساختار بودجه برشمرد و اظهار داشت: دولت خیلی از اوقات به علت نداشتن منابع کافی در اختیار، از صندوق توسعه ملی برداشت می کند و این مساله در بودجه سنواتی زیاد مورد بررسی قرار نمی گیرد و در بحث بودجه های پیش بینی نشده به آن نگاه می شود. میزان برداشت از صندوق طی مدت زمان اخیر بسیار افزایش یافته و عملاً میزان نظارت ها هم برآن کاهش پیدا کرده است. دولت گاهی مبالغ برداشت شده از صندوق توسعه ملی را صرف اقدامات دیگری می کند، مانند همان یک میلیارد یورویی که برای مقابله با کرونا برداشت شد. متأسفانه این برداشت ها با ایجاد آشوب در بودجه، نظارت را سخت می کند.
وی افزود: نمایندگان هر سال نمی توانند درباره تمام قسمت های بودجه نظر داده و آنرا بررسی نمایند که این مساله هم باید اصلاح گردد، بطور مثال سهم بودجه شهرداری ها در توسعه کشور چه میزان است؟ شهرداری کلان شهرها و دیگر شهرداری ها ده ها هزار میلیارد تومان بودجه مصوب سالانه دارند اما در بودجه سنواتی دیده نمی گردد مانند خیلی از نهادهای عمومی که حتی در پیوست بودجه هم بودجه آنها ذکر نمی گردد و این مساله سبب عدم شفافیت در بودجه شده است.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور اشاره کرد: بانک ها سالانه تسهیلاتی را به بخش های مختلف خصوصی، شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می دهند که در بودجه سنواتی دیده نمی گردد و این مساله ایراد دارد، نمایندگان تنها درباره لایحه ای نظر می دهند که کل بودجه کشور را شامل نمی گردد.
بذرپاش با اشاره به اینکه در صورت عملی شدن اصلاح ساختار بودجه می توان گام بزرگی را در بودجه سال ۱۴۰۰ برداشت، اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده و این مساله خواسته مقام معظم رهبری هم هست و امیدواریم این مجلس قدم خودرا در این رابطه تا اختتام بردارد.
وی با اشاره به نامه روز گذشته خود به رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح ساختار بودجه بیان کرد: ۶۴ پیشنهاد درباره اصلاح ساختار بودجه طی این نامه به مجلس ارائه شد، دیوان محاسبات مسئولیت نظارت پس از هزینه کرد بودجه توسط دستگاه ها را برعهده دارد. اما ما فارغ از بحث نظارتی خود می توانیم بعنوان یک مشاور بسیار عالی در بحث اصلاح ساختار بودجه در کنار مجلس و دولت باشیم. بطور مثال خیلی از ردیف هایی که در بودجه سنوات مختلف تخصیص داده می شود، عملکرد صفر دارد و متأسفانه طی سال ها این احکام تکرار شده است.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور اشاره کرد: در سال ۹۸، ۲۱ هزار میلیارد تومان عملیات درآمدی در بودجه دیده شده که عملکرد صفر داشته است اما از طرف دیگر بیست و یک هزار میلیارد تومان برای آن هزینه پرداخت شده است و دولت باید این مبلغ را از بخش های دیگری برداشت کند. امروز شکل بودجه کاملاً تغییر کرده است، قبلاً قسمت اعظم بودجه بوسیله درآمدهای نفتی و مالیات تامین می شد اما امروز سهم نفت به علت تحریم و دیگر مسائل کاهش پیدا کرده و در نتیجه شمایل بودجه تغییر کرده و قسمت اعظم بودجه کنونی از محل مالیات ها و فروش اوراق تامین می شود. طی همین ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۹ بیش از ۵۰ درصد بودجه از محل اوراق تامین شده و این یک روش جدید برای تامین درآمد در بودجه است.
بذرپاش افزود: دولت از این طریق کشور را در سال های بعد مقروض می کند و ۵۰ درصد بودجه به سنوات آتی منتقل می شود برای اینکه قسمت اعظم این اوراق توسط بانک ها خریداری شده و این مساله اثرات وضعی بر اقتصاد کشور می گذارد. مسلماً ما در سال ۱۴۰۰ با بودجه ای متفاوت از سال های قبل مواجه خواهیم بود، شکل درآمدها تغییر پیدا خواهدنمود که به همان میزان هم هزینه ها باید تغییر کند.
وی با اعلان اینکه بخش اعظم بودجه مختص هزینه های جاری کشور می شود که باید تغییر کند، اظهار داشت: هزینه های جاری مانند حقوق و دستمزد و هزینه دستگاه ها که اداره ها می توانند در هزینه های جاری خود صرفه جویی هایی انجام دهند اما نمی توان در شرایط کنونی اقتصاد در بحث حقوق و دستمزد صرفه جویی کرد بلکه باید تلاش نماییم، آنرا افزایش دهیم.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اعلان اینکه بخش کمی از بودجه حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تملک دارایی ها و بخش های عمرانی صرف می شود، اظهار نمود: بودجه سایر نهادها مانند شهرداری ها، نهادهای عمومی، بانک ها، صندوق توسعه ملی باید تغییر کند و در صورت ادامه روند کنونی در بودجه ریزی دیگر توفیقی نخواهیم داشت.
بذرپاش همین طور پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا موضوع برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا در دیوان محاسبات بررسی خواهد شد، اظهار داشت: بر طبق آخرین اطلاعات از یک میلیارد یورو پول برداشت شده حدود ۴۳۰ میلیون یورو به مراکز درمانی و دانشگاه های سراسر کشور تخصیص داده شده است. البته بر طبق مصوبه ستاد کرونا نباید عملیات نظارت دیوان محاسبات و سازمان بازرسی بر نحوه هزینه کرد این برداشت به علت تسهیل عملیاتی صورت گیرد اما ما از دوستان خواستیم که این کار صورت گیرد برای اینکه این منابع در محل مقابله با کرونا صرف می شود و نیازی به استثنا کردن نیست.
یک میلیارد یورو باید در محل خود هزینه شود
وی افزود: در شرایط سخت روزهای کرونایی کشور، یک میلیارد یورو عدد بزرگی است که باید در محل های درست صرف شود و مانند برخی خبرها این مبلغ صرف اقدامات غیر ضرور در کشور نشود. یک میلیارد یورو باید در محل خود یعنی پرداخت به پرستاران، کادر زحمتکش درمان، تامین تجهیزات و تامین اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا هزینه شود و مسلماً نظارت ما از این حیث خواهد بود.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور با اعلان اینکه یک میلیارد یورو در شرایط کنونی کشور سرمایه ملی بوده و موضوع کرونا هم یک مسئله حیاتی می باشد، اشاره کرد: ما برمبنای نظارت ها مراقب هستیم تا این مبلغ بطور مثال صرف خرید ساختمان نشود اما تجهیز یک ساختمان یا سوله برای بستری کردن بیماران کرونایی مشکلی ندارد بدین سبب دیوان محاسبات بعنوان رئیس هیئت نظارت بر صندوق توسعه ملی به این مساله ورود کرده و این منابع و ثروت ملی باید در جای خودش هزینه شود.


منبع:

1399/07/29
23:24:03
5.0 / 5
772
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه گذاری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website