برای اولین بار؛

محققان از مولكول نفت و گاز الماس خالص تولید كردند

محققان از مولكول نفت و گاز الماس خالص تولید كردند

به گزارش لینك وبسایت محققان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار توانستند مولكول موجود در سوخت فسیلی را به الماس خالص مبدل كنند.به گزارش لینك وبسایت به نقل از نیواطلس، پژوهشگران پس از بررسی سازوكار شكل گیری الماس توانستند روش تازه ای را برای تولید یك الماس خالص با استفاده از مولكول سوخت فسیلی ابداع كنند.
این خبر نه تنها برای سازندگان طلا و جواهر خوشحال كننده است، بلكه برای تمامی افرادی كه در فرآیند تولید محصولات مختلف به اعمال فشار زیاد بر روی مولكول های اجسام گوناگون نیاز دارند، تحولی امیدواركننده به حساب می آید. مولكولی كه بدین منظور شناسایی شده هم در نفت خام و هم در گاز طبیعی وجود دارد.
الماس در عمق چند صد كیلومتری زمین و تحت فشار و گرمای شدید شكل می گیرد و ایجاد آن حاصل كریستالیزه شده كربن است.
محققان از چند دهه قبل به دنبال یافتن راهی برای تبدیل مواد مختلف به الماس بوده اند. اما باوجود استفاده از روش های متنوع مبتنی بر اعمال فشار و گرما در مورد هیچ ماده ای به نتیجه مطلوب نرسیده بودند و این نخستین بار است كه مولكولی در جهان با چنین قابلیتی شناسایی می شود.
محققان بررسی های خود در این حوزه را با بررسی پودرهای تصفیه شده و به دست آمده از مخازن نفتی آغاز كردند و با بررسی آنها از راه میكروسكوپ های قدرتمند، الگوهایی را در اتم های این پودرها شناسایی نمودند كه مشابه با اتم های كریستال های الماس بود. سپس این پودرها با لیزر در حد ۶۲۷ درجه سانتیگراد گرما داده شد و تحت فشار شدید قرار گرفت تا الماس به دست آید.
الماس جدید تنها دارای كربن است و بر خلاف الماس های دیگر هیچ هیدروژنی در آن وجود ندارد. كل این فرآیند در عرض چند ثانیه رخ می دهد و فعلاً از این روش تنها می توان برای تولید الماس های ریز استفاده نمود.

1398/12/09
14:41:42
5.0 / 5
2965
تگهای خبر: محصولات , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website