سالاریه در گزارش لینك وبسایت

پرتاب همزمان ۲ ماهواره بخش خصوصی امسال

پرتاب همزمان ۲ ماهواره بخش خصوصی امسال

به گزارش لینک وبسایت، رییس سازمان فضایی ایران از پرتاب همزمان 2 ماهواره کوثر و هدهد امسال آگاهی داد و اظهار داشت: همین طور پروسه ساخت کل پروژه شهید سلیمانی که شامل منظومه ماهواره اینترنت اشیا است، اواخر امسال آغاز می شود.


دکتر حسن سالاریه در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که ماهواره های کوثر و هدهد بخش خصوصی که قرار بود با پرتاب بین المللی انجام شوند، آیا محقق خواهد شد؟ توضیح داد: امسال همانطور که اعلام هم شده بود، انشاءالله سال ویژه ای برای پرتاب ماهواره های توسعه داده شده توسط بخش خصوصی خواهد بود. ماهواره «کوثر» که یک ماهواره سنجشی است و سازمان فضایی مبادرت به انعقاد قرارداد خرید تصاویر آن کرده و مسیر را برای بازارسازی محصولات بخش خصوصی باز کرده است، مقرر شده امسال پرتاب شود و در مدار قرار گیرد.
وی ادامه داد: البته همانطور که در خبرهای گذشته هم آمده، چندماهی پرتاب ماهواره به تاخیر افتاد. ماهواره «هدهد» هم به عنوان یک ماهواره تحقیقاتی-ارتباطی مقرر می باشد همزمان با ماهواره «کوثر» پرتاب شود.
سالاریه با تأکید بر این که تاریخ دقیق پرتاب در آینده نزدیک معلوم خواهد شد و اطلاع رسانی می شود، افزود: ماهواره های دیگری نیز که به سفارش پژوهشگاه فضایی توسط بخش خصوصی درحال ساخت است، انشاءالله امسال پرتاب خواهد شد. البته گاهی اوقات تاریخ های پرتاب به دلیلهای مختلف فنی جا به جا می شود که در صنعت فضایی چندان دور از ذهن نیست.

ماهواره اینترنت اشیاء سازمان فضایی
رییس سازمان فضایی با اشاره به پروژه ماهواره اینترنت اشیاء، توضیح داد: منظومه باریک باند تعریف شده در قالب پروژه شهید سلیمانی نیز امسال طبق برنامه ریزی به مراحل خوبی خواهد رسید.
وی تصریح کرد: این پروژه که از اواسط سال قبل با اعتماد به بخش خصوصی و با هدف توسعه بازار فناوری های فضایی و تقویت و توسعه زیست بوم خصوصی حوزه فضایی مرحله طراحی آن شروع شد، امسال به ساخت نمونه های آزمایشی می رسد و امیدواریم پرتاب های آزمایشی آن با هدف صحه گذاری نهایی طراحی و انجام اصلاحات مورد نیاز شروع خواهد شد.
سالاریه اضافه کرد: در صورتیکه مشکل فنی خاصی پیش نیاید، باید امسال نمونه ماهواره های تشکیل دهنده این منظومه نهایی شوند و پروسه ساخت کل منظومه از اواخر امسال شروع شود.
وی افزود: ناگفته نماند که مطالعه نسل های بعدی همین منظومه از سال قبل شروع شده است و به زودی پروسه مناقصه برای ماهواره های پیشرفته تر نسل بعدی شروع خواهد شد.

ماهواره خیام
سالاریه با اشاره به عملکرد ماهواره «خیام»، اظهار داشت: دسترسی به تصاویر ماهواره «خیام» توسط دستگاه های دولتی در قالب تفاهم نامه و ثبت سفارش دوره ای در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: در این جهت برخی دستگاهها چون بطور متناوب نیاز به تصویر از محلهای خاص دارند، با سازمان فضایی یا پژوهشگاه فضایی تفاهم نامه امضا کرده اند و تصاویر مورد نیازشان برمبنای قابلیت ماهواره درحال گرفتن است. علاوه بر این می توانند از مسیر سایت پژوهشگاه فضایی یا سازمان فضایی هم اشخاص حقوقی و یا اساتید و دانشجویان برمبنای روالی که در سایت مشخص شده است، از بین تصاویر آرشیوی مبادرت به دریافت تصویر کنند یا سفارش گذاری کنند.
سالاریه اشاره کرد: البته خدمات تکمیلی با ارزش افزوده نیز که به مفهوم پردازش های اضافی و تهیه گزارش است، قابل ارائه است که در عرصه های راهبردی بنا بر درخواست دستگاهها ارائه می شود.1403/04/13
09:37:39
5.0 / 5
51
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website