قالیباف:

مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم

مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم

به گزارش لینك وبسایت رئیس مجلس اظهار داشت: مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم؛ چونكه در خیلی از موارد نیازی به قانون جدید نداریم.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، محمّدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، بامداد امروز (چهارشنبه ۲۱ خرداد) در جلسه اعضای شورای نگهبان، ضمن تشکر از دبیر و اعضای شورای نگهبان برای تشکیل این جلسه اظهار داشت: نکات خوبی توسط اعضای محترم شورای نگهبان عنوان شد که امیدواریم این تعامل و هم افزایی استمرار داشته باشد.
وی با تشریح جایگاه بین المللی، منطقه ای و داخلی ایران اظهار داشت: در شرایطی مجلس یازدهم شکل گرفت که در حوزه بین الملل امروز آمریکای جنایتکار در اوج رفتار خشونت آمیز و تهاجمی با ملت ایران قرار دارد که نمونه بارز آن شهادت سردار سلیمانی به دست آمریکایی هاست که اوج عناد خود با ملت ایران را نشان میدهد.

رئیس مجلس افزود: بااینکه در حوزه منطقه شرایط کمی دشوار است، اما قدرت انقلاب اسلامی به شکلی عمل کرده که خصوصاً طی ۲۰ سال قبل اجازه به غلبه ه ژمونی آمریکا و رژیم صهیونیستی نداده است.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه داخلی سطح اعتماد مردم به اصل نظام اسلامی و باورهای آن بالاست، اما نارضایتی ها از بعضی عملکردها اجرایی وجود دارد، اشاره کرد: بعضی فکر می کنند مردم از نظام اسلامی خسته شده اند که ابداً چنین چیزی نیست؛ نمونه اش بیش از ۵ میلیون نفر در تشییع جنازه سردار سلیمانی در تهران است، اما نباید از این نکته غافل بود که مردم از عملکرد بعضی مسئولان ناراضی هستند.
قالیباف اضافه کرد: در چنین شرایطی مجلس یازدهم شکل گرفته است؛ مجلسی انقلابی که هم در حوزه نظری و هم در حوزه عملی ترکیب خوبی دارد. به عبارتی عمده منتخبان این دوره مجلس افراد انقلابی و بسیار باتجربه هستند که در بین آنها مدیران ارشد نظام، وزرا، استانداران، مدیران کل، اساتید برجسته حوزه و دانشگاه دیده می شود.
وی در ادامه سخنان خود به نحوه اداره کشور اشاره نمود و تصریح کرد: در دفاع مقدس و بعد از آن افرادی نظیر حاج قاسم سلیمانی مبتنی بر باورها و سنت های الهی ماموریت خودرا به خوبی انجام دادند و منشا برکات فراوان شدند، اما متاسفانه در بعضی مقاطع در اداره اجرایی کشور از سنت های الهی فاصله گرفتیم که نمونه آنرا می توان در وضعیت امروز فرهنگ و اقتصاد کشور دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه وظیفه مجلس، اجرایی نیست، اما اگر در بعد نظارت و تقنین درست عمل کند اتفاقات مبارکی می افتد، اشاره کرد: با شناختی که در این سالیان در حوزه اجرا دارم می گویم ما در بسیاری از حوزه ها نیاز به قانون جدید نداریم بلکه باید قانون به درستی اجرا شود.

وی با اعلان اینکه پیاده سازی قانون با دولت می باشد، اظهار داشت: باید قوانین مبتنی بر شرایط موجود کشور، قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.
قالیباف در ادامه سخنان خود بر ضرورت اصلاح ساختار مجلس تاکید و اشاره کرد: مجلس در حوزه تقنین دارای ایراداتی است و باید تحول را از درون خود مجلس شروع نماییم.

وی اظهار داشت: مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم؛ چونکه در خیلی از موارد نیازی به قانون جدید نداریم و با نظارت دقیق مشکلات در حوزه اجرا حل و اعتماد مردم هم به نظام بیشتر می شود.
رئیس مجلس با تاکید بر لزوم اصلاح روند قانونگذاری و درگیر شدن نظرات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از شروع پروسه قانونگذاری اشاره کرد: پروسه قانونگذاری اشکال جدی دارد که باید اصلاح گردد.

قالیباف در آخر اظهار داشت: باید تلاش نماییم مشکلات را حل نماییم و با همه تجربیاتی که دارم معتقدم مشکلات را می توان در یک برنامه ۵ ساله البته با اصلاح مدیریت سروسامان داد.


منبع:

1399/03/22
13:34:34
5.0 / 5
1758
تگهای خبر: اقتصاد , بین المللی , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website