فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف۱۴

دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود

دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود

به گزارش لینك وبسایت مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران اظهار داشت: هم اكنون دستورالعمل مشوق ساخت داخل تجهیزات تجدیدپذیر به شدت سخت گیرانه است كه باید این مورد تسهیل شود.دكتر سید مسلم موسوی درچه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو پارسال اظهار داشت: این ابلاغیه در خصوص آن است كه سرمایه گذارانی كه از تجهیزات ساخت داخل برای نیروگاه های خود استفاده كنند، می توانند بعنوان مشوق تا سقف ۳۰ درصد برق تولیدی خویش را گران تر به وزارت نیرو بفروشند.
وی افزود: ازاین رو اگر افرادی برای نیروگاههای خود از پنلهای ساخت داخل استفاده كنند، می توانند از این مشوق بهره مند شوند.
موسوی درچه بیان كرد: دستورالعملی كه از جانب وزارت نیرو صادر شده بود برای افرادی بود كه از پنل های وارداتی استفاده نكنند، در صورتیكه زنجیره تولید پنل های خورشیدی به صورت كلی وارداتی بوده و تنها انتهای این زنجیره كه ساخت پنل است، ایرانی هستند.
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با تاكید بر اینكه تشویق وزارت نیرو برای این افراد تا سقف سی درصد است، بیان كرد: این دستورالعمل ابلاغ گردیده و تا كنون هم یك سالی از ابلاغ آن گذشته و مجموعه هایی هم درخواست دادند كه وزارت نیرو با امتیازهایی كه در نظر دارد، برقشان را خریداری كند و الان این فرایند با همكاری انجمن انرژی های تجدیدپذیر در حال ارزیابی هستند.
به گفته وی، متأسفانه دستورالعمل به سمتی سوق پیدا كرده كه سخت گیرانه اعمال می شود. به این مفهوم كه متناسب با وضعیت بومی این صنعت در داخل نیست. در واقع باید در ابتدا سهل گیرانه عمل شود و به افرادی كه تنها پنل خورشیدی در داخل كشور تولید می كنند امتیاز بیشتری تعلق گیرد تا تعداد شركت های تولیدكننده پنل به تدریج در كشور افزایش یابد و سپس امتیازدهی به سمت ابتدای زنجیره سوق پیدا كند.
وی افزود: به عبارت دیگر باید این دستورالعمل متناسب با میزان بومی سازی این صنعت در كشور، پویا باشد؛ یعنی در سالهای ابتدایی باید امتیاز شركت های تولید كننده پنل و تولید كننده سل بالا باشد و بعد از آنكه انتهای زنجیره به اندازه كافی رشد پیدا كرد و تقاضا برای ابتدای این زنجیره شكل گرفت، می توان امتیاز شركتهای انتهای زنجیره (تولید سل و پنل) را كم كرد و امتیاز شركتهای ابتدایی زنجیره (شركتهای تولیدكننده سیلیسیوم سولارگرید و ویفر و شمش) را افزایش داد.
وی با تاكید بر اعتراض به این سخت گیری ها افزود: این اعتراض را بعنوان انجمن اعلام كردیم كه این در حال بحث و بررسی است، چونكه دستورالعمل ابلاغی وزیر نیرو برای بومی سازی و شركتهای تولیدی داخل سخت گیرانه است. لازم است برای شروع توسعه این فناوری و تكمیل زنجیره تولید پنل های خورشیدی تا حدی نگاه سهل گیرانه ای اعمال شود تا كم كم ارتقا پیدا كند.
موسوی درچه افزود: لازم است كه قسمتهای انتهایی تولید زنجیره را راحت بگیریم كه كسی كه انتهای زنجیره را سرمایه گذاری می نماید امتیاز بالاتری را بگیرد در صورتی كه امتیاز پایینی را دارند.
وی با اشاره به امتیاز سی درصد از جانب وزارت نیرو اظهار داشت: این سی درصد زمانی است كه سرمایه گذار كل تجهیزاتی كه برای تولید برق به كار می گیرد داخلی سازی شده باشد و این مورد با عدم تكمیل زنجیره تولید داخل پنل ها مغایرت دارد ازاین رو ضروری به نظر می آید كه وزارت نیرو برای این مورد یك مقدار دیدگاه سهل گیرانه تری داشته باشد.

1398/10/14
21:58:01
5.0 / 5
3964
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website