در معاونت علمی ؛

مقابله با فرسایش خاك سرعت می گیرد

مقابله با فرسایش خاك سرعت می گیرد

به گزارش لینك وبسایت تعیین فرسایش مجاز خاك در هر منطقه و توسعه مدل هایی برای اندازه گیری میزان درست فرسایش دو برنامه ای است كه در ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی پیگیری می شود.به گزارش لینك وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر گرجی دبیر كارگروه فرسایش و حفاظت خاك در ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اقدامات در این عرصه بیان كرد: ستاد دو برنامه را در حوزه فرسایش و كنترل آن (حفاظت خاك) امسال آغاز كرده است.
وی با اشاره به برنامه های ستاد در این خصوص اظهار داشت: نخست تعیین فرسایش مجاز (قابل تحمل) در هر منطقه است. بعد از آن توسعه چند مدل برای اندازه گیری میزان درست فرسایش در هر منطقه است. چون كه هنوز اندازه گیری دقیقی از میزان فرسایش در كشور وجود ندارد. البته فعالیت روی فناوری مالچ های مختلف همچون رسی، زیستی و پلیمری هم از دیگر اقدامات این حوزه است. در این عرصه می خواهیم با شناسایی موجودات زنده مقاوم و پاشش آنها روی اراضی مستعد فرسایش خاك تثبیت نماییم. البته موضوعات دیگر همچون راه اندازی بادشكن در مناطق خشك و تغییر شیوه های كشت و كار در اراضی شیب دار هم از اولویت های ستاد در این حوزه می باشد.
وی افزود: فرسایش یكی از موضوعات مهم خاك است كه باید مورد توجه قرار گیرد. چون كه معضل بزرگی در كشور ما و دنیا به حساب می آید. فرسایش آبی سبب آلودگی آب و تولید رسوب می شود بعنوان نمونه نیمی از ظرفیت سد سفید رود توسط رسوب پر شده است. در مناطق خشك هم علاوه بر رسوب گرد و غبار ایجاد می شود كه خود خسارات زیادی را وارد می نماید.
گرجی عنوان كرد: سالانه حدود ۲ میلیارد تن فرسایش خاك در كشور برآورد شده است. در وزرات كشاورزی آمریكا در سال ۲۰۱۱ تحقیقی انجام شد كه نشان داد به ازای هر تن فرسایش خاك ۲۸ دلار خسارت وارد می شود. اگر همین عدد را در میزان فرسایش سالانه در كشور تعمیم دهیم رقم ۵۶ میلیارد دلار بدست می آید. این رقم خسارتی است كه به كشور وارد می شود. كاهش تولید محصول در اراضی كشاورزی، هدر رفت آب، پر شدن سدها از رسوب، به خطر افتاد سلامتی در بین افراد جامعه و آلودگی آب ها تنها بعضی از خساراتی است كه با فرسایش ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینكه راهكارهای مختلفی برای كنترل فرسایش خاك وجود دارد كه به كارگیری شیوه های مدیریتی درست اولین گام برای كنترل این مشكل است اظهار داشت: استفاده از شیوه های مدیریتی در این حوزه خود نوعی فناوری نرم به حساب می آید. پس باید ترویج و فرهنگسازی مناسبی در سطح كشور در این عرصه صورت گیرد. تمام مردم از كشاورز گرفته تا فعالان صنایع باید روش و شیوه های درست را به كار گیرند. بعنوان مثال زمانی كه معدنی بهره برداری می شود باید بر مبنای آئین نامه و ضوابط خاصی صورت گیرد تا خاك تخریب نشود و بعد از آخر بهره برداری هم باید بازگشت به حالت اولیه صورت گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران وجود فناوری های مختلفی را در حفاظت از خاك اثرگذار دانست و اظهار داشت: در این زمینه می توان به استفاده از ماچ ها برای تثبیت خاك و كاهش فرسایش و مدیریت اراضی شیبدار اشاره نمود. پس در این عرصه احتیاج به انجام یك پایش داریم تا میزان فرسایش در مناطق مختلف مشخص شود. بعد از انجام این مقدمات متناسب با منطقه فناوری و شیوه های مدیریتی لازم را به كار می بریم. البته با تثبیت قانون خاك در این عرصه یك گام به جلو برداشته شد. اما نیاز است در كشور شیوه های مدیریتی برای كنترل فرسایش تقویت شود.

1398/06/26
22:37:01
5.0 / 5
3631
تگهای خبر: فناوری , هك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website