زولا چیست؟ هر آنچه كه باید از بازی Zula بدانید

زولا چیست؟ هر آنچه كه باید از بازی Zula بدانید

به گزارش لینك وبسایت حتما برای شما هم پیش آمده كه در وبسایت های مختلف، بیلبوردهای خیابانی یا حتی متروهای شهری با تبلیغات بازی زولا روبرو شده باشید؛ اگر شناخت كافی از این بازی تیراندازی ندارید و به دنبال تجربه ی یك بازی مجانی هستید، شاید بهتر باشد كه اطلاعات بیشتری از Zula كسب كنید.اگر به بازی های ویدیویی علاقه داشته باشید، بطور قطع می دانید در سال های اخیر عناوین مجانی یا همان Free to Play بسیار زیادی انتشار یافته و جامعه ی بزرگ و قابل توجهی را ایجاد کرده اند. معمولا روند این دسته از بازی ها طوری است که باید به صورت چندنفره و آنلاین آنها را تجربه کنید؛ همین مساله، پتانسیل زیادی را در اختیار توسعه دهندگان بازی ها قرار داده تا بتوانند سبک های مختلفی را در این بستر، تولید کنند.
علاوه بر این موضوع، اهمیت نگاه به ورزش های الکترونیکی سبب شده که بازی زولا نیز، سرمایه گذاری بزرگی را در این بخش انجام دهد. بر اساس گزارش های انتشار یافته این بازی آنلاین، در چند سال فعالیت خود، بیشتر از ۲۵۰ میلیون تومان جوایز نقدی و غیرنقدی به کاربران خود اهدا کرده است.
این روند با برگزاری مسابقات ویژه نوروز ادامه یافت و الان مسابقات هفتگی این بازی در جریان است که کاربران با شرکت در آن می توانند، برای کسب جایزه ۱۰ میلیون تومانی در هر هفته تلاش کنند.
برگزاری مسابقات حرفه ای به این شکل در کشور سبب می شود که بازی های ویدئویی به سمت حرفه ای شدن پیش برود و شاهد پیشرفت بازیکن های ایرانی در این عرصه در سطح جهان باشیم.
یکی از ژانرهایی که از دهه های قبل بین بازیکنان ایرانی به محبوبیت رسیده، تیراندازی اول شخص است که به لطف عناوینی مانند Counter-Strike همواره از جایگاه خوبی بین بازی های ایرانی بهره می برد؛ البته چنین چیزی تنها محدود به کشور ما نیست و تیراندازی اول شخص یا همان First Person Shooter یکی از پرطرفدارترین سبک های بازی های ویدیویی در سرتاسر جهان به حساب می آید.
با احترام به همین سلیقه، شرکت سورنا گیمز تصمیم گرفت تا بازی تیراندازی زولا را برای کاربران ایرانی بومی سازی کند. این بازی در اصل توسط شرکت ترکیه ای مدبایت گیمز توسعه یافته است. بعد ها توسط استودیوی ایرانی سورنا گیمز، محتویات جدیدی به بازی افزوده شد که همچون ی آنها می توان به وجود سلاح های ایرانی و نقشه های تهران و پرسپولیس اشاره نمود.حضور یک شرکت ایرانی بعنوان یکی از توسعه دهندگان و به دنبال آن وجود منوی تماما فارسی در بازی زولا می تواند تجربه ی متفاوت تری از نمونه های مشابه خارجی را برای کاربران رقم بزند. همچنین، با عنایت به بهره وری از سرورهای داخلی، کاربران ایرانی می توانند بازی آنلاین Zula را با اینترنت نیم بها تجربه کنند که یکی دیگر از مزایای این بازی بشمار می رود.
بنابراین تمام کاربران می توانند بدون هیچ دغدغه ی خاصی، حتی بدون احتیاج به یک اینترنت پر سرعت از تجربه ی بازی زولا در کنار دوستان خود لذت ببرند.
Zula هم اکنون فقط و فقط برای پلت فرم کامپیوتر های شخصی (PC) و سیستم عامل ویندوز انتشار یافته و به نقل از سورنا گیمز، بزودی نسخه ی موبایل آن هم برای سیستم عامل های اندروید و IOS عرضه خواهد شد تا کاربران تلفن های هوشمند هم از تجربه ی این بازی چندنفره ی مجانی در کنار دوستان خود، بی بهره نمانند. همینطور حالت بتل رویال آن هم در راه می باشد.
گرافیک بازی زولا در سطح قابل قبولی قرار دارد اما هیچگاه نمی توان آنرا با تیراندازی های روز دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی مقایسه کرد؛ البته این تنها نیمه ی خالی لیوان است. گرافیک این بازی با عنایت به وسعت نقشه ها و تعداد بازیکنان، بهینه سازی خوبی روی کامپیوتر های شخصی دارد و حتی کسانی که سخت افزار متوسط یا ضعیفی هم دارند، می توانند بازی زولا را روی کامپیوترهای خود، تجربه کنند.


