تأمین نیاز كشور توسط محققان؛

ورود كاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی

ورود كاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی

به گزارش لینك وبسایت یك شركت تولید كننده كاتالیست ها موفق شده بخشی از نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی كشور را در حضور رقبای خارجی تامین كند.به گزارش لینك وبسایت به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك شركت ایرانی موفق به تامین بخشی از كاتالیست مورد نیاز در صنایع داخلی شده است. این شركت با وجود رقبای خارجی كه در شرایط تحریم هم محصولات خویش را در بازار ایران به فروش می رساند، توانسته است كاتالیست های نانویی خویش را به صنایع داخل كشور عرضه نماید.
این شركت بعنوان یكی از بزرگ ترین تولیدكنندگان نانوكاتالیست، موفق به تامین بخشی از نیاز كشور به كاتالیست های مورد استفاده در صنایع مختلف شده است.
امیر هومن كریمی وثیق، مدیرعامل این شركت اظهار داشت: شركت های بزرگ و قدرتمند خارجی در حوزه كاتالیست از دیرباز در ایران حضور داشته و ایران را بخشی از بازار خود می دانند ازاین رو فعالیت در این عرصه برای شركت های ایرانی دشوار بوده است.
وی تولید نانوكاتالیست ایرانی را در حضور این شركت ها كاری بسیار بزرگ عنوان می كند و بخشی از این موفقیت را مرهون حضور نیروی انسانی كارآمد در این شركت می داند.
كریمی اضافه كرد: ما بزرگ ترین مركز تحقیقات كاتالیست خاورمیانه را در بخش خصوصی داریم و ۲۰ نفر از دانشمندان درجه یك كشور اینجا كار می كنند و خوب است بدانید كه مدیر تحقیقات ما جزو یك درصد دانشمندان برتر جهان است.»
وی درباره استفاده از فناوری نانو در این كاتالیست ها می گوید: «اگر ساختار كاتالیست نانویی نباشد، شما نمی توانید كارایی آنرا بالا ببرید؛ یعنی هرچه به ابعاد نانو نزدیك تر باشد و هرچه این پایه ریزدانه تر باشد، شما می توانید با شرایط منسجم تر و كم هزینه تری كار كنید. در واقع هیچ یك از كالاهای ما و حتی مواد تشكیل دهنده آنها بالای ۱۰۰نانومتر نیست.
كریمی وثیق درباره بازار و پتانسیل های نانوكاتالیست در كشور اظهار داشت: حدود ۹۰ نوع كاتالیست در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد وجود دارد و این در شرایطی است كه شاید از نظر تنوع، ۳۵ عدد كاتالیست داریم و چون برخی از این ها خود چند مدل دارند، از لحاظ تعداد، ما ۲۰ نوع كاتالیست داریم كه این میزان تا ۹۰ نوع هنوز خیلی فاصله دارد. ازاین رو فرصت های زیادی برای توسعه فناوری در بخش نانوكاتالیست در كشور وجود دارد. یك سری هم مثل كاتالیست های پلیمری، بر زمین مانده است و هنوز هیچ كسی انجام نداده و حتی ادعای توان انجام آنرا هم نكرده است؛ بنابراین ما هنوز در كشور خیلی جای كار داریم.
وی افزود: كل نیاز كاتالیست در كشور ما حدوداً سالی ۵۰۰ میلیون دلار است كه حدود سالی ۵۰ میلیون دلار آن در اختیار شركت ما است و اگر چند شركتی هم كه از ما جدا شده اند و برخی از شركت های دیگر كه دارند از چین وارد می كنند را با هم جمع نماییم، فكر نكنم كه مجموع همه ما به ۱۲۰ میلیون دلار در سال برسیم و بقیه نیاز بازار وارداتی است و این یعنی هنوز خیلی جای كار داریم.

1398/10/14
13:50:23
5.0 / 5
3812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website