موسوی  در نشست خبری:

۷ كارگروه برای پیگیری مشكلات سیستان در مجلس تشكیل شد

۷ كارگروه برای پیگیری مشكلات سیستان در مجلس تشكیل شد

به گزارش لینك وبسایت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: 7 كارگروه در مجلس برای پیگیری مشكلات سیستان و بلوچستان تشكیل شد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، سید نظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در نشست خبری درباره سفر تعدادی از نمایندگان مجلس به مناطق محروم سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: از شروع مجلس یازدهم، یکی از اقداماتی که از طرف نمایندگان صورت گرفت، ارتباط گیری مستمر با مردم و نظارت مستقیم از نقاط محروم بود.
وی متذکر شد: یکی از اشکالات، مربوط به کم آبی غیزانیه بود که ۱۲ نفر از نمایندگان به این منطقه رفتند و پیگیری هایی کردند و قرار شد که طی سه مرحله، مسئله بی آبی و کم آبی غیزانیه حل و فصل شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همین طور تعدادی از نمایندگان بازدیدهایی را برای حل مشکلات کارگران هفت تپه در دستور کار خود قرار داده اند، اشاره کرد: در ادامه این نظارت ها، تعدادی از نمایندگان مجلس از حوزه های انتخابیه مختلف که خودرا نماینده کل ملت می دانند، در سیستان و بلوچستان حضور پیدا کردند و بطور ویژه از دو حوزه انتخابیه ایرانشهر و چابهار بازدید میدانی کردند.
موسوی اشاره کرد: سیستان و بلوچستان یکی از استان های پهناور و اقلیم های زیست محیطی و کشاورزی و دارای منابع غنی است اما در عین حال محرومیت در این استان بسیار زیاد است.
وی گفت: در منطقه چابهار، مسئله حاشیه نشینی وجود دارد و بیش از ۵۰ هزار نفر از مردم در حاشیه شهر و با کمترین امکانات زندگی می کنند که نمایندگان در این بازدید خود از آلونک ها و کپرهای مردم هم بازدید به عمل آوردند.
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کم آبی و بی آبی مشکل دیگر سیستان و بلوچستان است و متأسفانه در بعضی از مناطق این استان، هیچ گونه آب آشامیدنی سالمی وجود ندارد و دختران کم سن و سال بلوچی باید مسافتی را طی کنند تا آب غیر سالمی را بیاورند و استفاده کنند.
موسوی بیان کرد: حاشیه نشینی، کم آبی و بی آبی در ایران شهر هم وجود داشت و مسائل و مشکلاتی هم درباره کشت پنبه وجود داشت که به دنبال حل آن هستیم چونکه کشت پنبه می تواند ظرفیت اشتغال بسیار خوبی را ایجاد کند.
وی تصریح کرد: ما جلساتی را با مسئولان استانی برگزار کردیم و شورای اداری در ایرانشهر و چابهار برگزار شدو تصمیماتی برای حل مشکلات مردم سیستان و بلوچستان اتخاذ شد.
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۷ کارگروه برای پیگیری مشکلات مردم سیستان و بلوچستان تشکیل شد، تصریح کرد: امروز نمایندگانی که به سیستان و بلوچستان سفر کرده بودند، به صورت نمادین لباس بلوچی به تن کردند تا نشان دهند که مشکلات سیستان و بلوچستان خاص است و ما باید این مسائل را پیگیری نماییم.
در ادامه نشست، روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران اظهار داشت: این سفر برای حل مسائل و مشکلات واقعی مردم بود و ما در هفت کارگروه مسائل و موضوعات مردم سیستان و بلوچستان را دسته بندی کرده ایم تا به صورت خاص این موارد را پیگیری نماییم.
وی با اشاره به اینکه سیدنظام الدین موسوی بحث حاشیه نشینی سیستان و بلوچستان را پیگیری خواهد کرد، افزود: علی خضریان مشکلات حوزه آب سیستان و بلوچستان و مجتبی رضاخواه مشکلاتی را که در بخش شیلات وجود دارد، پیگیری خواهند کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مسئله کولبری و مبادلات سوخت از طرف جلال رشیدی کوچی، مسئله مرز و بازارچه های مرزی هم از طرف عباس گلرو پیگیری خواهد شد، چونکه سیستان و بلوچستان دارای بازارچه های مرزی مختلفی است اما در مدیریت این مسئله مشکلاتی وجود دارد که باید حل و فصل شود.
وی اظهارداشت: متأسفانه شاهد ترک تحصیل دانش آموزان سیستان و بلوچستان خصوصاً دختران هستیم و قرار بر این است که مسئله ترک تحصیل و همین طور دیگر مسائل حوزه آموزش و ملی کردن اراضی توسط احمد نادری پیگیری شود.
ایزدخواه تصریح کرد: قرار بر این است بنده توسعه روستایی و زنجیره های کشاورزی و گردشگری را دنبال کنم و تمام تلاش خودمان را می نماییم که مشکلات مردم در این عرصه ها حل و فصل شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: هدف ما از سفر به سیستان و بلوچستان آن بود که مسائل منطقه ای در سطح ملی دیده شود و در واقع به مسائل منطقه ای ضریب داده شود، چونکه ظرفیت های این مناطق گاهی مغفول مانده است.