وجود حالت های مختلف تا حد زیادی از اسارت بازی در دام تکرار جلوگیری می کند. این حالت ها عبارت اند از:
۱. مبارزه تیمی
۲. تحت تعقیب
۳. خرابکاری
۴. قتل عام
۵. اسکورت
۶. شکار رئیس
حالت مبارزه تیمی در بازی زولا
در حالت مبارزه تیمی یا همان Team Deathmatch، دو تیم حداکثر ۸ نفره در مقابل همدیگر صف آرایی می کنند. تیمی که زودتر به یکی از امتیازهای ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ یا ۲۰۰ برسد، بعنوان برنده ی مسابقه معرفی خواهد شد. ازاین رو تنها کاری که در این حالت باید انجام دهید، این است که حداکثر همکاری را با هم تیمی های خود داشته باشید تا بتوانید آمار قتل هایتان را زودتر از تیم حریف، به امتیاز مورد نظر برسانید.
حالت تحت تعقیب در بازی زولا
حالت تحت تعقیب در بازی Zula، معادل Wanted Mode است که طی آن تمام بازیکنان باید تلاش خویش را به کار بگیرند تا بازیکنی که در نقشه مشخص شده را، از پا دربیاورند. بازیکنی که موفق به انجام این کار شود، خودش به شخص تحت تعقیب تبدیل گشته و همین روند تا آخر بازی ادامه پیدا می کند. در این بخش از بازی، برنده کسی خواهد بود که امتیازات بیشتری را به واسطه ی کشتن افراد تحت تعقیب، به دست آورد؛ حداکثر امتیاز لازم عدد ۳۰ بوده و این مقدار توسط خود بازیکنان تعیین می شود.
حالت خرابکاری در بازی زولا
در این بخش هم بازیکنان می توانند در چارچوب تیم هایی حداکثر ۸ نفره در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. یک تیم موظف است تا در یکی از نقاط تعیین شده بمب را به کار بگذارد و تیم دیگر هم وظیفه می یابد تا بمب را خنثی کند؛ با این وجود بازیکنان می توانند این بخش را با کسب حداکثر امتیاز لازم هم به پایان برسانند و برای این کار، تنها کاری که باید انجام دهند، کشتن تمامی نفرات تیم مقابل است.
محبوبیت و اهمیت حالت خرابکاری یا همان Sabotage تا حدی بوده که سازندگان بازی Zula ترجیح دادند تا نقشه هایی را مختص این حالت طراحی نمایند. همچون ی این نقشه ها می توان به شهر قدیمی، کمپ پناهندگان و فاولا اشاره نمود.
حالت قتل عام در بازی زولا
قتل عام که به آن Free for All هم گفته می شود، تنها بخشی از بازی Zula بشمار می رود که روند آن به صورت انفرادی است، نه تیمی. در این حالت بازیکنان می توانند هم محدودیت امتیازی و هم محدودیت زمانی را به صورت دلخواه برای رقابت خود در نظر بگیرند و هر بازیکنی که بتواند امتیاز بیشتری را به دست بیاورد، بعنوان پیروز مسابقه، معرفی می شود.
حالت اسکورت در بازی زولا
در این حالت هم دو تیم حداکثر ۸ نفره در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. یک تیم وظیفه دارد تا خودرویی که در حال حرکت است را اسکورت کند تا به سلامت به خط آخر برسد. تیم دیگر هم وظیفه می یابد تا مانع از این اتفاق شود.
حالت اسکورت در ۳ راند انجام می شود و در هر راند تیم ها وظایف شان را با یکدیگر معاوضه می کنند تا شرایط عادلانه تری در این میدان نبرد حاکم شود.
حالت شکار رئیس در بازی زولا
همان حالت Boss Hunt بوده که شباهت زیادی هم به حالت مبارزه تیمی دارد. تنها تفاوت این بخش با Team Deathmatch، در این است که یک نفر از اعضای هر تیم بعنوان رئیس شناخته می شود. اگر رئیسی بتواند رئیس تیم مقابل را از پا دربیاورد، امتیازی که از کشتن او کسب می کند، دو برابر خواهد بود. با این وجود اگر بازیکنان عادی رئیس را بکشند، همان امتیاز یک برای تیم آنها محاسبه می گردد.
علاوه بر بخش های مختلف، نقشه های متنوعی هم برای بازی Zula طراحی شده است. همان طورکه پیش از این هم اشاره شد، دو نقشه ی تهران و پرسپولیس، مپ های ایرانی بازی هستند که توسط تیم سورنا گیمز ساخته شده اند. ازاین رو چه از لحاظ روند مبارزات و چه از لحاظ بصری، هیچ یکنواختی در این بازی وجود ندارد.
یکی دیگر از مهم ترین عواملی که سبب ایجاد تنوع در روند بازی زولا می شود، وجود سلاح های مختلف است. این سلاح ها عبارت اند از:
· سلاح سرد
· اسلحه سنگین
· تک تیرانداز
· اسلحه سبک
· نارنجک و دودزا
· کلت کمری
هر یک از این نوع سلاح ها، مدلهای مختلفی را در خود جای داده اند که قابلیت های منحصر به فردی دارند. بنابراین، استفاده از سلاح ها مختلف با خصوصیت های انحصاری می تواند همه چیز را برای یک همکاری تیمی هیجان انگیز آماده کند. بازی زولا تلاش کرده تا با طراحی انواع اسلحه، تمام سلیقه ها را در بازی های تیراندازی اول شخص مد نظر خود قرار داده باشد.


