در گزارش لینك وبسایت اعلام شد؛

واكنش وزارت علوم به كاهش معافیتهای مالیاتی شركتهای فناور

واكنش وزارت علوم به كاهش معافیتهای مالیاتی شركتهای فناور

به گزارش لینك وبسایت قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینكه با پیشنهاد كاهش معافیتهای مالیاتی شركتهای فناور پارك ها مخالف هستیم، اظهار داشت: با دوستانی كه این پیشنهاد را داده اند، رایزنی می نماییم.مهدی کشمیری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم که وزارت اقتصاد در آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت های فناور پارک ها و لغو معافیت مالیاتی حقوق کارکنانشان را عرضه کرده، توضیح داد و اظهار داشت: لایحه اصلاح نظام مالیاتی، در واقع اصل درست و پیش برنده ای بوده و بالاخره یکی از زیربناهای توسعه کشورها، یک نظام مالیاتی درست، شفاف و به روز است.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری اضافه کرد: همچون بخش هایی که به تدریج مشمول معافیت شده اند، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها هستند و در همین راستا با برداشتی که وزارت اقتصاد از این مورد داشته، یک جمع بندی کرده و بر مبنای آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت ها را عرضه کرده است.
با کاهش معافیت های مالیاتی شرکت ها مخالفیم
کشمیری اظهار داشت: آنچه که ما هم اکنون نسبت به آن بحث داریم این است که آیا جمع بندی و پیشنهاد وزارت اقتصاد پیشنهاد و یا اقدام درستی است یا خیر؟ ما اساسا با این پیشنهاد مخالف هستیم.
وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه این حوزه، حوزه جوان و نوپایی است و هر اختلالی از این جنس، منجر به ایجاد سکته های جدی در کار این شرکت ها می شود، تصریح کرد: هم اکنون، همه کشورهای جهان به اشکال مختلف، از چنین شرکت هایی حمایت می کنند. البته قبول دارم که نیازمند اصلاحیه در این عرصه هستیم ولی اینکه بخواهیم خللی در کارشان ایجاد نماییم، اشتباه است.
رایزنی وزارت علوم با وزارت اقتصاد / کوشش برای اقناع سازی پیشنهاد دهندگان
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای پیشگیری از عملیاتی شدن این پیشنهاد، اظهار داشت: در قدم اول معاونت پژوهشی وزارت علوم بنا دارد، با دوستانی که این پیشنهاد را عرضه کرده اند، تعامل و در جهت اقناع سازی آنها تلاش کند. می خواهیم آنها (وزارت اقتصاد) را قانع نماییم که در صحن دولت، اصراری برای اجرایی شدن این پیشنهاد نداشته باشند.
اعضای دولت را حساس می کنیم
کشمیری افزود: کار دومی که باید در دستور کار قرار دهیم، این است که باقی اعضای دولت را نسبت به این مورد حساس نماییم که فکر می نماییم با عنایت به اقبالی که به دانش بنیان ها و مبحث توسعه فناوری وجود دارد، بتوانیم آنها را قانع نماییم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت هم علاقمند به یکپارچگی جمعی است؛ یعنی اگر این مورد از دولت خارج شد، خیلی برایشان خوشایند نیست که مثلاً بخش های دیگر نکات دیگری داشته باشند.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری درباره چالش هایی که امکان دارد شرکت ها در صورت موافقت با این پیشنهاد با آن مواجه شوند، اظهار داشت: این طور نیست که حیات و ممات پارک و شرکت های مستقر در پارک ها به این امتیاز قانونی وصل باشد؛ اما بالاخره یکی از ارزش افزوده هایی است که برای آنها فراهم است و کاهش معافیت ها می تواند یک امتیاز منفی برای شرکت ها باشد.
نباید ضربه ای به شرکت ها و واحدهای مستقر در پارک ها وارد شود
کشمیری در ادامه خاطرنشان کرد: این اکوسیستم خود دارای عناصر دیگری است که به اندازه کافی جاذبه دارد؛ یعنی مثلاً در دنیا خیلی از پارک ها معافیت قانونی ندارند ولی پارک های زنده، پویا و پر رونقی هستند. ولی چون ما در نقطه شروع هستیم، چنین چیزی را سفارش نمی نماییم و ضرورتی وجود ندارد که با اعمال کاهش معافیت ها، ضربه ای را به آنها وارد نماییم و بعد بگوییم خودتان را باید ریکاوری کنید.
وی در انتها توسعه و تعاملات بیرونی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها را بعنوان یکی از نقاط امید جدی کشور برای عبور از مشکلات ناشی از تحریم ها برشمرد.

1399/02/24
16:05:34
5.0 / 5
1996
تگهای خبر: اقتصاد , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Link website