در كمیسیون جهش تولید مجلس؛

لایحه مالیات بر درآمد فعالان اقتصادی اصلاح گردید

لایحه مالیات بر درآمد فعالان اقتصادی اصلاح گردید

لینك وبسایت: كمیسیون ویژه جهش تولید مجلس، لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری _صنعتی را اصلاح كرد.



به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، سید شمس الدین حسینی با اشاره به جلسه کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس، گفت: در این جلسه که با حضور نمایندگان شورای عالی مناطق آزاد و سازمان امور مالیاتی برگزار شد، لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و کلیات آن تصویب گردید و در ادامه از طرف نمایندگان جزئیات آن بررسی و با رفع ابهام برخی بندهای آن، اصلاحاتی بر لایحه پیشنهاد شد.

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این لایحه تکلیف فعالان اقتصادی مناطق آزاد بعد از انقضای بیست سال معافیت مالیاتی آنها مشخص شده و برمبنای آن چگونگی محاسبه و معافیت مالیاتی برای بعضی از کارهای اقتصادی تعیین شد.

حسینی اظهار داشت: مالیات هر نوع فعالیت اقتصادی که بیست سال از بهره برداری آن گذشته است، به استثنای آنچه که در بند دو این لایحه آمده است، هر سال به میزان ۲۰ درصد نرخ مالیات سرزمین اصلی تعیین می شود تا در نهایت ظرف ۵ سال به میزان مالیات سرزمین اصلی برسد.

وی ادامه داد: اگر میزان مالیات برای یک فعالیت اقتصادی در سرزمین اصلی ۲۵ درصد باشد، بعد از تصویب این لایحه مالیات آن فعالیت در منطقه آزاد در سال اول ۵ درصد و در سال پنجم به صورت پلکانی به ۲۵ درصد سرزمین اصلی خواهد رسید.
رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید درباب استثناهای این لایحه اظهار داشت: مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی شاغل در کارهای تولیدی و معدنی، کارهای دانش بنیان، کارهای گردشگری و هتل ها و مراکز اقامتی و رستوران ها و کارهای طرح های زیرساختی همچون راه اندازی فرودگاه ها، بنادر، جاده ها، تأسیسات آب، برق، گاز، فاضلاب، مخابرات شهرها و روستاها و حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مشمول ۳۰ درصد تخفیف در نرخ مالیاتی خواهند شد.

وی ادامه داد: این لایحه درباره فعالین اقتصادی در مناطق آزاد است که معافیت مالیاتی بیست ساله آنها به انتها رسیده و بعد از آن مشمول این مقررات خواهند بود که در وهله اول از اعمال نرخ پلکانی و در وهله دوم با ۳۰ درصد تخفیف در بعضی فعالیت ها برخوردار خواهند شد.

حسینی اشاره کرد: کمیسیون همین طور تبصره دو این لایحه را نیز اصلاح و اصرار کرد که عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سالهای ۹۰ تا ۹۴ مانع از برخورداری از معافیت مالیاتی موضوع ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد که مربوط به معافیت ۲۰ ساله مالیاتی فعالان اقتصادی می باشد، نخواهد بود.

لازم به ذکر است بعد از بررسی لایحه در کمیسیون های تخصصی ذیربط، گزارش کمیسیون ها به نمایندگان ارائه و در صحن مجلس مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد.


منبع:

1399/07/28
16:44:52
5.0 / 5
973
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Link website