در ادامه، عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر، اظهار داشت: طبق قانون، نمایندگان، نماینده کل ملت ایران هستند و حضور نمایندگان در سیستان و بلوچستان موجب مسرت مردم شد و امیدوارم این رفت و آمدها تداوم داشته باشد.
همچنین معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در این جلسه خبری اظهار داشت: این سفر اتفاق نوینی بود و بازتاب خوبی در بین مردم داشت.
وی بیان کرد: قبلا هم نمایندگان به جنوب کشور می آمدند اما فقط به ظرفیت هایی چون مناطق آزاد توجه می کردند اما از مناطق محروم جنوب سیستان و بلوچستان بازدید نمی کردند، ولی نمایندگان در این دوره پای درد مردم نشستند و این سفر موجب امید و اطمینان مردم شد.
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: راه های نرفته بیشتر از راه های رفته در استان سیستان و بلوچستان است و محرومیت های زیادی در این استان وجود دارد.
وی بیان کرد: قسمتی از مشکلات سیستان و بلوچستان به منابع اعتباری برمی گردد اما مشکل سیستان و بلوچستان فقط فقر اقتصادی نیست، بلکه برخی سوءمدیریت ها و نگاه های غلط موجب این مشکلات شده است و بعضی از مدیران عامدانه نمی خواهند این مشکلات را ببینند.
سعیدی تاکید کرد: ما فاجعه عدم مدیریت منابع آبی در سیستان و بلوچستان را داریم و رئیس جمهور و مسئولان دولتی باید ندای تشنگی مردم سیستان را بشنوند.
در ادامه این جلسه، احمد نادری نماینده مردم تهران، اظهار داشت: عدالت آموزشی یکی از بحث های مهمی است که ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دنبال می نماییم. چونکه از دهه ۷۰ به بعد در بحث آموزش شاهد نابرابری هایی هستیم و می بینیم که امکانات و مراکز کشور جمع است و حاشیه ها کمترین امکانات را دارند.
وی بیان کرد: در مسافرت به سیستان و بلوچستان شاهد ناعدالتی در کمبود فضای آموزشی بودیم و متأسفانه این مشکل جدی است و مدارس سیستان و بلوچستان امکانات لازم را ندارند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: یکی از مطالبات جدی آن است که اداره کل آموزش و پرورش و اداره نوسازی مدارس در استان سیستان و بلوچستان استقرار پیدا کند که ما این مساله را در دستور کار داریم و همین طور قرار بر این شد که اعتبارات پژوهشی هم پیگیری شود.
در ادامه، جلال رشیدی کوچی اظهار داشت: حضور میدانی اهمیت زیادی برای فهم محرومیت دارد و مجلس انقلابی باید خاک کف محرومین و همیشه در میدان باشد.
وی بیان کرد: قرار بر این است که بنده مشکلات مربوط به حوزه قاچاق سوخت را پیگیری کنم و البته ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که این افراد قاچاقچی سوخت نیستند بلکه صادر کنندگان خرد هستند.
نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با تأثیری که چند پالایشگاه می توان مشکلات مربوط به قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان را حل و فصل کرد و یکی دیگر از برنامه های ما آن است که صید ترال را ممنوع نماییم.
سمیه رفیعی هم در این جلسه گفت: ظرفیت ها و فرصت های بی نظیری در سیستان و بلوچستان وجود دارد اما بی تدبیری سبب شده که مردم این منطقه گرفتار مشکل باشند و حتی شاهدیم که کودکان سیستان و بلوچستان برای تامین آب آشامیدنی گرفتار نقص عضو می شوند.
وی اضافه کرد: بحث ممنوعیت صید ترال را با قدرت پیش می بریم و به دنبال آن هستیم که گامی در جهت احقاق حقوق صیادان محلی برداریم.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متأسفانه بعضی از افراد مردم را کنار گذاشته اند و عده ای ژن خوب را سر کار آورده اند و این افراد بدترین اقدامات را انجام داده اند و مشکلاتی را برای محیط زیست سیستان و بلوچستان به وجود آورده اند.
همچنین علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس، اظهار داشت: در مسافرت به سیستان و بلوچستان، مشاهده کردیم در بعضی از مناطق آب زلال و روان بود اما علیرغم این نقاطی از این استان وجود دارد که هیچ آب سالمی برای شرب ندارند که این نشان دهنده سوء مدیریت است.
وی اظهار داشت: امروز تذکری به وزیر نیرو داده ام و ۶۰ نماینده آنرا امضاء کرده اند که بر طبق آن باید طی ۶ ماه آینده مشکلات آب سیستان و بلوچستان حل و فصل شود و در غیر این صورت، از ابزارهای نظارتی خود استفاده خواهیم کرد.منبع:

1399/06/17
12:25:14
5.0 / 5
1205
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , كالا , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website