دانشمندان از ضایعات، اکسیژن تولید کردند

دانشمندان از ضایعات، اکسیژن تولید کردند

لینک وبسایت: یک روش جدید برای استخراج اکسیژن از مواد زائد، نسبت به روش های فعلی، کم هزینه تر و از نظر انرژی کارآمدتر است.


به گزارش لینک وب سایت به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه علم و فناوری نروژ(NTNU) در یک پیشرفت پیشگامانه مواد جدیدی را کشف کرده اند که قادر به افزایش قابل توجه تولید اکسیژن خالص هستند. این پیشرفت می تواند صنعت و بخش های پزشکی را که در آن اکسیژن تقاضای زیادی دارد، متحول کند.
به نقل از آی ای، پروفسور سلبک(Selback) محقق این پروژه می گوید: ما موادی را شناسایی کرده ایم که می توانند اکسیژن خالص را بسیار سریع تر و در دمای بسیار پایین تر از مواد شناخته شده ای که اکنون برای این منظور استفاده می شوند ذخیره و آزاد کنند.
برخلاف روش های سنتی متکی به تقطیر از هوا، این مواد جدید با استخراج اکسیژن از موادی که حاوی اتم های اکسیژن محدود هستند، یک رویکرد جایگزین عرضه می دهند. بگفته پروفسور سلبک، این مواد قابلیت های قابل توجهی را در ذخیره و آزادسازی سریع اکسیژن حتی در دماهای بسیار پایین تر از حد مجاز استانداردهای فعلی، نشان می دهند.
از آنجایی که اکسیژن یک عنصر است، نمی توان آن را مانند یک ترکیب شیمیایی سنتز کرد، به این دلیل باید مانند هوایی که تنفس می نماییم از ترکیبات و مواد حاوی اتم های اکسیژن آزاد شود. این روش های موجود می توانند پرهزینه و انرژی بر باشند و برای تحقیقات و کاربردهای پزشکی گرانقیمت باشند.
این تحقیق که توسط فریدا همستاد دانمو(Frida Hemstad Danmo) رهبری می شود، کارایی مواد جدید را در بازیابی اکسیژن به نمایش می گذارد. علاوه بر این، توانایی آنها برای کار در دماهای پایین تر نه فقط مصرف انرژی را می کاهد، بلکه استفاده از مواد مقرون به صرفه تر راکتور را ممکن می سازد، به این دلیل به طور بالقوه هزینه های تولید را می کاهد.
این روش جدید می تواند هزینه ها را تا حد زیادی بکاهد و پایداری را بهبود بخشد.
این مطالعه خواص استثنایی منگانیت های شش ضلعی را نشان میدهد. منگانیت های شش ضلعی به رغم نامشخص بودن نسبی، به جهت نرخ جذب سریع اکسیژن، مقرون به صرفه بودن و مقیاس پذیری، راه امیدوارکننده ای برای استخراج اکسیژن عرضه می دهند.
دانمو مزیت استفاده از مواد حجیم نسبت به نانوذرات را با اشاره به سهولت تولید و کارآمدی هزینه نشان میدهد. برخلاف نانوذرات، مواد حجیم را میتوان در مقادیر زیاد با بهره بردن از روش های ساده تر تولید کرد که این امر آنها را برای کاربردهای در مقیاس صنعتی کاربردی تر می کند.
با نگاهی به آینده، یک تغییر بالقوه به سمت استفاده از مواد خام ارزان تر و در دسترس تر، مانند منگانیت های شش ضلعی، همچون فلزات خاکی کمیاب بازیافتی و زباله های صنعتی می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه ها و ایجاد مزایای زیست محیطی قابل توجهی برای صنایع وابسته به اکسیژن شود.


 

1403/03/12
23:34:54
5.0 / 5
151
تگهای خبر: فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website