كاهش هزینه تولید نفت با افزودنی نانو

كاهش هزینه تولید نفت با افزودنی نانو

لینك وبسایت: پژوهشگران یك شركت ایرانی موفق شدند با استفاده از افزودنی نانویی، هزینه تولید نفت را كاهش دهند.به گزارش لینك وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای جلوگیری از رسوب آسفالتین موجود در نفت خام، یك شركت ایرانی، افزودنی حاوی نانوذرات اكسید آهن ساخته است كه می تواند ارزش افزوده تولید نفت را افزایش دهد. هم اكنون افزودنی های بازدارنده آسفالین با قیمت بالایی از خارج از كشور تامین می شوند.
این شركت موفق به تولید نانوافزودنی شده كه می توان از آن برای كاهش هزینه تولید نفت استفاده نمود. این شركت بازدارنده رسوب آسفالتین حاوی نانوذرات اكسید آهن را ساخته كه هم اكنون شركت نفت و گاز اروندان و شركت مناطق نفت خیز جنوب به صورت پایلوت در حال استفاده از این محصول هستند.
نگهدار حسین پور، مدیرعامل شركت اشاره كرد: یكی از اشكالات استخراج نفت از چاه، وجود برخی تركیبات سنگین در نفت می باشد كه سبب اختلال در عملكرد برداشت نفت از چاه می شود. با رسوب این تركیبات روی ستون و دیواره چاه، اصطلاحاً چاه نیاز به تعمیر پیدا می كند كه برای جلوگیری از این اتفاق یا به تاخیر انداختن آن، افزودنی هایی به چاه اضافه می شود. شركت بهره افزایان زاگرس با استفاده از فناوری نانو، افزودنی ساخته كه می توان از آن برای كاهش اثر مخرب تركیباتی نظیر آسفالتین روی عملكرد برداشت نفت از چاه بهره برد.»
حسین پور عنوان كرد: در این محصول از نانوذرات اكسیدآهن استفاده شده است كه به سبب مساحت سطحی بالایی كه دارد سبب جذب آسفالتین می شود در نتیجه ضمانت تولید نفت در چاه ها افزایش یافته كه این امر به كاهش هزینه تعمیر چاه و افزایش ارزش افزوده نفت ختم می شود.
به گفته مدیرعامل شركت استفاده از این نانومحصول سبب افزایش كاركرد چاه می شود بطوریكه اگر در حالت عادی یك چاه در طول سال باید چهار بار تعمیر شود، با استفاده از این محصول نانو میزان تعمیر به یك دفعه درسال تقلیل می یابد و جریان تولید نفت تضمین می شود.
به اعتقاد وی این محصول می تواند جایگزین مناسبی برای افزودنی های وارداتی باشد چونكه عملكرد بالایی داشته و نسبت به نمونه های واردتی از قیمت پایین تری برخوردارست.
حسین پور افزود: حجم تولید فعلی نانوافزودنی این شركت را ۲۰۰ لیتر در ماه عنوان نمود كه این میزان با افزایش تقاضای بازار بیشتر خواهد شد. وی ابراز امیدواری كرد كه بعد از انجام تست های پایلوت در شركت های نفتی این محصول بتواند وارد چرخه تولید نفت در كشور شود.
به گزارش لینك وبسایت به نقل از مهر، آسفالتین به دسته ای از مولكول های موجود در نفت خام گفته می شود كه اغلب به صورت حل نشده سبب رسوب در دیواره یا ستون چاه نفت شده و در نهایت موجب انسداد دهانه چاه می شود. بدین سبب زدایش و جداسازی این تركیبات هیدروكربنی سنگین از نفت خام ضروری می باشد.


منبع:

1398/10/30
17:36:36
5.0 / 5
3969
تگهای خبر: فناوری , كالا , واردات , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Link website