البته بازیکنان می توانند در صورت تمایل سلاح های خویش را ارتقا دهند. این ارتقا با استفاده از امتیازات درون بازی صورت می گیرد که به زعم خیلی از بازیکنان، زمانبر است؛ با این وجود، اگر قصد دارید که با سرعت بیشتری پیشرفت کنید و از رقبای خود جلو بیافتید، می توانید در صورت دلخواه با استفاده از پول واقعی از فروشگاه درون بازی خریدهای خویش را انجام دهید.
همچنین امکان خرید سیزن پس هم وجود دارد. با این کار بازیکنان باید مأموریت های خاصی را در طول بازی به انجام برسانند و در این صورت از امتیازات ویژه و ارزشمندی در بازی زولا بهره مند می شوند.
وجود تیم پشتیبانی در ایران، یکی دیگر از عواملی است که خیال بازیکنان Zula را آسوده کرده است؛ حمایت شرکت سورنا گیمز از کاربران این اثر تا برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان زولا هم کشیده شده و در هر فصل، به برندگان این رقابت ها، جوایز نفیسی اهدا می گردد.
با این تفاسیر، می توان بازی زولا و نگرش توسعه دهندگان آنرا بعنوان موجی مثبت در عرصه ورزش های الکترونیک یا همان Esports در ایران تلقی کرد؛ عرصه ای که متاسفانه این روزها، مورد بی مهری خیلی از افراد فعال در این حوزه، قرار گرفته است.
ویژگی های بازی زولا به همین جا محدود نمی شود؛ در طول چند سالی که این بازی به صورت مجانی عرضه شده، سازندگان آن ثابت کرده اند حمایت خوبی از آن دارند و همواره شاهد انتشار به روزرسانی های گوناگونی برای بازی Zula بوده ایم.
اگر به دانلود مجانی بازی زولا و نصب و تجربه ی آن علاقه مند شده اید، می توانید از این لینک به جامعه ی بزرگ جنگجویان Zula، بپیوندید.
۲۱۲۱

1399/02/11
11:16:35
5.0 / 5
2467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website