برای نخستین بار صورت گرفت؛

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران

به گزارش لینك وبسایت برای اولین بار در جهان، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست با كمترین سطح مجاز انتشار فرمالدهید(به عنوان ماده ای سرطان زا) شدند.به گزارش لینك وبسایت به نقل از مهر، علی شالبافان، عضو هیات علمی گروه علوم و صنایع چوب و كاغذ دانشگاه تربیت مدرس و مجری این طرح با اشاره به اینكه یكی از چالش مهم در حوزه صنایع اوراق فشرده چوبی در جهان، انتشار فرمالدهید (ماده ای سرطان ­زا) از محصولات ساخته شده چوبی در هنگام استفاده است، تصریح كرد: بر مبنای اطلاعات انتشار یافته توسط سازمان جهانی پژوهش های سرطان در سال­ های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ و همینطور تایید این اطلاعات توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریكا در سال ۲۰۱۲، فرمالدهید حتی در غلظت­های پایین، از عوامل سرطان زا شناخته شده است و قرار گرفتن در معرض فرمالدهید برای انسان بسیار مضر اعلام شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه اضافه كرد: در این ارتباط، بازنگری مجدد استانداردهای اروپایی و بین المللی در ارتباط با حداقل سطح مجاز انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی در سال­ های اخیر انجام گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به اینكه محدودیت­های سختگیرانه­ ای در ارتباط با تجارت بین المللی فرآورده­ های مركب چوبی در آمریكا و اروپا از اوایل سال ۲۰۱۹ در حال اعمال است و تولیدكنندگان صنایع چوبی جهان در تلاش ­اند تا محصولات با میزان انتشار فرمالدهید كمتر و یا حتی بدون فرمالدهید را تولید كنند، اظهار داشت: در همین ارتباط، مبحث توسعه و استفاده از جاذب­ های دوستدار محیط زیست فرمالدهید بر پایه كایتوزان و مشتقات آن از سوی ما پیشنهاد شده است.
طبق اظهارات شالبافان، میزان انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی ساخته شده با میزان ۱ درصد (نسبت به وزن خشك ماده چوبی) از جاذب­ های بر پایه كایتوزان، به پایین ترین میزان سطح مجاز در جهان رسیده است. طبیعی و دوستدار محیط زیست بودن، زیست تخریب پذیر بودن، فراوان و در دسترس بودن، عدم كاهش مقاومت­های فیزیكی و مكانیكی فرآورده­ های چوبی تولید شده همچون مزایای بارز دیگر جاذب­ های توسعه داده شده است.
گفتنی است؛ این طرح تحقیقاتی در چارچوب فعالیت پژوهشی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و نتایج تحقیق به صورت پتنت بین المللی در موسسه ثبت اختراعات آمریكا (USPTO: United States Patent and Trademark Office) ثبت و به تایید نهایی رسیده است.
همچنین از خروجی های تحقیق مقالات علمی گوناگونی در نشریات و كنفرانس­های تخصصی معتبر صنایع چوب (Journal of Adhesion و International Journal of Adhesion and Adhesives) به چاپ رسیده است. همینطور دكتر شالبافان، هیدی حسن نژاد (دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه) و دكتر مهدی رحمانی نیا (عضو هیئت علمی گروه صنایع چوب و كاغذ دانشگاه) هم همچون همكاران این طرح تحقیقاتی در دانشكده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه هستند.

1398/12/15
19:22:36
5.0 / 5
3056
تگهای خبر: بین المللی , محصولات , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Link website